romea - logo
21. října 2019 (pondělí)
svátek má Brigita
Loading
rozšířené vyhledávaní

Na YouTube je archiv unikátních reportáží o Romech. Nejstarší je z roku 1910

Londýn, 24.4.2014 14:20, (ROMEA)
Romská pouť v Lurdech, 1958 (FOTO: printcsreen z videa, YouTube)
Romská pouť v Lurdech, 1958 (FOTO: printcsreen z videa, YouTube)

Na serveru You Tube byl zveřejněn archiv čítající na 85 tisíc filmových týdeníků ve vysokém rozlišení společnosti British Pathé, která dokumentovala dění 20.století nejen ve Velké Británii. Jsou mezi nimi i unikátní reportáže o Romech, z nichž pravděpodobně nejstarší je z roku 1910. Některá videa jsou vzhledem k datu jejich vzniku bez zvukové stopy, jiné reportáže jsou komentované.

Společnost British Pathé chce svým rozsahem neobvyklým krokem zpřístupnit jedinečný archiv reportáží zájemcům po celém světě. Digitalizaci celého archivu umožnil grant britské vlády, který British Pathé před čtyřmi roky obdržela.

Galští Romové (Gallican Gypsies - 1910)

Pravděpodobně nejstarší záběry Romů pocházejí z roku 1910 a zachycují tanec galských Romů ve Španělsku.

VIDEO

Dvojitá romská svatba (Double Gypsy Wedding – 1938)

Dvojnásobná romská svatba v britském Baildonu.

VIDEO

/p>

Pohřeb romské královny (As Befits A Romany Queen – 1933)

Farnborough, Kent: video zachycuje královský pohřeb romské královny Gypsy Lee (skutečným jménem Levi Boswell), která skonala v 82 letech. V čele smutečního průvodu za "královnu kentských Cikánů" jede kočár s koňmi a pohřbu se účastní velké množství lidí. Gypsy Lee předpověděla čas i místo svojí smrti, čímž i na skolnku svého života naplnila svůj osud vyhlášené věštkyně.

VIDEO

Romská pouť v Lurdech (Gypsies' Pilgrimage In Lourdes - 1958)

Záběry z romské pouti v Lurdech z roku 1958.

VIDEO

Romská popová kapela v Praze (Gypsy Pop Group In Prague – 1970)

Pocházejí z východního Slovenska, ale pracují v Praze – kapela Roma Star. Česky komentovaná reportáž z roku 1970.

VIDEO

"Tento archiv je poklad jedinečný v historických i kulturních souvislostech, který by nikdy neměl být zapomenut. Nahrání filmů na YouTube se zdá jako nejlepší způsob, jak toho dosáhnout. Doufáme, že kdokoliv bude mít počítač, tyto filmy uvidí a užije si je, konstatoval ředitel British Patahé Alastair White," uvedla Česká televize.

Celý archiv filmových týdeníků, který zabírá celkem 3 500 hodin vysílacího času, byl jediným zdrojem reportáží před zahájením televizního vysílání. Snímky pokrývají období od roku 1896 do 1976. Zejména detailní je zpravodajské pokrytí obou světových válek. "Ať už hledáte reportáže o královské rodině, Titaniku, zkáze Hindenburgu nebo svérázné příběhy britských kratochvílí, najdete vše na jednom kanálu. Můžete se v něm ztratit na hodiny," dodal White.

Kromě důležitých okamžiků britské historie filmy zaznamenávají události světového významu, včetně klíčových momentů v dějinách Československa.

bau, ceskatelevize.cz
Přečteno: 2501x
 

Kam dál:

Štítky:  

British Pathé, You Tube, Video, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo