romea - logo
8. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Biolog Jaroslav Flegr: Další varianta Covidu na imunitu zvesela dlabe!

3.1.2022 15:55

Aktuální čísla související s nemocí Covid 19 ukazují, že pandemie varianty Delta je na ústupu. To se má ale v nejbližších dnech změnit. Už v polovině ledna bude podle evolučního biologa Jaroslava Flegra dominantní varianta Omikron, která se aktuálně šíří Evropou.

Proti Omikronu navíc podle Flegra není účinná imunita, kterou člověk získá proděláním některé z předchozích mutací nemoci. Nefungují prý ani B buňky, které mají právě imunitní reakci na starosti.

„Mobilizace b buněk trvá několik dnů, když se člověk nakazí. Omikron je strašně rychlý, v těle se namnoží během jednoho dne. B buňky ani protilátky nemají šanci“ řekl pro Romea.cz biolog, který již v minulosti úspěšně predikoval vývoj pandemie v Česku.

Jediný způsob jak nástup další varianty Covidu 19 zvládnout je podle Flegra dokončené očkování. Tedy dvě základní dávky a k tomu třetí – posilující. Jenže v Česku je dosud naočkováno jen 64% všech obyvatel. V Evropě je na tom hůře už jen Polsko s 57% očkovaných obyvatel a Slovensko, kde je očkována přesně půlka národa. Například ve Francii je to téměř osmdesát procent všech obyvatel.

Podle Flegra je problém v nedůvěře lidí vůči státu. „Stát byl pro nás vždycky nepřítel. A i když je to více než třicet let, co u nás komunismus skončil, tak se to v těch rodinách pořád drží. Lidé nevěří státu, nevěří vědě, nevěří jakýmkoliv autoritám. Výsledek je, že lidé věří tomu, co si přečtou na Facebooku.“

Další mutace viru je podle biologa méně destruktivní ke zdraví, ale o to rychleji se šíří. Výsledkem mohou být komplikace v poskytování služeb, nebo obsluze dopravních prostředků, protože lidé nakažení Covidem 19 budou v karanténách.

To potvrzují čísla z aktuálně nejvíc zasažené země Evropské unie - Francie. Už více než třikrát tamní úřady zaznamenaly přes dvě stě tisíc nových nakažených obyvatel za jeden den. Šedesát dva procent z nich se nakazilo právě novou variantou Omikron. Britská vláda zase požádala manažery veřejného sektoru o testy pohotovostních plánů pro případ, že by čtvrtina země nemohla kvůli nákaze pracovat.

Dobrá zpráva podle Flegra je, že Omikronem by mohly pandemie v podobné velikosti skončit. „Ukázalo se, že Omikron kašle na imunitu proti Deltě a ostatním variantám, ale ostatní varianty nemůžou kašlat na imunitu proti Omikronu“, řekl pro Romea.cz biolog.

Přečteno: 1607x
 

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo