romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Andrzej Mirga: Proč jsou Romové obviňováni z odmítání uprchlíků v Evropě?

20.12.2016 1:02
Andrzej Mirga (FOTO: CEU, Daniel Vegel)
Andrzej Mirga (FOTO: CEU, Daniel Vegel)

Bulharské ministerstvo školství v říjnu oznámilo zahájení stipendijního programu pro 700 romských žáků středních škol. Výše příspěvku na studenta činí 32 USD, stipendium bude poskytováno jednou měsíčně. Etničtí Bulhaři v celé zemi začali protestovat.

Místní televizní vysílání označila existenci stipendií za nespravedlivou, jejich udílení prý diskriminuje etnické Bulhary. Bulharský poslanec progresivní středově orientované strany vznesl dotaz, zda by tato „etnicky založená výsada“ neměla být považována za protiústavní.

Vzhledem ke skutečnosti, že pouhých devět procent bulharských Romů úspěšně dokončí střední školu a třetina tamní romské populace žije v hluboké bídě, lze jen stěží pochopit, jak může někdo označovat bulharské Romy za privilegované. Přesto tento argument přesvědčil mnoho lidí k protestům proti navrhovanému stipendijnímu programu.

Bohužel tento případ ilustruje situaci Romů v celé východní Evropě a nevěstí nic dobrého ani v souvislosti s úsilím o integraci množství uprchlíků, kteří v tuto chvíli čelí nesnázím v Řecku a Turecku, a z nichž značný počet vyznává islám.

Dokud bude nikým a ničím nezpochybňovaný rasismus majoritních společností i nadále probíhat bez jakýchkoli omezení, veškeré integrační strategie jsou předem odsouzeny k nezdaru.

Nedávný článek Leonida Bershidského na stránkách portálu Bloomberg představuje problém z jiného úhlu pohledu. "Vlády jednotlivých východoevropských zemí (…) vůbec netuší, jak Romy integrovat," citoval článek bulharského politologa Ivana Krasteva, který tvrdí, že toto selhání přispívá k "východoevropskému deficitu soucitu" s Muslimy a uprchlíky.

"V mnoha východoevropských zemích nejsou Romové pouze nezaměstnaní, ale přímo nezaměstnatelní, ze škol totiž odcházejí velmi brzy, a nedaří se jim osvojit si dovednosti potřebné pro uplatnění na pracovním trhu v jedenadvacátém století," tvrdí Krastev.

Svalování viny na Romy

Takový argument je nebezpečný, protože činí z Romů obětní beránky za selhání jejich vlád a spoluobčanů. Podle Bershidskyho a Krasteva jsou problémy Romů nevyřešitelné. Ignorují, že důvodem selhání politiky začleňování Romů je nedostatečná politické vůle ze strany vlády, a to navzdory poskytnutým finančním prostředkům z Evropské unie.

V situaci, kdy Maďarsko, Slovensko i Česká republika nadále umísťují romské děti do segregovaných škol snadno vzniká pochybnost o upřímnosti vůle východoevropských států zajistit svým romským občanům lepší příležitosti.

My Romové jsme v Evropě více než 600 let a celou tu dobu jsme byli obětními beránky, byli jsme zde ponižováni a pronásledováni. Je nespravedlivé, že by na nás nyní mělo být poukazováno jako na příčinu východoevropské nesnášenlivosti vůči muslimům, či nedostatek empatie, kterou Východoevropané projevují muslimům prchajícím ze zemí sužovaných válkou.

Dokud naše země nebudou ochotny otevřít brány svých veřejných škol romským dětem, trestat zločiny z nenávisti nebo nabídnout Romům rovné šance podílet se na veřejném dění a trhu práce, nebude integrace jakékoli menšiny možná

Muslimy spojuje s Romy status nejvíce nenáviděné menšiny v našem regionu. Potvrdila to i nedávná studie Pew Research Center, jejíž analýza ukázala, že 64% Maďarů má na Romy negativní názor a 72% pohlíží nevraživě na muslimy.

V mé domovině - Polsku, jsou tato čísla 47% a 66%, přestože počet zástupců obou skupin netvoří dohromady více než 40,000 osob, v zemi, jejíž populace čítá téměř 40 milionů lidí, především bílých katolíků.

Podle zprávy Polského národního zastupitelství vzrostl v prvním pololetí roku počet 2016 zločinů z nenávisti o 13%, a měly dopad zejména na muslimy, ale také na Romy, židy nebo černochy.

Netolerance ze strany majority je jediná skutečná paralela, kterou můžeme načrtnout mezi Romy a muslimy žijícími ve východní Evropě. Dokud naše země nebudou ochotny otevřít brány svých veřejných škol romským dětem, trestat zločiny z nenávisti nebo nabídnout Romům rovné šance podílet se na veřejném dění a trhu práce, nebude integrace jakékoli menšiny možná.

Rasismus je jako rakovina; pokud jej nezastavíte radikálně, rozšíří se do celého těla společnosti. Útoky na menšiny jsou jasným symptomem selhání inkluzivních demokracií.

Východoevropané neodmítají uprchlíky kvůli selhání romské integrace: odmítají je proto, že jsou netolerantní, a je jim na obecné úrovni umožněno tuto netoleranci kodifikovat, nebo se jí alespoň dále nezabývat.

Předsudky, které proti Romům panují po staletí, nastavují evropským zemím zrcadlo: pokud chceme, aby obraz v něm vypadal jinak, budeme se muset změnit.

Z anglického originálu přeložila Adéla Gálová a Tereza Heková

Převzato ze serveru Al Jazeera

Andrzej Mirga, předseda správní rady Romského vzdělávacího fondu
Přečteno: 3186x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Uprchlíci, muslimové, Rasismus, Xenofobie, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo