romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Babišova pieta v Letech? Na místě bývalého pohřebiště mluvil o Romech jako o parazitech

7.9.2016 20:00
Andrej Babiš v Letech u Písku (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Andrej Babiš v Letech u Písku (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Poslední dny jsem svědky vskutku mi(ni)strovského díla manipulace a populistického využívání moci. Andrej Babiš je politický fenomén, který nám, jak se ukázalo, ještě má co říct. Je zřejmé, že kauza „Babiš o Letech“ není tak černobílá. Nejdříve pan vicepremiér popře rasově motivovanou a násilnou koncentraci Romů v táboře v Letech u Písku, poté popře svůj vlastní výrok nebo se přinejmenším vymlouvá, že byl vytržen z kontextu, a v závěru svých obhajob se na velký nátlak „teda všem omlouvá“. Pochopitelně za něco, co vlastně vůbec neřekl, nebo tak nemyslel. Jak se v tom vyznat, že.

Každopádně se Andrej Babiš, po výzvě předsedy vlády, který mu doporučil návštěvu do Let vydal. O nějaké upřímné pietě a „sklonění hlavy“ před obětmi však nemůže být ani řeč. Ze svojí návštěvy vytěžil politické maximum.

V rozhovoru pro novináře se ani na chvíli nezdráhal pustit do současných Romů. Na půdě bývalého pohřebiště romských obětí se pan Babiš cítil být zhnusen štěnicemi na zdech, špínou a rodiči, které nazval parazity na svých vlastních dětech.

Co na to říct? Možná se dostavil kýžený pocit vítězství nad premiérem Sobotkou, kterého do oné varnsdorfské ubytovny poslal, žaludek na to Babiš bezpochyby má. Svůj projev před médii korunoval výrokem, že přece bílí jsou tam v menšině a mají strach o svůj život. Ano, ani zde nezapomněl sbírat předvolební body a dát jasně najevo o jaké voliče mu půjde.

Nevím, zda novinářům zcela došlo, v jaké situaci a na jakém místě to vicepremiér říká, každopádně žádný z aktů omluvy, který Andrej Babiš doteď demonstroval, nevypovídá o skutečném uctění památky a sáhnutí si do svědomí, ale jenom o promyšlené manipulaci a honbě za mocí. Objevily se dokonce teorie, že samotný výrok ve Varnsdorfu byl záměrný. Nedivila bych se.

Ono ve skutečnosti vlastně nejde o Romy, o žádné Romy, ani ty pochované, ani ty živé. Tady jde o hlasy, takže se pak nemůžeme divit, že nikdo z Romů, ať už pozůstalých po obětech, nebo zástupců Výboru pro odškodnění romského holokaustu, nebyl k pietě přizván. A to i přes to, že třeba Čeněk Růžička, ředitel výboru o spoluúčast několikrát usiloval. Konfontace by byla nejspíš nevyhnutelná, a to se do předepsaného scénáře nehodí.

Andreji Babišovi se však nepodařilo zastřít jeden bod vlastní obhajoby, a to, že do nastávajících voleb půjde nejspíš i přes mrtvoly.

VIDEO

Přečteno: 3567x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Andrej Babiš, pietní místo, Holocaust, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo