romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Blog Julia Zajace: Uprchlická krize je zkouškou demokracie i lidskosti. Buranský rasismus mě nepřekvapuje.

11.10.2015 12:18
Julius Zajac (Foto: Archiv Julia Zajace)
Julius Zajac (Foto: Archiv Julia Zajace)

Je krize s uprchlíky hysterický strašák, nebo skutečná hrozba pro český stát? Zatím jsem toho názoru, že je krize spíše strašákem. Nemám pocit, že česká kultura, zvyky, křesťanství, nebo ateismus, jsou ohroženy a nemyslím si, že v ČR imigranti ničí to, co zde naši předkové zanechali. Kdyby k něčemu takovému došlo, nevěřím, že by si to Češi nechali líbit. Nicméně arabské nápisy v Teplicích se mi nelíbí, stejně tak jako ruské ve Varech. Ale za peníze se u nás dá koupit téměř vše.

Bohužel tahle situace nahrává pomatencům a populistům jako je Konvička, nebo Okamura. Národní demokracii snad nikdo normální ani nemůže brát vážně, ale říkám si, co bude dál? Jak se lidé budou stavět k politickým stranám a jakou cestu zvolí ČR v zahraniční politice?

Byli jsme naštvaní na EU kvůli pomazánkovému máslu, ale nevšiml jsem si odporu proti účasti NATO na svržení režimu v Libyii. Nebyli jsme na EU rozzlobeni, když nám posílala peníze na hotely, nemocnice, dětská hřiště, školy, infrastrukturu, kulturní akce, opravy památek atd.

Ovšem téma uprchlíků je jasné. Většina občanů si přeje uzavřít hranice a nikoho do naší země nepustit i za cenu vystoupení z EU. Z islámu se stal strašák a každý muslim potenciálním teroristou, ačkoli je jich na světě zhruba 1,6 miliardy.

Osobně čekám mediální masáž o tom, jak Rusko drtí Islámský stát. Také si myslím, že občané pomalu mění své postoje k našemu modrému bratrovi, jakoby už nám tolik „nevoněl“. Plus Zeman v Číně… nemáme tendence se pomalu otáčet zpět na východ?

Uprchlická krize je myslím dobrou zkouškou demokracie i lidskosti. Zjišťujeme, že naši přátelé i známí zastávají někdy i dost drsné názory. V diskusích na internetu se zapomíná na dodržování zákonů a lidé se neštítí výzev k násilí, nebo souhlasu s ním. Mě naopak překvapuje, že někteří moji přátelé jsou zděšeni buranským rasismem a xenofobií. Zřejmě je to tím, že jsem jako Rom už přece jen na něco zvyklý.

Peklo, které se na Zemi děje mě utvrzuje v tom, že lidé jsou nepoučitelní. U nás se ve středověku mučilo a upalovalo za zločiny proti církvi, dnes v Sýrii IS stíná hlavy i malým dětem. Kdyby existoval Bůh, který by se na toto díval, tuhle planetu by rozmáčknul jako pomeranč. Nezbývá než věřit v dobro a dobře se chovat k sobě i ostatním. Bez ohledu na barvu kůže, nebo náboženství.

Přečteno: 1412x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo