romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Breivik si chtěl z vězení založit fašistickou stranu, úřady mu to nepovolily

Oslo, 13.5.2013 13:42, (ROMEA)
Anders Behring Breivik
Anders Behring Breivik

Pravicový extremista Anders Breivik se rozhodl založit politické uskupení prosazující jeho fašistické názory.

Útočník, který si odpykává 21letý trest vězení za pumový útok v centru Osla a následný masakr v táboře mladých sociálních demokratů na nedalekém ostrově Utöya, které spáchal v červenci 2011, a kterému podlehlo 77 lidí, se pokusil z vězení založit fašistickou stranu.

Na registračním formuláři své politické organizace Breivik uvedl, že jejím hlavním cílem je "demokratické uchopení moci v Norsku fašisty" a také zformování nezávislého státu.

Základní požadavek úřadů - minimální počet podpisů na registračním formuláři - však extremista nesplnil. Norská legislativa požaduje alespoň dva podpisy, Breivik však sehnal pouze jediný – svůj.

Zástupce úřadů pro server independent.co.uk uvedl, že Norové k Breivikově žádosti přistupovali jako ke každé jiné a nezavrhli ji kvůli jménu žadatele. "Měl stejné podmínky, jako všichni ostatní," uvedl. Podání žádosti o registraci organizace potvrdil i Breivikův právní zástupce Tord Jordet.

Členové norského Centra boje proti rasismu uvedli, že pokud Breivik přeci jen sežene další podpis a úřady jeho žádosti vyhoví, může soud nově vzniklé uskupení obratem zakázat a označit jej za teroristické uskupení.

bau, independent.co.uk
Přečteno: 756x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Breivik, Extremismus, Utöya, Oslo, FašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo