romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

AFP: V Řecku sužovaném krizí stoupá počet rasistických útoků

Atény , 22.7.2013 11:06, (ROMEA)
Vůdce řecké parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos
Vůdce řecké parlamentní strany Zlatý úsvit Nikos Michaloliákos

Omar Diallo má pořád ještě opuchlou hlavu po nedávném útoku na ulici v Aténách, po kterém mu lékaři museli sešít rány několika stehy. V Guineji, odkud tento osmadvacetiletý mladík utekl, byl na násilí zvyklý. Ale nepřátelský rasismus, se kterým se setkal v Řecku sužovaném krizí, pro něj představoval značný šok, napsala agentura AFP.

V aténské čtvrti, kde žije, v oblasti plné prázdných obchodů pokrytých graffiti s nápisy "na prodej" a "k pronajmutí", je čím dál nebezpečnější být cizincem tmavé pleti. "Jsou tu místa, kam už nemáme vůbec právo chodit, anebo tam můžeme jen ve skupinách," řekl.

Na ulici byl sám, když ho napadli. Útok byl rychlý a tichý, nedoprovázely ho žádné rasistické urážky nebo požadavky. "Čtyři lidi mě popadli na ulici. Jeden z nich mě něčím praštil po hlavě. Upadl jsem a oni mě mlátili. Když skončili, utekli," vypráví.

Omar uprchl ze své západoafrické země po masakru v září 2009, který vypukl na stadionu po opozičním shromáždění. Jeho otec byl mezi 157 zabitými, zatímco Omar skončil ve vězení. Po propuštění se rozhodl svou vlast, kde se začal bát o život, opustit. Ale jen pár let poté, co se mu podařilo dostat do Atén s nadějí na lepší život, se ocitl vleže na ulici s krví crčící z hlavy. Tam ho našli policisté, kteří ho převezli do nemocnice.

Jeho případ přitom není nijak výjimečný.

"Viděl jsem mladého Pákistánce, kterého zbili přímo před mýma očima dva obři, co proběhli celým autobusem, jen aby se k němu dostali a vykopali ho na ulici. Nezakročil jsem, protože jsem byl vyděšený k smrti," říká francouzský důchodce, který žije v Aténách asi rok.

Úřad sledující rasově motivované útoky jich v loňském roce zaznamenal 154; 107 z nich se stalo v Aténách. V nejméně osmi případech oběti nebo svědci uvedli, že poznali v útočnících osoby spojené s neonacistickou stranou Zlatý úsvit.

Omar, který v Konakry studoval mezinárodní vztahy, má pocit, že rasistické útoky vzrostly od doby, kdy se v červnu 2012 chopil moci konzervativní premiér Antonis Samaras. Tehdy se také poprvé do parlamentu dostal Zlatý úsvit, když z celkového počtu 300 křesel jeho poslanci obsadili 18 míst. "Cítí se politicky posílení," řekl Omar.

Podle zprávy o rasově motivovaném násilí jen 24 z obětí v roce 2012 podalo formální udání na policii.

"Jak já tomu rozumím, útočníci se nesnaží zabít, ale způsobit viditelná zranění, aby v komunitách šířili strach," řekl doktor Nikitas Kanakis, generální tajemník řecké odbočky nevládní skupiny Lékaři světa (DOW). Kanakis se dlouhodobě snaží na tento problém upozorňovat a oběti rasově motivovaných útoků se častěji obracejí přímo na něj, než aby šly do nemocnice.

Díky tomu mohl upozornit na několik útoků včetně případu čtrnáctiletého afghánského chlapce, jehož tvář násilníci pořezali rozbitou lahví na aténském předměstí, kde mají převahu neonacisté.

"Prakticky každý den na různých místech země, především však v Aténách, dochází k rasistickým útokům," řekl Jorgos Tsabropulos, šéf aténského úřadu UNHCR.

Reakce vlády na tento problém je protichůdná. Ministr veřejného pořádku Nikos Dendias, který útoky Zlatého úsvitu odsoudil jako nepřijatelné, před časem britské BBC řekl, že "Zlatý úsvit je jednoznačně neonacistickou stranou". Podle jeho slov byla vytvořena speciální policejní jednotka, která má bojovat proti rasistickým trestným činům a "lidé, kteří jednají protizákonně, by měli skončit ve vězení".

Ve stejném rozhovoru nicméně prohlásil, že "vytvoření nových zákonů nepomůže", a to navzdory skutečnosti, že je Řecko pod tlakem Rady Evropy, aby nové zákony přijalo.

Podle Dendiase může za nárůst vlivu Zlatého úsvitu a jeho xenofobních a rasistických postojů příliv běženců bez dokladů mířících do Řecka, kteří jsou podle jeho slov "velkým břemenem pro řeckou společnost". Vyzval proto EU, aby zemi poskytla finanční pomoc, aby se Řecko mohlo se stoupajícím počtem běženců vyrovnat. 

Přečteno: 665x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Řecko, Zlatý úsvit, Extremismus, Rasismus, útokHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo