romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Antifa: Za DSSS opět kandidují neonacisté

Praha, 11.10.2012 14:01, (ROMEA)
Provokativní předvolební plakáty DSSS ve Štětí. (Zdroj: Milan H.)
Provokativní předvolební plakáty DSSS ve Štětí. (Zdroj: Milan H.)

Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) už asi těžko něčím překvapí. Po odsunutí nejvykřičenějších neonacistů z kandidátek, jakými byli například Milan Hroch (kterého úpěnlivě žádalo o neúčast na akcích i fašizující sdružení Červenobílí) nebo Erik Sedláček, se kandidátka pro letošní krajské volby zaplnila převážně bývalými republikány a postaršími pivními rasisty. Ti také převzali ve většině regionů organizační zajištění každodenního chodu strany. I tak ale na kandidátce nalezneme několik známých, aktivních a dokonce i nebezpečných neonacistů. Informuje o tom server Antifa.cz.

Záměrně vynecháváme zmíněnou sortu pivních rasistů a bývalých republikánů, mezi kterými se na nejvyšších příčkách nalézají bývalí poslanci za Sládkovo Sdružení pro republiku - Republikánskou stranu Československa Milan Loukota a Rudolf Šmucr nebo bývalý člen předsednictva nástupnických Republikánů Miroslava Sládka a dnes leader kandidátky DSSS za Liberecký kraj, sedmatřicetiletý Jindřich Nestler z Harrachova.

Vybraní kandidáti DS(SS) pro říjnové krajské volby:

Miroslav Piskač
Holešov, 23 let

Na srpen 2011 Piskač spolu s několika kumpány naplánoval do Brna zakládající sjezd České dobrovolnické gardy (i když více se mu líbil název Národní socialistická strana dělnická). Za vzor si vybral třeba maďarský šovinistický a rasistický Jobbik nebo ruskou Slavonic Union. Ve svých představách se již zaobíral podobou přísahy gardistů a uniformou, kterou měla tvořit "černá blůza, bílá košile, černé kalhoty, černá kravata a kožený opasek. Boty budou tolerovány jakékoliv černé ale nejlépe by jste mohli udělat kdyby jste si pořídili tzv. těžké botky, jinak známé jako martensky."

Na webu České dobrovolnické gardy se dočteme: "Česká dobrovolnická garda (ČDG) je zatím se formující se politickou stranou. Její ideologií je národní socialismus. Myšlenka na založení vznikla díky velmi malému vlastenectví v ČR." Součástí dobrovolnické gardy byly i Speciální síly (pod zkratkou SS). Jak Piskač píše, tyto "jsou (budou) speciální jednotky určené k ochraně stranické elity a také budou dohlížet na akcích ČDG. SS nemají nic společného s německými Schutzstaffel nebo s Waffen-SS!"

piskac_4.jpg
Piskač v tričku z dílny moderních neonacistů Radical boys a s logem jeho tradicionalistické České dobrovolnické gardy, jak ho představil na druhém webu ČDG.

Adam Macura
Pardubice, 23 let

Jako admin webu virtuální organizace Svobodné mládeže je Macura také tvůrcem nové podoby webu neonacistického a militantního Národního odporu - odpor.info. Nový web odpor.info převzal layout i členění rubrik právě od webu Svobodné mládeže a je proto zřejmé, že v novém vzhledu nejznámějšího neonacistického webu v České republice měl prsty právě Adam Macura. Macuru lze potkat mimo jiné i na na odborářských demonstracích, které se snaží pokrýt letáky své virtuální internetové organizace Svobodná mládež o několika "členech", roztroušených po celé republice.

Lukáš Stoupa
Klášterec nad Ohří, 38 let

Osmatřicetiletý Lukáš Stoupa z Klášterce nad Ohří byl v minulosti jedním z tahounů Národního odporu Karlovy Vary a neformální skupiny pořadatelů koncertů s názvem Iron Cross. V devadesátých letech, společně s členy kapely Hlas Krve, stál za napadením šestnáctiletého romského kluka, kterého v Chomutově zmlátili baseballovými pálkami a kopanci do břicha mu způsobili těžké vnitřní zranění. Dnes je Lukáš Stoupa jedním z nejdůležitějších spojovacích článků mezi českou a německou neonacistickou scénou.

stoupa-no.jpg
Společná fotografie před vlajkou Národního odporu. Uprostřed s cigaretou Lukáš Stoupa, nalevo od něj stojí druhý tahoun NO Karlovy Vary Jiří Froněk. Zavalitý muž v pruhované košili je Karsten Panzer, honosící se titulem „Bezirksgeschäftsführer der NPD Oberpfalz - Freistaat Bayern".

Stoupova manželka Zuzana je také přesvědčenou neonacistkou. Vychovávají spolu syna Lukáše. Výchovné předpoklady ilustruje i fakt, že Lukáš Stoupa není pouze fanatickým neonacistou, ale jak jsme již uvedli, má za sebou i rozsáhlou násilnou trestnou činnost.

O jednom Stoupově trestném činu se zmiňuje zpráva ČTK z roku 1996:

K odnětí svobody od jednoho do 2,5 roku nepodmíněně ve věznici s dozorem odsoudil včera Okresní soud v Chomutově čtyři příslušníky hnutí skinheads. Soud je uznal vinnými z toho, že loni v Chomutově napadli a poranili dva Romy. Rozsudky vynesl soud přesto, že se k soudu nedostavil hlavní poškozený Jan Peter. Peter při vyšetřování případu uvedl, že ho skini loni v září napadli baseballovými pálkami, tyčemi a boxery.
Peter měl po útoku natrženou slezinu a pro vážné ohrožení zdraví mu lékaři doporučili operaci, kterou odmítl. "Neuvědomoval jsem si, co jsem provedl. Rozhodně jsem nikomu nechtěl ublížit," řekl hlavní obžalovaný sedmnáctiletý Lukáš Stoupa, který stráví za mřížemi 2,5 roku. "Soud při vyměřování trestu přihlédl k tomu, že se jako jediný z obžalovaných doznal a po celou dobu hlavního líčení vyjadřoval hlubokou lítost," prohlásila soudkyně případu Vladimíra Mašová. Stoupa s rozsudkem souhlasil stejně jako již jednou trestaný Milan Janda, který byl odsouzen na 1,5 roku nepodmíněně.

Další napadení, ve kterém figuroval Lukáš Stoupa a jehož obětí byl Rom, se událo v březnu 1996 v obci Jirkov na Chomutovsku. Dobová zpráva Policie ČR uvádí:

Před restaurací Hawai napadli čtyři útočníci (M. K., nar. 1978, P. P., nar. 1979, J. P., nar. 1969 a L. S., nar. 1973) Roma T. F., nar. 1971, ze Senice, kterému musela být poskytnuta lékařská pomoc. Pachatelé byli umístěni do vazby. Lukáš Stoupa je tak jasným spojovacím článkem nejen mezi německými neonacisty a DS(SS), ale také mezi současnou neonacistickou scénou a brutálními útoky neonacistických skinheads z devadesátých let.

Jiří Froněk
Karlovy Vary, 28 let

Jiří Froněk je dalším aktivním neonacistou, který figuruje jako volební leader aktuální kandidátky DSSS do podzimních krajských voleb za Karlovarský kraj. Narodil se v roce 1984, bydlí v Karlových Varech a jde o čelní postavu někdejší karlovarské pobočky Národního odporu.

David Kundľa
Louny, 24 let

David Kundľa byl stálicí na kandidátkách neonacistické Dělnické strany pro Moravskoslezský kraj, za který figuroval jako kandidát na šestém místě kandidátky už ve volbách do Poslanecké sněmovny. Původně byl aktivistou dnes již zaniklého Národního odporu Slezsko. Do letošních krajských voleb ale kandiduje za Ústecký kraj, protože v současnosti bydlí ve společné domácnosti s další kandidátkou DS(SS) Lucií Šlégrovou.

Iveta Machová
Ostrava, 38 let

Další stálicí kandidátky DS(SS) pro Moravskoslezský kraj je Iveta Machová. Iveta je známá jako bývalá družka člena Národního odporu Slezsko a vydavatele časopisu Studentská pochodeň Davida Dembinského. I přes své rodičovské povinnosti je jednou z nejaktivnějších aktivistek ultrapravice, jejíž činnost přesahuje hranice Moravskoslezského kraje.

V současnosti pracuje jako sekretářka Ekonomické fakulty Vysoké škole báňské – Technické univerzity Ostrava, kde s oblibou rozmnožuje svým neonacistickým kumpánům plakáty a ostatní tiskoviny. Tohoto jejího servisu využívají nejen bratři Jakub a Marian Kotlářovi z kapely Silesian Division, ale svého času přes ní kopíroval neonacistické materiály i jeden z Vítkovských žhářů David Vaculík .

machova-jihlava.jpg
Iveta Machová v roce 2008 uctila v Jihlavě po boku neonacistů z Národního odporu památku padlých vojáků Wehrmachtu. Díky této fotografii byla v roce 2010 vyřazena z kandidátky DSSS pro parlamentní volby.

Machová měla blízko ke Sládkovým republikánům, později se stala vůdčí osobností Národních korporativistů v Ostravě. Nyní je členkou Dělnické strany SS a jejím kontaktem pro Ostravu. Machová se ovšem pohybuje nejen v oficiálních organizacích.

Bez okolků spolupracuje také s aktivisty neonacistického undergroundu a účastní se pravidelně jejich akcí, jako byly například vzpomínkové pochody Národního odporu v Jihlavě, pořádané k uctění památky vojáků Wehrmachtu nebo vzpomínkové shromáždění za neonacistu Davida Lanea v Ostravě v roce 2007. Na její jméno byla nahlášena třeba provokativní demonstrace 13. ledna 2007 v Otrokovicích nebo akce na podporu neonacisty Vlastimila Pechance ve Svitavách.

Lucie a Jiří Šlégrovi
23 a 26 let, Louny a Most

Podle hesla "to nejlepší nakonec" se na kandidátce pro Ústecký kraj objevilo i populární sourozenecké duo Šlégrovců, a to i přesto, že Lucie byla koncem minulého roku s ostudou zbavena funkce místopředsedkyně neonacistické Dělnické mládeže.

Mostecké sourozenecké duo obklopené partičkou asociálů a alkoholiků se tvrdošíjně drží nazi-skinheadského image. Dobrým příkladem je jeden z členů této partičky, Josef Pánik, který na internetu podepisuje své dyslektické výlevy pseudonymem Pepa Novák alias Brux Turner a příležitostně i jako Janička Nováková, a díky svému tetování Bohemia na hlavě bývá častým cílem novinářských objektivů.

Nová kola pomluv

Jakkoli nemá Dělnická strana potenciál hrát v celorepublikovém měřítku politickou roli, vzhledem k prohlubující se krizi nelze vyloučit, že v regionech, jakými jsou severní Čechy nebo Ostravsko, nasbírá v budoucnu něco málo přes pět procent hlasů. Pokud se několik jejích představitelů dostane do zastupitelstva většího města nebo kraje, můžeme se těšit na nová kola pomluv, vzájemných intrik a na povrch vyplavávající špíny.

Zatímco SPR-RSČ dokázala poměrně dlouho držet pohromadě díky Sládkovi, DS(SS) nemá ani charismatického Vůdce, ani vykonavatele, jakými byli Hess nebo Krejsa. DS(SS) nemá dokonce ani maskota typu Göringa. Martin Zbela, jediný opravdový a skutečně inteligentní neonacista v nejužším vedení strany, a zároveň její hlavní ideolog, postrádá Goebbelsovu vášeň pro veřejné vystupování i jeho charisma.

Celý článek čtěte na serveru Antifa.cz: Největší esa z kandidátky DSSS pro krajské volby

Antifa.cz, fk
Přečteno: 2458x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby do zastupitelstev krajů 2012, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo