romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Biskup CČSH Filip Michael Štojdl k protiromským pochodům: Česká společnost musí povstat

Praha, 4.9.2013 11:37, (ROMEA)
Filip Michael Štojdl, biskup Církve československé husitské (Foto: archiv autora)
Filip Michael Štojdl, biskup Církve československé husitské (Foto: archiv autora)

Přinášíme stanovisko Filipa Michaela Štojdla, plzeňského biskupa Církve československé husitské, k protiromským pochodům, které zveřejnil i na své facebookové stránce. Jde o názor další z řady společenských autorit, které upozorňují na nebezpečí rasismu i na nebezpečí mlčení k jeho vnějším projevům či připojení se k nim.

Česká společnost musí povstat

Vnímám velmi silně, že tento národ je čím dál hlasitěji veden k nízkosti a malosti. Je to vidět především v oblastech politiky, kultury nebo podnikání. V posledních týdnech se ona nízkost projevuje i v takzvaných "protiromských pochodech".

Oko za oko a svět bude slepý

Lidé spolu přestali mluvit. Soudí se, místo toho aby se setkali. Křičí a házejí kameny místo toho, aby hledali cestu. Politici k tomu buďto mlčí nebo tyto aktivity přímo podporují. Lidé snadno uvěří polopravdám a lžím a tou největší je to, že máme pocit, že jsme lepší, že máme pravdu a ti druzí jsou zlí a lžou. Mnoho argumentů, které vidím i na Facebooku, je založeno na polopravdách a neověřených informacích.

Ti, kteří násilí a nenávist podporují, moc dobře vědí, kam to všechno může dojít. Kámen, který přeletí hradbu policie a zabije jiného člověka rozvine vlnu násilí, kterou už nikdo nezastaví. Jedině násilí a bolest bude cenou, kterou za to zaplatíme.

V občanské společnosti

V podstatě se shoduji s Václavem Havlem, který snil svůj sen o občanské společnosti, která je u nás už dvě desetiletí vystavena posměchu ze strany politických vůdců, jimž vyhovují jednoduchá, levná a okamžitá řešení. Občanská společnost jsme my všichni, všude kde se angažujeme, kde pracujeme.

Církve se musí silněji zapojit do dění v dalších komunitách obcí a měst a také do své vlastní činnosti zapojovat menšiny. Musíme ukázat, že křesťanství je tu pro všechny a že jeho síla je veliká právě tím, jakou má schopnost integrovat a usmiřovat.

Prohlášení bratra Františka

Romové mají co dát. Mohou najít své nezastupitelné místo. Moc bych si přál, aby nebyli odkázání na pomoc, ale aby ji sami nabídli. Oni mají například ohromný smysl pro rodinu a hudbu. V tom plně souhlasím se svým skautským a křesťanským bratrem biskupem Františkem Lobkowiczem, který jako první vydal své prohlášení k situaci kolem fašizujících aktivit v naší zemi.

Otevřít prostor

Nedávno mi jedna žena vyprávěla o romském chlapci, který studuje konzervatoř s jejím synem. Ten chlapec nezná noty, ale naplno cítí a žije hudbu. Je natolik talentovaný, že jej právě přijali na konzervatoř. Na rozdíl od syna té ženy, která mi toto vyprávěla, rodiče romského kluka nemají z jeho přijetí žádnou radost, protože nevěří, že jejich syna vůbec kdy česká společnost přijme.

Na nás záleží, zda takovým lidem dáme příležitost, aby svůj dar nejen rozvinuli, ale mohli ho také předávat dalším lidem. Na nás záleží, zda dokážeme druhým, že o jejich dary stojíme a v překonávání jejich bolestí jim budeme pomáhat.

Bez lásky nemáme žádnou naději

Doposud jsme pomáhali lidem na okraji tím, že jsme jim dali peníze, ale nedali jsme jim důstojnost. Mnoho Romů se pak vzdalo své důstojnosti a cti a nechali se koupit penězi. Jenže důstojnost a rovnoprávnost se nedá vynutit pomocí korupce. Například i v tom jsme si přece všichni podobní, v tom dobrém i v tom zlém. Proto říkám, že začít musíme spolu a všichni.

Nakonec bych rád připomněl slova bojovníka za lidská práva Martina Luthera Kinga:

"Temnota nemůže vyhnat temnotu, pouze světlo to může udělat. Nenávist nemůže vyhnat nenávist. Pouze láska to může udělat."

Hodně světla nám všem na cestu.

.stojdl_10.jpg

Filip Michael Štojdl, biskup CČSH
Přečteno: 1575x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

protiromský pochod, Extremismus, Nenávist, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo