romea - logo
26. září 2022 (pondělí)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Barbora Matysová: Romové uklízeli v Předlicích. Dobrý vítr do plachet na rozbouřeném moři sociální segregace

5.4.2017 13:09
Od čtvrtka 30. března do soboty 1. dubna probíhal v Ústí nad Labem Úklid Předlic (FOTO: Jana Plavec)
Od čtvrtka 30. března do soboty 1. dubna probíhal v Ústí nad Labem Úklid Předlic (FOTO: Jana Plavec)

Od čtvrtka 30. března do soboty 1. dubna probíhal v Ústí nad Labem Úklid Předlic, který organizoval nově vzniklý tamní spolek Amare Předlice (Naše Předlice). Jednalo se o historicky důležitý zlom pro komunitu, žijící v sociálně vyloučené, a především dlouhodobě sociálně vylučované lokalitě města. Důležitost podtrhuje i to, že nemá jít o jednorázovou akci, ale o dlouhodobou aktivizaci místních „zespoda“.

Spolku se podařilo s městem domluvit zdarma zapůjčení kontejneru, ten byl naplněný již během čtvrtečního poledne, proto byl dodán ještě během odpoledne další. Nejintenzivněji se uklízelo během pátku, v sobotu odpoledne se od hlavního úklidu přešlo ke komunitním aktivitám pro děti a grilování s živou hudbou místních hudebníků. Oslava podařeného úklidu probíhala za hojné účasti až do večerních hodin.

Prostě si říct: Chceme to sami změnit

Iniciativa založit Amare Předlice vznikla na začátku února tohoto roku jako reakce na dlouhodobě se neměnící stav místa, ve kterém žije bezmála dva tisíce obyvatel v četných rodinách s dětmi předškolního a školního věku. Na své facebookové stránce začal upozorňovat na stav veřejného prostoru a fenomén černých skládek s jedovatými odpady. V jejich okolí žijí rodiny s dětmi, pro které je veřejný prostor doslova naplněn haldami odpadů, chybí lavičky a místa pro vyžití volného času.

To s sebou přináší pohledem obyvatele privilegovaného města zajímavé obrazy, kde vidíme např. volejbalový trénink přes provaz natažený mezi teplovodními trubkami, salta na pružinách z gauče nebo „klasický“ fotbal na ulici mezi popelnicemi. Spolek ve svém manifestu deklaruje snahu o spolupráci s městem a hledání řešení situace skrz práci s místní komunitou prostřednictvím kulturních a sportovních akcí.

Koncem února a následně předposlední březnový týden členové spolku prošli s úředníky města a místostarostou městské části, pod níž Předlice spadají, Karlem Karikou, ulice a veřejná prostranství, aby se společně pozastavili nad stavem děravých chodníků, neviditelných přechodů a nepořádku. Ačkoli je bytový fond Předlic z drtivé části v soukromých rukách, stav veřejného prostoru a pozemní komunikace poukazuje k dlouhodobému zanedbávání čtvrtě ze strany správy města.

Veronika Kmetzová v rozhovoru o iniciativě zvelebení Předlic upozorňuje na princip vztahu místních k veřejnému prostoru: „Přistupujete-li k majetku jako k něčemu, co vám vlastně nepatří, nemáte potřebu o něj pečovat. Jakmile si ale uvědomíte, že bydlení máte ve svých rukou, začnete uvažovat jinak. Navíc, pokud se o něj staráte dobře, nepřímo tím vlastně zvelebujete i svoje bezprostřední okolí, jako je ulice, čvrť a město.“

Majitelé valné většiny místních domů nemají zájem o kultivaci domů samotných (viz například nedávno zřícený dům vedle Mateřské školky v Marxově ulici), natož pak veřejného prostoru čtvrtě.

Nedávno započaté jednání s městem přineslo své plody - údržbu veřejné zeleně kolem centrální zelené plochy mezi ulicemi Marxova a Prostřední a přítomnost Asistenta prevence kriminality v dohledu nad přecházením silnice bez přechodu.

Sa Roma, babička Amare Předlice

Radost ze zdola vedených aktivit předlických obyvatel je zdvojnásobena jejich pozadím a snad i inspirací, kterou jsme do Ústí přiváželi zhruba dva a půl roku jako skupina přátel, jimž tamní nebyl osud lhostejný.

Jezdili jsme do ústeckých Předlic povzbuzovat a motivovat místní obyvatele v jejich snaze změnit prostředí, ve kterém žijí. Realizací aktivit, především pro děti jsme chtěli popostrčit realizaci případných změn ve čtvrti a to proto, že jsme si dobře uvědomovali, že děti jsou silnou motivací k posunu a změně.

Snažili jsme se vyjít, z toho, co už v Předlicích je (kostel či prostory školy). Nešlo nám o to, zrealizovat pro místní nějaké zázemí a prostor a ten jim pak nabídnout k využívání. Snaha šla z druhé strany, a to motivovat místní k vlastní realizaci aktivit, pracovat na komunitní bázi o nich s nimi, kdy naše role nebyla hlavní, nýbrž vedlejší. Role přátel, kteří na ně nepohlížejí rasisticky a s opovržením nebo s heslem "máme pro vás řešení". Bylo nám jasné, že myšlenky na dílčí změny veřejného prostoru v Předlicích jsou již dlouho obsaženy v hlavách obyvatel, naším možným úkolem jim bylo tedy naslouchat a podpořit je v jejich snaze.

Organizovali jsme akce pro ně, posléze přišla společná organizace. Nebyli jsme příliš organizovaní, nebyli jsme sociální službou, byli a jsme především zvědavými kamarády z privilegovaného města. Po čase jsme se neformálně pojmenovali jako Sa Roma. Doufali jsme, že za čas už budeme moci přihlížet vlastní snaze předlických o to, pohnout prostředím ověnčených předsudky a politickým nezájmem.

A máme to tady. Předlice se bouří. Přejme jim dobrý vítr do plachet na jejich plavbě za lepšími zítřky spolužití v místě, které bylo již mnohými odepsáno.

FOTOGALERIE

Barbora Matysová
Přečteno: 3493x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Předlice, Ústí nad labem, úklidHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo