Agentura AP: Romské rodičky se ve slovenských nemocnicích střetávají s rasismem i fyzickým násilím

V některých slovenských nemocnicích několik dní po porodu zadržují rodičky proti jejich vůli. Ve svém původním materiálu to včera napsala agentura AP. Podle ní opatřením trpí zejména ženy romského původu, ke kterým se nemocniční personál navíc chová hrubě až násilně. Slovenské ministerstvo zdravotnictví se proti tomuto tvrzení na dotaz ČTK důrazně ohradilo, stejně jako nemocnice v Kežmarku, kde agentura AP získala materiál pro svou reportáž.
Mluvčí slovenského ministerstva Zuzana Eliášová uvedla, že úřad informacemi o údajném násilí v porodnicích nedisponuje. Zároveň ministerstvo sdělilo, že jakékoli chování personálu, které by nebylo v souladu s lidskou důstojností a s profesionálním přístupem, považuje za nesprávné.
Slovenské ministerstvo podle AP doporučuje, aby matky i novorozenci zůstávali v nemocnicích až čtyři dny bez ohledu na jejich zdravotní stav. Agentura dále tvrdí, že v mnohých nemocnicích je to povinné, neboť zdravotnická zařízení za to získávají náhrady od pojišťovny.
Eliášová se proti informacím o zadržování žen v porodnicích proti jejich vůli ohradila. Zároveň uvedla, že dobu zdravotní péče po porodu ovlivňuje především zručnost matky při péči o novorozence, rozvoj laktace a provedení všech vyšetření u dítěte. Slovensko nicméně zvažuje, že doporučenou dobu hospitalizace zkrátí ze čtyř na tři dny, dodala.
Čtyři dny utrpení
Agentura AP ve svém materiálu píše, že rodičky a jejich děti jsou v nemocnicích po celém Slovensku běžně a neoprávněně zadržovány. Nejvíce tím trpí především Romky, které mimo jiné čelí ve zdravotnických zařízeních rasismu a fyzickému násilí.
Klíčovou roli podle AP hraje pojištění. Několik zdravotníků agentuře sdělilo, že nemocnice získají od pojišťoven náhrady, pokud matky i děti zůstanou ve zdravotnickém zařízení nejméně čtyři dny po porodu.
Tuto praxi potvrdila například slovenská soukromá pojišťovna Dovera, která náhrady vyplácí za matky a novorozence zvlášť, píše AP. Oba musí v nemocnici zůstat nejméně čtyři dny. Matka přitom se souhlasem lékaře může zařízení opustit dříve.
Podle AP opatření nejhůře dopadá na romské ženy. Mnohé z nich si stěžovaly, že je personál v nemocnicích bije, křičí na ně a ignoruje jejich potřeby, a to i během samotného porodu. Některé také uvedly, že na jedno lůžko jsou často uloženy dvě ženy i jejich děti.
Některé Romky z nemocnic po porodu kvůli údajné diskriminaci utíkají a pro své dítě se pak vrátí po několika dnech. Zdravotnická zařízení si pak za péči o dítě v absenci matky účtují zvláštní poplatky, píše AP.
Alžbeta Sivá, mluvčí společnosti Agel SK, která nemocnici v Kežmarku, kde reportáž agentury AP vznikla, provozuje, výpověď žen v reportáži zpočátku nezpochybnila. „Někdy se stanou takové případy, ale velmi málo, minimálně,“ řekla. Po medializaci ale svoje vyjádření pro AP dementovala. Informuje o tom server Novinky.cz.
"Je absolutně vyloučené, aby romské pacientky byly fackované, jak se tvrdí v reportáži, nebo jakýmkoli jiným způsobem ponižované. Naši pacienti nejsou rozlišovaní podle barvy pleti nebo vyznání, žádná segregace v kežmarské nemocnici neexistuje. Jde o absurdní výmysl," sdělila mluvčí Alžbeta Sivá a dodala, že reportáž AP je "nekorektně upravená tak, že odpovědi nekorespondují s pokládanými otázkami".
Kam dál:
- Slovensko: Rasistický příspěvek Romky spustil nenávistnou lavinu. Odsuzují jej i Romové
- Soud v Košicích vynesl opětovně osvobozující rozsudek v kauze šikany romských chlapců z Luníku IX
- V listopadu se v Bratislavě předávala ocenění Lúč z tmy
- Plánované setkání Kotlebovců v Londýně překazili antifašisté
- Policie obvinila muže z Příbramska za rasismus na internetových sociálních sítích
- Alex Dzurko v novém klipu kritizuje romské facebookové bojovníky a rasisty. Nechali jsme se rozdělit do různých táborů
- Vlado Rafael: eduRoma chystá knihu esejí Romové 30 let po revoluci
- 30 let svobody: Emil Voráč si přál konec totality, Ladislav Bílý oceňuje možnost cestovat a podnikat. Vadí jim útoky a nenávist vůči Romům
- Příznivkyně SPD Tomia Okamury přišla na demonstraci se symboly nacistického Německa. Dostala půlroční podmínku
- Kauza protiromských nápisů v Letech: Obžalovaní byli v době činu v místě památníku. Prozradili je mobilní telefony
- V naší společnosti je zakořeněn rasismus, říká novinář Jindřich Šídlo, který se zabýval právy Romů už v 90. letech
- Kotlebovci v Praze otevřeli ‚konzulát‘. Činnost pobočky zajišťuje Vandasova DSSS
Štítky:
Slovensko, Nemocnice, Zdravotnictví, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici
25.11.2019 11:33
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem
22.11.2019 11:15