Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Amnesty International: Diskriminace Romů v Česku pokračuje

25. února 2015
Čtení na 2 minuty

Byl to zničující rok pro všechny lidi uvězněné v trpících válečných oblastech i pro ty, kdo bojují za lidská práva, konstatuje výroční zpráva celosvětové nevládní organizace za dodržování lidských práv Amnesty International (AI).

„Musíme doufat, že při zpětném pohledu se bude rok 2014 jevit jako propad na samotné dno, ze kterého se odrazíme, abychom mohli budovat lepší budoucnost,“ řekl generální tajemník AI Salil Shetty. Válečné konflikty a masové vraždění ničily obyvatele Iráku, Sýrie, Ukrajiny, Palestiny, Izraele, Nigérie…

Ve srovnání s krveprolitím a chudobou v mnoha zemích světa se v Česku pochopitelně žije vyjímečně dobře. Nicméně nikoli všem stejně dobře a určitě to neznamená, že Česko je naplněním ideálu otevřené, spravedlivé, solidární, demokratické společnosti…

Zpráva AI upozorňuje mimo jiné na to, že v Česku pokračuje diskriminace Romů. Píše se v ní:

„V červnu kritizoval Výbor OSN pro ekonomická, sociální a kulturní práva českou správu za vysoké počty romských žáků v takzvaných praktických školách (bývalých zvláštních školách), které jsou určené žákům s lehkým mentálním postižením. Výbor po vládě požadoval vymýcení praxe, kvůli níž dochází k segregaci romských žáků, a po postupném zrušení praktických škol. Doporučil, aby běžné školy poskytly inkluzivní vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodněných prostředí a romských žáků.

V září zahájila Evropská komise soudní řízení proti České republice za porušení zákazu diskriminace ve vzdělávání, stanoveného ve směrnici EU o rasové rovnosti.

V srpnu, přes čtyři roky po omluvě vlády za nucené sterilizace romských žen, oznámil ministr pro lidská práva návrh zákona, v němž nabídl jednotlivým obětem finanční odškodnění v rozmezí 3500 – 5000 EUR. Podle nevládní organizace Český helsinský výbor bylo v letech 1972-1991 nuceně sterilizováno téměř 1000 žen; ty by měly mít nárok finanční odškodnění.

Vláda v listopadu uznala, že Romové jsou nadále obětí diskriminace v přístupu k ubytování, vzdělání, lékařské péče a na trhu práce. Vládou zadaná Zpráva o stavu romské menšiny v České republice za rok 2013 upozornila na překážky v získávání cenově dostupného bydlení, včetně diskriminace soukromými majiteli. Zpráva také zdůraznila neúměrné zastoupení romských dětí v praktických školách.“

Celou pasáž výroční zprávy, která se týká České republiky je možno stáhnout zde

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon