romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Blog Julia Zajace ke "kauze figurantka": Rasismus není normální

15.8.2015 19:08
Julius Zajac
Julius Zajac

Přesto mám pocit, že normální je. Že je normální si podávat inzeráty typu „Romové ne, jen slušní lidé. Psi ano, Romové ne. Romové nevolejte!!!“ atd. Takových inzerátů je skutečně spousta.

Nedávno vynesený rozsudek Okresním soudem v Litoměřicích nad makléřkou Noskovou rozvířil internetové diskuse. Lidé se rozčilují, nadávají na zákony ČR a paní Noskovou obhajují. Někteří jí začali dokonce posílat peníze a to pro případ, kdyby Nosková soud prohrála. Soudila se s ní totiž figurantka, která předstírala zájem o pronájem bytu. Figurantka je Romka a majitel bytu si nepřál Romy ve svém bytě, s tím jí makléřka Nosková odmítla. Figurantka paní Balogová chtěla za újmu po paní Noskové sto tisíc korun. Soud tomuto nároku nevyhověl, avšak nařídil makléřce Noskové omluvu.

Chcete nápisy „Cikánům vstup zakázán“?

Proč se lidé tak rozčilují, když má zákon platit pro všechny stejně, jak ostatně většinou tito „křičící“ požadují? Copak je normální porušovat antidiskriminační zákon? Ne není to normální. Stejně tak není normální si plést demokracii a svobodu slova s porušováním zákonů. Nikdo Vám nemůže nařídit pronajmout byt, komu ho pronajmout nechcete, to je samozřejmé, ale zveřejňovat inzeráty o kterých píšu v prvním odstavci je protizákonné. K pronajímatelům bytů by se mohli (podle vzoru mylně pochopené demokracie) přidat i ostatní. Např. obchodníci, restauratéři, služby atd. Nad těmito podniky by se objevily nápisy „Cikánům vstup zakázán, je demokracie a na nás záleží, koho uznáme za hosta“. Zdá se Vám, že zacházím do krajností?

Vidím velmi smutný obraz společnosti v internetových diskusích. Kolem kauzy makléřky a figurantky jsem nečetl snad jediný názor, který by rasismus odsuzoval. Jako by bylo normální chovat se rasisticky. Dovedu si celou věc představit obráceně, kdy by Romové pronajímali byt jen Romům. To by bylo humbuku! :)

Já sám jsem rasismus zažil na vlastní kůži. S pronájmem bytu také a to v době, kdy jsem studoval konzervatoř v Teplicích. (devadesátá léta) Dostalo se mi slov „Romové NE“ Můžu jen děkovat paní Bohatové, že není rasistka a byt mě a několika přátelům (spolužákům) pronajala. V té krásné studentské době mě v Kladně nepustili do restaurace na oběd. Od vedoucího restaurace jsem se dozvěděl, že Romy neobsluhují, protože se tam prý minulý týden Romové poprali.

Na restauraci jsem podal okamžitě trestní oznámení. Ač jsem měl svědka, případ byl odložen. Pan vedoucí si totiž našel své svědky, kteří tvrdili, že jsem byl opilý. Policie věděla, že jsem opilý nebyl, protože jsem se na ní obrátil - jak jsem napsal okamžitě. Přesto mi policie doporučila, ať si v podobných případech nechám udělat test na alkohol v krvi na své náklady jako důkazní materiál. Tím to skončilo.

Nemám rád rasismus ani demolování bytů

Nedivte se mi, že se usmívám tvrzení, že Romy u nás nikdo nediskriminuje. Ano je to úsměvné, když to netvrdí ten, koho se to přímo týká, ten kdo něco takového na vlastní kůži nezažil. Nejsem z těch Romů, kteří si na diskriminaci denně stěžují a ohání se jí. Jsem totiž přesvědčen, že bych tím ničeho nedosáhnul a v romské integraci pro mě není diskriminace tak důležitý prvek jako vzdělání.

Nemám rád rasismus a většina lidí také ne, ačkoli si to ani nemusí plně uvědomovat. V případě kdy Rom v diskusi rasisticky uráží majoritu, je tzv. oheň na střeše. Když však podobně činí ve stejné diskusi majorita, nic moc se neděje, naopak se lajkuje. Přitom rasismus je jen jeden a kolektivní vina, která se denně uplatňuje na Romech je humus. Humus je ale i pálení parket a demolování bytů, či zastaralá myšlenka, že stát se nám musí o bydlení postarat. Nicméně věřte, že ne všichni Romové se chovají podle předešlé věty. Stejně tak já věřím, že celá majorita nehází všechny Romy do jednoho pytle.

Přečteno: 2081x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Rasismus, BydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo