romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Adriana Kotlárová, učitelka ZŠ v Chanově: Mnoho děti nemá přístup k internetu. Pro úkoly si chodí nebo jim je nosíme

17.4.2020 16:30

Adriana Kotlárová pochází z Mostu, absolvovala obor učitelství pro střední školy, aprobaci Český jazyk a literatura a Společenské vědy na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem. Od roku 2016 je učitelkou na Základní škole v Chanově. Třídní učitelky 9. ročníku ZŠ, jsme se zeptali, jak ona vnímá situaci s COVID -19. Jak zvládají ve škole distanční výuku? Kde nastaly komplikace a jak je řeší? Jaká je situace žáků 9. tříd? Z čeho mají učitelé obavy? A jak se učit s dětmi doma? Na rozhovor Richarda Samka se podívejte dnes na ROMEA TV.

Ve složité situaci se kvůli nařízené karanténě ocitli žáci 9. tříd. Tento týden by za běžného provozu probíhaly přijímací zkoušky. Ministerstvo rozhodlo, že přijímací zkoušky budou až po návratu dětí do škol. Také oznámili, že žáci devátých tříd budou mít možnost se hlásit na dvě školy, ale přijímací zkoušku budou muset zvládnout na první pokus. Nebude možnost výsledek opravit v druhém kole.

„Je to velmi složitá situace, mají se připravovat na přijímací zkoušky, výuka neprobíhá a příprava je minimální. Jsou tam věci, které nebyly probrané a ty se mohou objevit v přijímacích testech. Příprava probíhala intenzivně od listopadu, doučování, kroužky. A teď se to vše bohužel zastavilo. A vzhledem k tomu, že všichni budou mít pouze jeden pokus, tak máme všichni obavy, jak to dopadne,“ řekla pro ROMEA TV Adriana Kotlárová o situaci žáků 9. tříd jejich školy.

Adriana pochází z Mostu, kde má také svou rodinu. Pracovat na ZŠ v Chanově se rozhodla, po přijímacím pohovoru s ředitelkou školy.

„Po absolvování Vysoké školy jsem se vrátila z Ústí nad Labem do Mostu, kde mám rodinu. Absolvovala jsem několik pohovorů a na základě setkání s ředitelkou Chanovské školy jsem se pro tuto školu rozhodla,“ řekla Adriana Kotlárová, která na základní škole učí čtvrtým rokem.

„Mám pocit, že tady v Chanově jsem dospěla. V rámci studia jsem byla jen studentkou, dítětem. Tady jsem dostala tu odpovědnost za někoho, někoho učit a vychovat. A nejen že já jsem něco naučila něco ty děti, ale oni každý den něco učí mě. Mají různé zájmy jako sport, nebo hudba. Mám ve třídě jednoho boxera, takže jsem se naučila pravidla boxu“ říká Adriana Kotlárová o své profesi.

Učitelé se snaží rodičům pomáhat s domácí výukou. Některé domácnosti bohužel nemají přístup k internetu, ale i to se snaží na ZŠ v Chanově řešit.

"Výuka je v současné době náročná, mnoho děti nemá přístup k internetu. Pro úkoly si děti chodí nebo jim je nosíme," řekla Adriana Kotlárová. Materiály a úkoly si mohou vyzvednout rodiče ve škole, nebo jsou k dispozici online na stránkách školy. Pokud si rodiče s látkou, nebo úkoly neví rady, mají se obracet na učitele svých dětí.

„To je ta obtížná situace, tady je důležitý kontakt s tou učitelkou. Kdy poradí, navede, vysvětlí zadání, objasní postup. Takže tady bych poradila, mít kontakt s tím učitelem,“ radí učitelka ZŠ v Chanově.

"Je důležité učit děti v klidu. Pokud děti zanedbávají výuku právě teď, dojde k jejich propadu. Stěžejní roli mají rodiče, " řekla v rozhovoru pro ROMEA TV, Adriana Kotlárová.

Přečteno: 889x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, škola, Vzdělávání, Chanov, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo