romea - logo
30. května 2020 (sobota)
svátek má Ferdinand
Loading
rozšířené vyhledávaní

Adriana Kotlárová, učitelka ZŠ v Chanově: Mnoho děti nemá přístup k internetu. Pro úkoly si chodí nebo jim je nosíme

17.4.2020 16:30

Adriana Kotlárová pochází z Mostu, absolvovala obor učitelství pro střední školy, aprobaci Český jazyk a literatura a Společenské vědy na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. Od roku 2016 je učitelkou na Základní škole v Chanově. Třídní učitelky 9. ročníku ZŠ, jsme se zeptali, jak ona vnímá situaci s COVID -19. Jak zvládají ve škole distanční výuku? Kde nastaly komplikace a jak je řeší? Jaká je situace žáků 9. tříd? Z čeho mají učitelé obavy? A jak se učit s dětmi doma? Na rozhovor Richarda Samka se podívejte dnes na ROMEA TV.

Ve složité situaci se kvůli nařízené karanténě ocitli žáci 9. tříd. Tento týden by za běžného provozu probíhaly přijímací zkoušky. Ministerstvo rozhodlo, že přijímací zkoušky budou až po návratu dětí do škol. Také oznámili, že žáci devátých tříd budou mít možnost se hlásit na dvě školy, ale přijímací zkoušku budou muset zvládnout na první pokus. Nebude možnost výsledek opravit v druhém kole.

„Je to velmi složitá situace, mají se připravovat na přijímací zkoušky, výuka neprobíhá a příprava je minimální. Jsou tam věci, které nebyly probrané a ty se mohou objevit v přijímacích testech. Příprava probíhala intenzivně od listopadu, doučování, kroužky. A teď se to vše bohužel zastavilo. A vzhledem k tomu, že všichni budou mít pouze jeden pokus, tak máme všichni obavy, jak to dopadne,“ řekla pro ROMEA TV Adriana Kotlárová o situaci žáků 9. tříd jejich školy.

Adriana pochází z Mostu, kde má také svou rodinu. Pracovat na ZŠ v Chanově se rozhodla, po přijímacím pohovoru s ředitelkou školy.

„Po absolvování Vysoké školy jsem se vrátila z Ústí nad Labem do Mostu, kde mám rodinu. Absolvovala jsem několik pohovorů a na základě setkání s ředitelkou Chanovské školy jsem se pro tuto školu rozhodla,“ řekla Adriana Kotlárová, která na základní škole učí čtvrtým rokem.

„Mám pocit, že tady v Chanově jsem dospěla. V rámci studia jsem byla jen studentkou, dítětem. Tady jsem dostala tu odpovědnost za někoho, někoho učit a vychovat. A nejen že já jsem něco naučila něco ty děti, ale oni každý den něco učí mě. Mají různé zájmy jako sport, nebo hudba. Mám ve třídě jednoho boxera, takže jsem se naučila pravidla boxu“ říká Adriana Kotlárová o své profesi.

Učitelé se snaží rodičům pomáhat s domácí výukou. Některé domácnosti bohužel nemají přístup k internetu, ale i to se snaží na ZŠ v Chanově řešit.

"Výuka je v současné době náročná, mnoho děti nemá přístup k internetu. Pro úkoly si děti chodí nebo jim je nosíme," řekla Adriana Kotlárová. Materiály a úkoly si mohou vyzvednout rodiče ve škole, nebo jsou k dispozici online na stránkách školy. Pokud si rodiče s látkou, nebo úkoly neví rady, mají se obracet na učitele svých dětí.

„To je ta obtížná situace, tady je důležitý kontakt s tou učitelkou. Kdy poradí, navede, vysvětlí zadání, objasní postup. Takže tady bych poradila, mít kontakt s tím učitelem,“ radí učitelka ZŠ v Chanově.

"Je důležité učit děti v klidu. Pokud děti zanedbávají výuku právě teď, dojde k jejich propadu. Stěžejní roli mají rodiče, " řekla v rozhovoru pro ROMEA TV, Adriana Kotlárová.

Přečteno: 758x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, škola, Vzdělávání, Chanov, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo