romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Biskup CČSH Filip Michael Štojdl k protiromským pochodům: Česká společnost musí povstat

Praha, 4.9.2013 11:37, (ROMEA)
Filip Michael Štojdl, biskup Církve československé husitské (Foto: archiv autora)
Filip Michael Štojdl, biskup Církve československé husitské (Foto: archiv autora)

Přinášíme stanovisko Filipa Michaela Štojdla, plzeňského biskupa Církve československé husitské, k protiromským pochodům, které zveřejnil i na své facebookové stránce. Jde o názor další z řady společenských autorit, které upozorňují na nebezpečí rasismu i na nebezpečí mlčení k jeho vnějším projevům či připojení se k nim.

Česká společnost musí povstat

Vnímám velmi silně, že tento národ je čím dál hlasitěji veden k nízkosti a malosti. Je to vidět především v oblastech politiky, kultury nebo podnikání. V posledních týdnech se ona nízkost projevuje i v takzvaných "protiromských pochodech".

Oko za oko a svět bude slepý

Lidé spolu přestali mluvit. Soudí se, místo toho aby se setkali. Křičí a házejí kameny místo toho, aby hledali cestu. Politici k tomu buďto mlčí nebo tyto aktivity přímo podporují. Lidé snadno uvěří polopravdám a lžím a tou největší je to, že máme pocit, že jsme lepší, že máme pravdu a ti druzí jsou zlí a lžou. Mnoho argumentů, které vidím i na Facebooku, je založeno na polopravdách a neověřených informacích.

Ti, kteří násilí a nenávist podporují, moc dobře vědí, kam to všechno může dojít. Kámen, který přeletí hradbu policie a zabije jiného člověka rozvine vlnu násilí, kterou už nikdo nezastaví. Jedině násilí a bolest bude cenou, kterou za to zaplatíme.

V občanské společnosti

V podstatě se shoduji s Václavem Havlem, který snil svůj sen o občanské společnosti, která je u nás už dvě desetiletí vystavena posměchu ze strany politických vůdců, jimž vyhovují jednoduchá, levná a okamžitá řešení. Občanská společnost jsme my všichni, všude kde se angažujeme, kde pracujeme.

Církve se musí silněji zapojit do dění v dalších komunitách obcí a měst a také do své vlastní činnosti zapojovat menšiny. Musíme ukázat, že křesťanství je tu pro všechny a že jeho síla je veliká právě tím, jakou má schopnost integrovat a usmiřovat.

Prohlášení bratra Františka

Romové mají co dát. Mohou najít své nezastupitelné místo. Moc bych si přál, aby nebyli odkázání na pomoc, ale aby ji sami nabídli. Oni mají například ohromný smysl pro rodinu a hudbu. V tom plně souhlasím se svým skautským a křesťanským bratrem biskupem Františkem Lobkowiczem, který jako první vydal své prohlášení k situaci kolem fašizujících aktivit v naší zemi.

Otevřít prostor

Nedávno mi jedna žena vyprávěla o romském chlapci, který studuje konzervatoř s jejím synem. Ten chlapec nezná noty, ale naplno cítí a žije hudbu. Je natolik talentovaný, že jej právě přijali na konzervatoř. Na rozdíl od syna té ženy, která mi toto vyprávěla, rodiče romského kluka nemají z jeho přijetí žádnou radost, protože nevěří, že jejich syna vůbec kdy česká společnost přijme.

Na nás záleží, zda takovým lidem dáme příležitost, aby svůj dar nejen rozvinuli, ale mohli ho také předávat dalším lidem. Na nás záleží, zda dokážeme druhým, že o jejich dary stojíme a v překonávání jejich bolestí jim budeme pomáhat.

Bez lásky nemáme žádnou naději

Doposud jsme pomáhali lidem na okraji tím, že jsme jim dali peníze, ale nedali jsme jim důstojnost. Mnoho Romů se pak vzdalo své důstojnosti a cti a nechali se koupit penězi. Jenže důstojnost a rovnoprávnost se nedá vynutit pomocí korupce. Například i v tom jsme si přece všichni podobní, v tom dobrém i v tom zlém. Proto říkám, že začít musíme spolu a všichni.

Nakonec bych rád připomněl slova bojovníka za lidská práva Martina Luthera Kinga:

"Temnota nemůže vyhnat temnotu, pouze světlo to může udělat. Nenávist nemůže vyhnat nenávist. Pouze láska to může udělat."

Hodně světla nám všem na cestu.

.stojdl_10.jpg

Filip Michael Štojdl, biskup CČSH
Přečteno: 1414x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

protiromský pochod, Extremismus, Nenávist, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo