romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Babišova pieta v Letech? Na místě bývalého pohřebiště mluvil o Romech jako o parazitech

7.9.2016 20:00
Andrej Babiš v Letech u Písku (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Andrej Babiš v Letech u Písku (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Poslední dny jsem svědky vskutku mi(ni)strovského díla manipulace a populistického využívání moci. Andrej Babiš je politický fenomén, který nám, jak se ukázalo, ještě má co říct. Je zřejmé, že kauza „Babiš o Letech“ není tak černobílá. Nejdříve pan vicepremiér popře rasově motivovanou a násilnou koncentraci Romů v táboře v Letech u Písku, poté popře svůj vlastní výrok nebo se přinejmenším vymlouvá, že byl vytržen z kontextu, a v závěru svých obhajob se na velký nátlak „teda všem omlouvá“. Pochopitelně za něco, co vlastně vůbec neřekl, nebo tak nemyslel. Jak se v tom vyznat, že.

Každopádně se Andrej Babiš, po výzvě předsedy vlády, který mu doporučil návštěvu do Let vydal. O nějaké upřímné pietě a „sklonění hlavy“ před obětmi však nemůže být ani řeč. Ze svojí návštěvy vytěžil politické maximum.

V rozhovoru pro novináře se ani na chvíli nezdráhal pustit do současných Romů. Na půdě bývalého pohřebiště romských obětí se pan Babiš cítil být zhnusen štěnicemi na zdech, špínou a rodiči, které nazval parazity na svých vlastních dětech.

Co na to říct? Možná se dostavil kýžený pocit vítězství nad premiérem Sobotkou, kterého do oné varnsdorfské ubytovny poslal, žaludek na to Babiš bezpochyby má. Svůj projev před médii korunoval výrokem, že přece bílí jsou tam v menšině a mají strach o svůj život. Ano, ani zde nezapomněl sbírat předvolební body a dát jasně najevo o jaké voliče mu půjde.

Nevím, zda novinářům zcela došlo, v jaké situaci a na jakém místě to vicepremiér říká, každopádně žádný z aktů omluvy, který Andrej Babiš doteď demonstroval, nevypovídá o skutečném uctění památky a sáhnutí si do svědomí, ale jenom o promyšlené manipulaci a honbě za mocí. Objevily se dokonce teorie, že samotný výrok ve Varnsdorfu byl záměrný. Nedivila bych se.

Ono ve skutečnosti vlastně nejde o Romy, o žádné Romy, ani ty pochované, ani ty živé. Tady jde o hlasy, takže se pak nemůžeme divit, že nikdo z Romů, ať už pozůstalých po obětech, nebo zástupců Výboru pro odškodnění romského holokaustu, nebyl k pietě přizván. A to i přes to, že třeba Čeněk Růžička, ředitel výboru o spoluúčast několikrát usiloval. Konfontace by byla nejspíš nevyhnutelná, a to se do předepsaného scénáře nehodí.

Andreji Babišovi se však nepodařilo zastřít jeden bod vlastní obhajoby, a to, že do nastávajících voleb půjde nejspíš i přes mrtvoly.

VIDEO

Přečteno: 3554x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Andrej Babiš, pietní místo, Holocaust, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo