Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Andrzej Mirga: Proč jsou Romové obviňováni z odmítání uprchlíků v Evropě?

20. prosince 2016
Čtení na 3 minuty

Bulharské ministerstvo školství v říjnu oznámilo zahájení stipendijního programu pro 700 romských žáků středních škol. Výše příspěvku na studenta činí 32 USD, stipendium bude poskytováno jednou měsíčně. Etničtí Bulhaři v celé zemi začali protestovat.

Místní televizní vysílání označila existenci stipendií za nespravedlivou, jejich udílení prý diskriminuje etnické Bulhary. Bulharský poslanec progresivní středově orientované strany vznesl dotaz, zda by tato „etnicky založená výsada“ neměla být považována za protiústavní.

Vzhledem ke skutečnosti, že pouhých devět procent bulharských Romů úspěšně dokončí střední školu a třetina tamní romské populace žije v hluboké bídě, lze jen stěží pochopit, jak může někdo označovat bulharské Romy za privilegované. Přesto tento argument přesvědčil mnoho lidí k protestům proti navrhovanému stipendijnímu programu.

Bohužel tento případ ilustruje situaci Romů v celé východní Evropě a nevěstí nic dobrého ani v souvislosti s úsilím o integraci množství uprchlíků, kteří v tuto chvíli čelí nesnázím v Řecku a Turecku, a z nichž značný počet vyznává islám.

Dokud bude nikým a ničím nezpochybňovaný rasismus majoritních společností i nadále probíhat bez jakýchkoli omezení, veškeré integrační strategie jsou předem odsouzeny k nezdaru.

Nedávný článek Leonida Bershidského na stránkách portálu Bloomberg představuje problém z jiného úhlu pohledu. “Vlády jednotlivých východoevropských zemí (…) vůbec netuší, jak Romy integrovat,” citoval článek bulharského politologa Ivana Krasteva, který tvrdí, že toto selhání přispívá k “východoevropskému deficitu soucitu” s Muslimy a uprchlíky.

“V mnoha východoevropských zemích nejsou Romové pouze nezaměstnaní, ale přímo nezaměstnatelní, ze škol totiž odcházejí velmi brzy, a nedaří se jim osvojit si dovednosti potřebné pro uplatnění na pracovním trhu v jedenadvacátém století,” tvrdí Krastev.

Svalování viny na Romy

Takový argument je nebezpečný, protože činí z Romů obětní beránky za selhání jejich vlád a spoluobčanů. Podle Bershidskyho a Krasteva jsou problémy Romů nevyřešitelné. Ignorují, že důvodem selhání politiky začleňování Romů je nedostatečná politické vůle ze strany vlády, a to navzdory poskytnutým finančním prostředkům z Evropské unie.

V situaci, kdy Maďarsko, Slovensko i Česká republika nadále umísťují romské děti do segregovaných škol snadno vzniká pochybnost o upřímnosti vůle východoevropských států zajistit svým romským občanům lepší příležitosti.

My Romové jsme v Evropě více než 600 let a celou tu dobu jsme byli obětními beránky, byli jsme zde ponižováni a pronásledováni. Je nespravedlivé, že by na nás nyní mělo být poukazováno jako na příčinu východoevropské nesnášenlivosti vůči muslimům, či nedostatek empatie, kterou Východoevropané projevují muslimům prchajícím ze zemí sužovaných válkou.

Dokud naše země nebudou ochotny otevřít brány svých veřejných škol romským dětem, trestat zločiny z nenávisti nebo nabídnout Romům rovné šance podílet se na veřejném dění a trhu práce, nebude integrace jakékoli menšiny možná

Muslimy spojuje s Romy status nejvíce nenáviděné menšiny v našem regionu. Potvrdila to i nedávná studie Pew Research Center, jejíž analýza ukázala, že 64% Maďarů má na Romy negativní názor a 72% pohlíží nevraživě na muslimy.

V mé domovině – Polsku, jsou tato čísla 47% a 66%, přestože počet zástupců obou skupin netvoří dohromady více než 40,000 osob, v zemi, jejíž populace čítá téměř 40 milionů lidí, především bílých katolíků.

Podle zprávy Polského národního zastupitelství vzrostl v prvním pololetí roku počet 2016 zločinů z nenávisti o 13%, a měly dopad zejména na muslimy, ale také na Romy, židy nebo černochy.

Netolerance ze strany majority je jediná skutečná paralela, kterou můžeme načrtnout mezi Romy a muslimy žijícími ve východní Evropě. Dokud naše země nebudou ochotny otevřít brány svých veřejných škol romským dětem, trestat zločiny z nenávisti nebo nabídnout Romům rovné šance podílet se na veřejném dění a trhu práce, nebude integrace jakékoli menšiny možná.

Rasismus je jako rakovina; pokud jej nezastavíte radikálně, rozšíří se do celého těla společnosti. Útoky na menšiny jsou jasným symptomem selhání inkluzivních demokracií.

Východoevropané neodmítají uprchlíky kvůli selhání romské integrace: odmítají je proto, že jsou netolerantní, a je jim na obecné úrovni umožněno tuto netoleranci kodifikovat, nebo se jí alespoň dále nezabývat.

Předsudky, které proti Romům panují po staletí, nastavují evropským zemím zrcadlo: pokud chceme, aby obraz v něm vypadal jinak, budeme se muset změnit.

Z anglického originálu přeložila Adéla Gálová a Tereza Heková

Převzato ze serveru Al Jazeera

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon