romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Výbor pro odškodnění romského holocaustu vyzývá někdejší oběti, aby se přihlásily o odškodnění

10.10.2016 12:26
FOTO: Muzeum romské kultury
FOTO: Muzeum romské kultury

Po dvou letech jednání s německým Ministerstvem financí dospěl Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele se svým předsedou Čeňkem Růžičkou k dohodě o další možnosti náhrad škod utrpěných romskými oběťmi holocaustu během druhé světové války. Spolu s tím zaslal pan Růžička serveru Romea.cz dopis s prosbou o zveřejnění výzvy případným dalším dotčeným obětem. Text jeho výzvy i průvodního dopisu pro naši redakci zveřejňujeme na jeho žádost níže.

Vážení romští aktivisté, dovolím si Vás požádat o následující. V případě, že víte o někom z Romů, který je držitelem osvědčení zák. č. 255/1946 Sb. za svoje utrpení z doby nacismu informujte je, ať se obrátí na náš spolek s žádostí o informace v záležitostech odškodnění.

Děkuji za ochotu. Čeněk Růžička, předseda VPORH v ČR

 

Dopis Výboru pro odškodnění romského holocaustu

 

 

Vážení Romové,

Po dvouletém úsilí naší organizace ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí ČR jsme s Německým ministerstvem financí dojednali další druh odškodnění romských obětí nacismu. Jedná se o odškodnění, které podle Směrnice pro přiznání plateb pronásledovaným nežidovského původu za účelem odstranění tvrdosti zákona v rámci smíření ze dne 26. srpna 1981 ve znění platném ode dne 7. března 1988m žadatelům přiznává Německá spolková republika.

O tento typ jednorázového odškodnění ve výši 2556 Euro (cca 67000 Kč) si v ČR může požádat pouze a jenom držitel osvědčení zákona č. 255/1946 Sb., které mu za jeho utrpení v době nacismu vydalo Ministerstvo obrany ČR.

Partnerem Ministerstva financí Spolkové republiky Německo a s vyřizováním žádostí v ČR oficiálně pomáhá spolek Výbor pro odškodnění romského holocaustu v ČR, tel.: 603 247 617, email: ruzicka.vporh@seznam.cz.

Dědický nárok u tohoto typu odškodnění nevzniká.

V Hořicích dne 8. 10. 2016
Předseda spolku, Čeněk Růžička

Přečteno: 4639x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, odškodnění, Domácí, Válka, výzvaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo