romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Babišova pieta v Letech? Na místě bývalého pohřebiště mluvil o Romech jako o parazitech

7.9.2016 20:00
Andrej Babiš v Letech u Písku (FOTO: František Bikár, Romea.cz)
Andrej Babiš v Letech u Písku (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Poslední dny jsem svědky vskutku mi(ni)strovského díla manipulace a populistického využívání moci. Andrej Babiš je politický fenomén, který nám, jak se ukázalo, ještě má co říct. Je zřejmé, že kauza „Babiš o Letech“ není tak černobílá. Nejdříve pan vicepremiér popře rasově motivovanou a násilnou koncentraci Romů v táboře v Letech u Písku, poté popře svůj vlastní výrok nebo se přinejmenším vymlouvá, že byl vytržen z kontextu, a v závěru svých obhajob se na velký nátlak „teda všem omlouvá“. Pochopitelně za něco, co vlastně vůbec neřekl, nebo tak nemyslel. Jak se v tom vyznat, že.

Každopádně se Andrej Babiš, po výzvě předsedy vlády, který mu doporučil návštěvu do Let vydal. O nějaké upřímné pietě a „sklonění hlavy“ před obětmi však nemůže být ani řeč. Ze svojí návštěvy vytěžil politické maximum.

V rozhovoru pro novináře se ani na chvíli nezdráhal pustit do současných Romů. Na půdě bývalého pohřebiště romských obětí se pan Babiš cítil být zhnusen štěnicemi na zdech, špínou a rodiči, které nazval parazity na svých vlastních dětech.

Co na to říct? Možná se dostavil kýžený pocit vítězství nad premiérem Sobotkou, kterého do oné varnsdorfské ubytovny poslal, žaludek na to Babiš bezpochyby má. Svůj projev před médii korunoval výrokem, že přece bílí jsou tam v menšině a mají strach o svůj život. Ano, ani zde nezapomněl sbírat předvolební body a dát jasně najevo o jaké voliče mu půjde.

Nevím, zda novinářům zcela došlo, v jaké situaci a na jakém místě to vicepremiér říká, každopádně žádný z aktů omluvy, který Andrej Babiš doteď demonstroval, nevypovídá o skutečném uctění památky a sáhnutí si do svědomí, ale jenom o promyšlené manipulaci a honbě za mocí. Objevily se dokonce teorie, že samotný výrok ve Varnsdorfu byl záměrný. Nedivila bych se.

Ono ve skutečnosti vlastně nejde o Romy, o žádné Romy, ani ty pochované, ani ty živé. Tady jde o hlasy, takže se pak nemůžeme divit, že nikdo z Romů, ať už pozůstalých po obětech, nebo zástupců Výboru pro odškodnění romského holokaustu, nebyl k pietě přizván. A to i přes to, že třeba Čeněk Růžička, ředitel výboru o spoluúčast několikrát usiloval. Konfontace by byla nejspíš nevyhnutelná, a to se do předepsaného scénáře nehodí.

Andreji Babišovi se však nepodařilo zastřít jeden bod vlastní obhajoby, a to, že do nastávajících voleb půjde nejspíš i přes mrtvoly.

VIDEO

Přečteno: 3605x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Andrej Babiš, pietní místo, Holocaust, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo