romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výbor pro odškodnění romského holocaustu vyzývá někdejší oběti, aby se přihlásily o odškodnění

10.10.2016 12:26
FOTO: Muzeum romské kultury
FOTO: Muzeum romské kultury

Po dvou letech jednání s německým Ministerstvem financí dospěl Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele se svým předsedou Čeňkem Růžičkou k dohodě o další možnosti náhrad škod utrpěných romskými oběťmi holocaustu během druhé světové války. Spolu s tím zaslal pan Růžička serveru Romea.cz dopis s prosbou o zveřejnění výzvy případným dalším dotčeným obětem. Text jeho výzvy i průvodního dopisu pro naši redakci zveřejňujeme na jeho žádost níže.

Vážení romští aktivisté, dovolím si Vás požádat o následující. V případě, že víte o někom z Romů, který je držitelem osvědčení zák. č. 255/1946 Sb. za svoje utrpení z doby nacismu informujte je, ať se obrátí na náš spolek s žádostí o informace v záležitostech odškodnění.

Děkuji za ochotu. Čeněk Růžička, předseda VPORH v ČR

 

Dopis Výboru pro odškodnění romského holocaustu

 

 

Vážení Romové,

Po dvouletém úsilí naší organizace ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí ČR jsme s Německým ministerstvem financí dojednali další druh odškodnění romských obětí nacismu. Jedná se o odškodnění, které podle Směrnice pro přiznání plateb pronásledovaným nežidovského původu za účelem odstranění tvrdosti zákona v rámci smíření ze dne 26. srpna 1981 ve znění platném ode dne 7. března 1988m žadatelům přiznává Německá spolková republika.

O tento typ jednorázového odškodnění ve výši 2556 Euro (cca 67000 Kč) si v ČR může požádat pouze a jenom držitel osvědčení zákona č. 255/1946 Sb., které mu za jeho utrpení v době nacismu vydalo Ministerstvo obrany ČR.

Partnerem Ministerstva financí Spolkové republiky Německo a s vyřizováním žádostí v ČR oficiálně pomáhá spolek Výbor pro odškodnění romského holocaustu v ČR, tel.: 603 247 617, email: ruzicka.vporh@seznam.cz.

Dědický nárok u tohoto typu odškodnění nevzniká.

V Hořicích dne 8. 10. 2016
Předseda spolku, Čeněk Růžička

Přečteno: 4596x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, odškodnění, Domácí, Válka, výzvaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo