romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Výbor pro odškodnění romského holocaustu vyzývá někdejší oběti, aby se přihlásily o odškodnění

10.10.2016 12:26
FOTO: Muzeum romské kultury
FOTO: Muzeum romské kultury

Po dvou letech jednání s německým Ministerstvem financí dospěl Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele se svým předsedou Čeňkem Růžičkou k dohodě o další možnosti náhrad škod utrpěných romskými oběťmi holocaustu během druhé světové války. Spolu s tím zaslal pan Růžička serveru Romea.cz dopis s prosbou o zveřejnění výzvy případným dalším dotčeným obětem. Text jeho výzvy i průvodního dopisu pro naši redakci zveřejňujeme na jeho žádost níže.

Vážení romští aktivisté, dovolím si Vás požádat o následující. V případě, že víte o někom z Romů, který je držitelem osvědčení zák. č. 255/1946 Sb. za svoje utrpení z doby nacismu informujte je, ať se obrátí na náš spolek s žádostí o informace v záležitostech odškodnění.

Děkuji za ochotu. Čeněk Růžička, předseda VPORH v ČR

 

Dopis Výboru pro odškodnění romského holocaustu

 

 

Vážení Romové,

Po dvouletém úsilí naší organizace ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí ČR jsme s Německým ministerstvem financí dojednali další druh odškodnění romských obětí nacismu. Jedná se o odškodnění, které podle Směrnice pro přiznání plateb pronásledovaným nežidovského původu za účelem odstranění tvrdosti zákona v rámci smíření ze dne 26. srpna 1981 ve znění platném ode dne 7. března 1988m žadatelům přiznává Německá spolková republika.

O tento typ jednorázového odškodnění ve výši 2556 Euro (cca 67000 Kč) si v ČR může požádat pouze a jenom držitel osvědčení zákona č. 255/1946 Sb., které mu za jeho utrpení v době nacismu vydalo Ministerstvo obrany ČR.

Partnerem Ministerstva financí Spolkové republiky Německo a s vyřizováním žádostí v ČR oficiálně pomáhá spolek Výbor pro odškodnění romského holocaustu v ČR, tel.: 603 247 617, email: ruzicka.vporh@seznam.cz.

Dědický nárok u tohoto typu odškodnění nevzniká.

V Hořicích dne 8. 10. 2016
Předseda spolku, Čeněk Růžička

Přečteno: 4740x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, odškodnění, Domácí, Válka, výzvaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo