romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Babišova pieta v Letech? Na místě bývalého pohřebiště mluvil o Romech jako o parazitech

7.9.2016 20:00
Andrej Babiš v Letech u Písku (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Andrej Babiš v Letech u Písku (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Poslední dny jsem svědky vskutku mi(ni)strovského díla manipulace a populistického využívání moci. Andrej Babiš je politický fenomén, který nám, jak se ukázalo, ještě má co říct. Je zřejmé, že kauza „Babiš o Letech“ není tak černobílá. Nejdříve pan vicepremiér popře rasově motivovanou a násilnou koncentraci Romů v táboře v Letech u Písku, poté popře svůj vlastní výrok nebo se přinejmenším vymlouvá, že byl vytržen z kontextu, a v závěru svých obhajob se na velký nátlak „teda všem omlouvá“. Pochopitelně za něco, co vlastně vůbec neřekl, nebo tak nemyslel. Jak se v tom vyznat, že.

Každopádně se Andrej Babiš, po výzvě předsedy vlády, který mu doporučil návštěvu do Let vydal. O nějaké upřímné pietě a „sklonění hlavy“ před obětmi však nemůže být ani řeč. Ze svojí návštěvy vytěžil politické maximum.

V rozhovoru pro novináře se ani na chvíli nezdráhal pustit do současných Romů. Na půdě bývalého pohřebiště romských obětí se pan Babiš cítil být zhnusen štěnicemi na zdech, špínou a rodiči, které nazval parazity na svých vlastních dětech.

Co na to říct? Možná se dostavil kýžený pocit vítězství nad premiérem Sobotkou, kterého do oné varnsdorfské ubytovny poslal, žaludek na to Babiš bezpochyby má. Svůj projev před médii korunoval výrokem, že přece bílí jsou tam v menšině a mají strach o svůj život. Ano, ani zde nezapomněl sbírat předvolební body a dát jasně najevo o jaké voliče mu půjde.

Nevím, zda novinářům zcela došlo, v jaké situaci a na jakém místě to vicepremiér říká, každopádně žádný z aktů omluvy, který Andrej Babiš doteď demonstroval, nevypovídá o skutečném uctění památky a sáhnutí si do svědomí, ale jenom o promyšlené manipulaci a honbě za mocí. Objevily se dokonce teorie, že samotný výrok ve Varnsdorfu byl záměrný. Nedivila bych se.

Ono ve skutečnosti vlastně nejde o Romy, o žádné Romy, ani ty pochované, ani ty živé. Tady jde o hlasy, takže se pak nemůžeme divit, že nikdo z Romů, ať už pozůstalých po obětech, nebo zástupců Výboru pro odškodnění romského holokaustu, nebyl k pietě přizván. A to i přes to, že třeba Čeněk Růžička, ředitel výboru o spoluúčast několikrát usiloval. Konfontace by byla nejspíš nevyhnutelná, a to se do předepsaného scénáře nehodí.

Andreji Babišovi se však nepodařilo zastřít jeden bod vlastní obhajoby, a to, že do nastávajících voleb půjde nejspíš i přes mrtvoly.

VIDEO

Přečteno: 3573x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Andrej Babiš, pietní místo, Holocaust, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Galakoncert festivalu Khamoro 2020

videoPŘÍMÝ PŘENOS od 19 hodin: Na galakoncertě světového romského festivalu Khamoro vystoupí i Gitana se skupinou Kale

29.11.2020 17:09
Letošní specifický ročník Světového romského festivalu Khamoro vyvrcholí dnes živě vysílaným Galakoncertem z pražského kulturního centra La Fabrika v pražských Holešovicích. Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice se letošní ročník festivalu koná poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září a druhá část začíná právě dnes. Galakoncert lze sledovat zcela zdarma i na zpravodajském serveru Romea.cz.
 celý článek

Záběr z vánoční reklamní kampaně firma Vodafone (FOTO: Vodafone)

Napůl indonéské děti vadí rasistům ve vánoční kampani firmy Vodafone. Ta se proti nenávistným komentářům ohradila

29.11.2020 12:33
Vodafone důrazně odmítl nenávistné a rasistické komentáře, které se objevily na sociálních sítích po spuštění letošní vánoční kampaně. Vodafone do spotů totiž obsadil bratry Sama a Maxe Budimanovi, kteří mají po otci indonéské kořeny a to byl pro některé diskutující velký problém.
 celý článek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (FOTO: www.mpsv.cz)

Maláčová: Vláda má v pondělí projednávat zvýšení přídavků na děti

29.11.2020 11:48
Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila k dohodě na podobě úpravy dávky. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jak kompromis vypadá, nechtěla přiblížit. Vládní strany se dosud nemohly shodnout na tom, kolik dětí by mělo dávku dostávat. Dohoda naopak byla na zvýšení částek o 26 procent od ledna.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo