romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Blog Julia Zajace: Uprchlická krize je zkouškou demokracie i lidskosti. Buranský rasismus mě nepřekvapuje.

11.10.2015 12:18
Julius Zajac (Foto: Archiv Julia Zajace)
Julius Zajac (Foto: Archiv Julia Zajace)

Je krize s uprchlíky hysterický strašák, nebo skutečná hrozba pro český stát? Zatím jsem toho názoru, že je krize spíše strašákem. Nemám pocit, že česká kultura, zvyky, křesťanství, nebo ateismus, jsou ohroženy a nemyslím si, že v ČR imigranti ničí to, co zde naši předkové zanechali. Kdyby k něčemu takovému došlo, nevěřím, že by si to Češi nechali líbit. Nicméně arabské nápisy v Teplicích se mi nelíbí, stejně tak jako ruské ve Varech. Ale za peníze se u nás dá koupit téměř vše.

Bohužel tahle situace nahrává pomatencům a populistům jako je Konvička, nebo Okamura. Národní demokracii snad nikdo normální ani nemůže brát vážně, ale říkám si, co bude dál? Jak se lidé budou stavět k politickým stranám a jakou cestu zvolí ČR v zahraniční politice?

Byli jsme naštvaní na EU kvůli pomazánkovému máslu, ale nevšiml jsem si odporu proti účasti NATO na svržení režimu v Libyii. Nebyli jsme na EU rozzlobeni, když nám posílala peníze na hotely, nemocnice, dětská hřiště, školy, infrastrukturu, kulturní akce, opravy památek atd.

Ovšem téma uprchlíků je jasné. Většina občanů si přeje uzavřít hranice a nikoho do naší země nepustit i za cenu vystoupení z EU. Z islámu se stal strašák a každý muslim potenciálním teroristou, ačkoli je jich na světě zhruba 1,6 miliardy.

Osobně čekám mediální masáž o tom, jak Rusko drtí Islámský stát. Také si myslím, že občané pomalu mění své postoje k našemu modrému bratrovi, jakoby už nám tolik „nevoněl“. Plus Zeman v Číně… nemáme tendence se pomalu otáčet zpět na východ?

Uprchlická krize je myslím dobrou zkouškou demokracie i lidskosti. Zjišťujeme, že naši přátelé i známí zastávají někdy i dost drsné názory. V diskusích na internetu se zapomíná na dodržování zákonů a lidé se neštítí výzev k násilí, nebo souhlasu s ním. Mě naopak překvapuje, že někteří moji přátelé jsou zděšeni buranským rasismem a xenofobií. Zřejmě je to tím, že jsem jako Rom už přece jen na něco zvyklý.

Peklo, které se na Zemi děje mě utvrzuje v tom, že lidé jsou nepoučitelní. U nás se ve středověku mučilo a upalovalo za zločiny proti církvi, dnes v Sýrii IS stíná hlavy i malým dětem. Kdyby existoval Bůh, který by se na toto díval, tuhle planetu by rozmáčknul jako pomeranč. Nezbývá než věřit v dobro a dobře se chovat k sobě i ostatním. Bez ohledu na barvu kůže, nebo náboženství.

Přečteno: 1358x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo