romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jak můžete i vy pomoci lidem chyceným v pasti Aleppa

15.12.2016 11:33
Snímek z videa ze záchrany asi pětiletého chlapce z trosek po ničivém náletu na město Halab. (FOTO: Repro YouTube.com)
Snímek z videa ze záchrany asi pětiletého chlapce z trosek po ničivém náletu na město Halab. (FOTO: Repro YouTube.com)

Hrůzné fotografie a videa toho, co se momentálně děje v Aleppu, jsme asi už všichni viděli. A hodně z nás si říká - co můžu dělat? Často se cítíme bezmocně. Nechceme jen přihlížet. Za to, co se tam děje, cítíme odpovědnost, ale nevíme, jak lidem v Aleppu pomoci..Naše možnosti jsou sice omezené a o tom, jak to v Aleppu dopadne, bohužel rozhoduje někdo jiný. Ale přece jenom je pár věcí, které udělat můžete.

Pokud nechcete za několik desítek let říkat svým dětem, až se vás budou ptát, co jste tenkrát dělali, že jste pekli cukroví a krčili rameny, tak můžete třeba:

1) Napsat dopis politikům. Vypadá to jako marné snažení, ale z naší zkušenosti není - někteří odpovědí, někteří z nich mají možnost dát najevo nesouhlas mnohem hlasitěji než my. A alespoň budou vědět, že jejich potenciálním voličům není vyvražďování civilního obyvatelstva v Sýrii ukradené. Můžete využít třeba tyhle kontakty:

Premiér: bsobotka@socdem.cz

Ministr zahraničí: zaoralek@psp.cz

Předseda senátu: stechm@senat.cz

Předseda poslanecké sněmovny: hamacekj@psp.cz

Předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny: schwarzenbergk@psp.cz

Senát: Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost

Předseda: BublanF@senat.cz

Místopředseda: Hassan Mezian senatormezian@seznam.cz

A inspirovat se můžete zněním dopisu zde.

2) přidat se k protestu nebo zorganizovat symbolický protest. Různé akce se chystají a na Facebookové stránce Češi pro Aleppo se o většině z nich dozvíte.

Pokud máte třeba cestu kolem ruské ambasády, vyrobte si jednoduchou ceduli s viditelným nápisem jako třeba “Save Aleppo” nebo třeba “Stand with Aleppo” a vyfoťte si, zapalte svíčku. Fotku sdílejte s hashtagem (#savealeppo, #standwithaleppo) - je to sice jenom symbolické, ale i sociální sítě mají svojí sílu a třeba budete inspirovat další.

Můžete se také přidat k protestnímu mírovému pochodu, který startuje 26.prosince z Berlína a půjde i přes ČR. Pokud máte jakýkoliv nápad, jak tuhle akci podpořit, kontaktujte organizátory.

3) podpořit některou z organizací, která poskytuje v Sýrii humanitární pomoc: Syrian White Helmets či případně další mezinárodní organizace (International Rescue Committe...).

V ČR: Lékaři bez hranic, Člověk v tísni (můžete vybrat přímo sbírku SOS Sýrie a jednoduše zaplatit i kartou)

4) angažujte se v pomoci uprchlíkům, protože to jsou ti, kteří z tohohle pekla utíkají. Máte-li čas odjet na pár dní na Balkán, kontaktujte Pomáháme lidem na útěku. Nebo se přidejte k Iniciativě Hlavák, která pomáhá lidem propuštěných z českých detencí. Nebo kontaktujte některou z neziskovek, která s migranty a uprchlíky pracuje (SIMI, OPU) - můžete pomáhat s úplně běžnými věcmi jako je administrativa, správa webu nebo organizace akcí - to všechno je důležité proto, aby pomoc fungovala.

5) informujte se, nepodléhejte propagandě. Situace v Sýrii je nepřehledná a složitá a nejde říct, kdo je ten dobrý a kdo ten špatný. Hledejte informace, analyzujte, dávejte si pozor na propagandu (podívejte se třeba na tuhle informaci o tom, jak postupoval zástupce Sýrie na zasedání Rady bezpečnosti OSN). Nespoléhejte na jeden jediný zdroj. Pokud na to máte jazykové kapacity, čtěte zahraniční média, každou informaci ověřujte z několika zdrojů. Nepropadněte ale dojmu, že nelze věřit ničemu - to, že v Sýrii umírají nevinní lidé, je fakt a nemůže nám to být ukradené. Pátrejte po tom, proč to tak je.

6) Buďte aktivní. Sledujte české i světové dění a ozvěte se vždy, když se vám něco nelíbí. Zorganizujte demonstraci, happening, sbírku, napište politikům (kdybyste nevěděli, jak na to, ozvěte se, poradíme vám). Sledujte, kam české zbrojovky vyvážejí zbraně. Nenechávejte příště dojít věci bez povšimnutí tak daleko, jako došly v Aleppu.

Pomáháme lidem na útěku
Přečteno: 2315x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sýrie, Válka, genocida, pomoc, Akce, ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo