romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na YouTube je archiv unikátních reportáží o Romech. Nejstarší je z roku 1910

Londýn, 24.4.2014 14:20, (ROMEA)
Romská pouť v Lurdech, 1958 (FOTO: printcsreen z videa, YouTube)
Romská pouť v Lurdech, 1958 (FOTO: printcsreen z videa, YouTube)

Na serveru You Tube byl zveřejněn archiv čítající na 85 tisíc filmových týdeníků ve vysokém rozlišení společnosti British Pathé, která dokumentovala dění 20.století nejen ve Velké Británii. Jsou mezi nimi i unikátní reportáže o Romech, z nichž pravděpodobně nejstarší je z roku 1910. Některá videa jsou vzhledem k datu jejich vzniku bez zvukové stopy, jiné reportáže jsou komentované.

Společnost British Pathé chce svým rozsahem neobvyklým krokem zpřístupnit jedinečný archiv reportáží zájemcům po celém světě. Digitalizaci celého archivu umožnil grant britské vlády, který British Pathé před čtyřmi roky obdržela.

Galští Romové (Gallican Gypsies - 1910)

Pravděpodobně nejstarší záběry Romů pocházejí z roku 1910 a zachycují tanec galských Romů ve Španělsku.

VIDEO

Dvojitá romská svatba (Double Gypsy Wedding – 1938)

Dvojnásobná romská svatba v britském Baildonu.

VIDEO

/p>

Pohřeb romské královny (As Befits A Romany Queen – 1933)

Farnborough, Kent: video zachycuje královský pohřeb romské královny Gypsy Lee (skutečným jménem Levi Boswell), která skonala v 82 letech. V čele smutečního průvodu za "královnu kentských Cikánů" jede kočár s koňmi a pohřbu se účastní velké množství lidí. Gypsy Lee předpověděla čas i místo svojí smrti, čímž i na skolnku svého života naplnila svůj osud vyhlášené věštkyně.

VIDEO

Romská pouť v Lurdech (Gypsies' Pilgrimage In Lourdes - 1958)

Záběry z romské pouti v Lurdech z roku 1958.

VIDEO

Romská popová kapela v Praze (Gypsy Pop Group In Prague – 1970)

Pocházejí z východního Slovenska, ale pracují v Praze – kapela Roma Star. Česky komentovaná reportáž z roku 1970.

VIDEO

"Tento archiv je poklad jedinečný v historických i kulturních souvislostech, který by nikdy neměl být zapomenut. Nahrání filmů na YouTube se zdá jako nejlepší způsob, jak toho dosáhnout. Doufáme, že kdokoliv bude mít počítač, tyto filmy uvidí a užije si je, konstatoval ředitel British Patahé Alastair White," uvedla Česká televize.

Celý archiv filmových týdeníků, který zabírá celkem 3 500 hodin vysílacího času, byl jediným zdrojem reportáží před zahájením televizního vysílání. Snímky pokrývají období od roku 1896 do 1976. Zejména detailní je zpravodajské pokrytí obou světových válek. "Ať už hledáte reportáže o královské rodině, Titaniku, zkáze Hindenburgu nebo svérázné příběhy britských kratochvílí, najdete vše na jednom kanálu. Můžete se v něm ztratit na hodiny," dodal White.

Kromě důležitých okamžiků britské historie filmy zaznamenávají události světového významu, včetně klíčových momentů v dějinách Československa.

bau, ceskatelevize.cz
Přečteno: 2480x
 

Kam dál:

Štítky:  

British Pathé, You Tube, Video, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo