romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Barbora Matysová: Romové uklízeli v Předlicích. Dobrý vítr do plachet na rozbouřeném moři sociální segregace

5.4.2017 13:09
Od čtvrtka 30. března do soboty 1. dubna probíhal v Ústí nad Labem Úklid Předlic (FOTO: Jana Plavec)
Od čtvrtka 30. března do soboty 1. dubna probíhal v Ústí nad Labem Úklid Předlic (FOTO: Jana Plavec)

Od čtvrtka 30. března do soboty 1. dubna probíhal v Ústí nad Labem Úklid Předlic, který organizoval nově vzniklý tamní spolek Amare Předlice (Naše Předlice). Jednalo se o historicky důležitý zlom pro komunitu, žijící v sociálně vyloučené, a především dlouhodobě sociálně vylučované lokalitě města. Důležitost podtrhuje i to, že nemá jít o jednorázovou akci, ale o dlouhodobou aktivizaci místních „zespoda“.

Spolku se podařilo s městem domluvit zdarma zapůjčení kontejneru, ten byl naplněný již během čtvrtečního poledne, proto byl dodán ještě během odpoledne další. Nejintenzivněji se uklízelo během pátku, v sobotu odpoledne se od hlavního úklidu přešlo ke komunitním aktivitám pro děti a grilování s živou hudbou místních hudebníků. Oslava podařeného úklidu probíhala za hojné účasti až do večerních hodin.

Prostě si říct: Chceme to sami změnit

Iniciativa založit Amare Předlice vznikla na začátku února tohoto roku jako reakce na dlouhodobě se neměnící stav místa, ve kterém žije bezmála dva tisíce obyvatel v četných rodinách s dětmi předškolního a školního věku. Na své facebookové stránce začal upozorňovat na stav veřejného prostoru a fenomén černých skládek s jedovatými odpady. V jejich okolí žijí rodiny s dětmi, pro které je veřejný prostor doslova naplněn haldami odpadů, chybí lavičky a místa pro vyžití volného času.

To s sebou přináší pohledem obyvatele privilegovaného města zajímavé obrazy, kde vidíme např. volejbalový trénink přes provaz natažený mezi teplovodními trubkami, salta na pružinách z gauče nebo „klasický“ fotbal na ulici mezi popelnicemi. Spolek ve svém manifestu deklaruje snahu o spolupráci s městem a hledání řešení situace skrz práci s místní komunitou prostřednictvím kulturních a sportovních akcí.

Koncem února a následně předposlední březnový týden členové spolku prošli s úředníky města a místostarostou městské části, pod níž Předlice spadají, Karlem Karikou, ulice a veřejná prostranství, aby se společně pozastavili nad stavem děravých chodníků, neviditelných přechodů a nepořádku. Ačkoli je bytový fond Předlic z drtivé části v soukromých rukách, stav veřejného prostoru a pozemní komunikace poukazuje k dlouhodobému zanedbávání čtvrtě ze strany správy města.

Veronika Kmetzová v rozhovoru o iniciativě zvelebení Předlic upozorňuje na princip vztahu místních k veřejnému prostoru: „Přistupujete-li k majetku jako k něčemu, co vám vlastně nepatří, nemáte potřebu o něj pečovat. Jakmile si ale uvědomíte, že bydlení máte ve svých rukou, začnete uvažovat jinak. Navíc, pokud se o něj staráte dobře, nepřímo tím vlastně zvelebujete i svoje bezprostřední okolí, jako je ulice, čvrť a město.“

Majitelé valné většiny místních domů nemají zájem o kultivaci domů samotných (viz například nedávno zřícený dům vedle Mateřské školky v Marxově ulici), natož pak veřejného prostoru čtvrtě.

Nedávno započaté jednání s městem přineslo své plody - údržbu veřejné zeleně kolem centrální zelené plochy mezi ulicemi Marxova a Prostřední a přítomnost Asistenta prevence kriminality v dohledu nad přecházením silnice bez přechodu.

Sa Roma, babička Amare Předlice

Radost ze zdola vedených aktivit předlických obyvatel je zdvojnásobena jejich pozadím a snad i inspirací, kterou jsme do Ústí přiváželi zhruba dva a půl roku jako skupina přátel, jimž tamní nebyl osud lhostejný.

Jezdili jsme do ústeckých Předlic povzbuzovat a motivovat místní obyvatele v jejich snaze změnit prostředí, ve kterém žijí. Realizací aktivit, především pro děti jsme chtěli popostrčit realizaci případných změn ve čtvrti a to proto, že jsme si dobře uvědomovali, že děti jsou silnou motivací k posunu a změně.

Snažili jsme se vyjít, z toho, co už v Předlicích je (kostel či prostory školy). Nešlo nám o to, zrealizovat pro místní nějaké zázemí a prostor a ten jim pak nabídnout k využívání. Snaha šla z druhé strany, a to motivovat místní k vlastní realizaci aktivit, pracovat na komunitní bázi o nich s nimi, kdy naše role nebyla hlavní, nýbrž vedlejší. Role přátel, kteří na ně nepohlížejí rasisticky a s opovržením nebo s heslem "máme pro vás řešení". Bylo nám jasné, že myšlenky na dílčí změny veřejného prostoru v Předlicích jsou již dlouho obsaženy v hlavách obyvatel, naším možným úkolem jim bylo tedy naslouchat a podpořit je v jejich snaze.

Organizovali jsme akce pro ně, posléze přišla společná organizace. Nebyli jsme příliš organizovaní, nebyli jsme sociální službou, byli a jsme především zvědavými kamarády z privilegovaného města. Po čase jsme se neformálně pojmenovali jako Sa Roma. Doufali jsme, že za čas už budeme moci přihlížet vlastní snaze předlických o to, pohnout prostředím ověnčených předsudky a politickým nezájmem.

A máme to tady. Předlice se bouří. Přejme jim dobrý vítr do plachet na jejich plavbě za lepšími zítřky spolužití v místě, které bylo již mnohými odepsáno.

FOTOGALERIE

Barbora Matysová
Přečteno: 3406x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Předlice, Ústí nad labem, úklidHLAVNÍ ZPRÁVY

Galakoncert festivalu Khamoro 2020

videoPŘÍMÝ PŘENOS od 19 hodin: Na galakoncertě světového romského festivalu Khamoro vystoupí i Gitana se skupinou Kale

29.11.2020 17:09
Letošní specifický ročník Světového romského festivalu Khamoro vyvrcholí dnes živě vysílaným Galakoncertem z pražského kulturního centra La Fabrika v pražských Holešovicích. Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice se letošní ročník festivalu koná poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září a druhá část začíná právě dnes. Galakoncert lze sledovat zcela zdarma i na zpravodajském serveru Romea.cz.
 celý článek

Záběr z vánoční reklamní kampaně firma Vodafone (FOTO: Vodafone)

Napůl indonéské děti vadí rasistům ve vánoční kampani firmy Vodafone. Ta se proti nenávistným komentářům ohradila

29.11.2020 12:33
Vodafone důrazně odmítl nenávistné a rasistické komentáře, které se objevily na sociálních sítích po spuštění letošní vánoční kampaně. Vodafone do spotů totiž obsadil bratry Sama a Maxe Budimanovi, kteří mají po otci indonéské kořeny a to byl pro některé diskutující velký problém.
 celý článek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (FOTO: www.mpsv.cz)

Maláčová: Vláda má v pondělí projednávat zvýšení přídavků na děti

29.11.2020 11:48
Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila k dohodě na podobě úpravy dávky. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jak kompromis vypadá, nechtěla přiblížit. Vládní strany se dosud nemohly shodnout na tom, kolik dětí by mělo dávku dostávat. Dohoda naopak byla na zvýšení částek o 26 procent od ledna.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo