romea - logo
8. prosince 2021 (středa)
svátek má Květoslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ve středoevropském regionu patří romština mezi zanikající jazyky

22.2.2013 11:18, (ROMEA)
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Symbolický svátek - Mezinárodní den mateřského jazyka - oslavuje jazykovou rozmanitost a poukazuje na malé jazyky, kterým hrozí zánik. Proběhl včera, tedy 21. února, a váže se k události z roku 1952, kdy bylo v Pákistánu brutálně potlačeno hnutí za bengálský jazyk. Přesto bengálština zůstala 5.–6. nejpoužívanějším jazykem světa, jímž mluví na 230 milionů mluvčích.

Na našem území reprezentuje zanikající jazyky např. romština (mj. jazyk příbuzný s bengálštinou). Počet mluvčích romštiny se totiž zdaleka nerovná počtu Romů. V pořadu ČRo Mozaika hovořil na téma zanikající romštiny Pavel Kubaník ze Semináře romistiky na FFUK, který uvedl, že tento jazyk recentně upadá zejména ve státech na periferii Evropy: ve Španělsku, Británii nebo Finsku, a dále také ve střední Evropě, zejména v České republice, na Slovensku či v Maďarsku.

Prapříčinu lze podle jeho slov hledat už v dobách Marie Terezie a její částečně asimilační politice, v jejímž rámci byly uplatňovány tlaky na omezení aktivního používání romštiny. Krom státní represe, tvrdí dále Kubaník, nastal posun také v úzu používání jazyka samotnými Romy, neboli jev, jemuž se v lingvistice říká diglosie (rodilí mluvčí používají dva jazyky, z nichž každý zastává jinou funkci). Jeden jazyk je v takových případech často nahrazován jazykem druhým. "Dalším celosvětově významným faktorem v zániku menšinových jazyků je také školství, příslušníci menšin se často musejí rozhodovat mezi vlastním jazykem a jazykem většinovým, z jehož užívání plynou nejrůznější, zejména ekonomické, výhody. Je samozřejmě otázka, zda musí být volba vždycky postavena takto, nebo jestli příslušné kulturní hodnoty a ekonomickou výhodnost majoritního jazyka lze nějak propojit", uvedl dále Pavel Kubaník.

Údajně každé dva týdny s posledním mluvčím zahyne alespoň jeden další jazyk. Kolik jich ze stávajících zhruba 6900 jazyků přežije třeba do konce století?

Přečteno: 1379x
 

Kam dál:

Štítky:  

Romština, Jazyk, EvropaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo