romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ministr zahraničních věcí Petříček pro ROMEA TV: Brexit způsobí po pandemii problémy s návraty zpět do Británie

16.4.2020 18:24

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, poskytl exkluzivní rozhovor pro ROMEA TV. Kvůli obavám z nákazy onemocněním COVID-19 se někteří občané ČR, žijící ve Velké Británii vrací zpět domů. Počet nakažených je v Británii vyšší a situace nestabilní. Co vás čeká po návratu do ČR? Jaká jsou rizika a možné komplikace? Kde čerpat správné a aktuální informace o opatřeních a šíření COVID-19? Jak to vypadá s otevřením hranic a cestováním? Na to vše odpověděl ministr zahraničí v rozhovoru Richarda Samka pro ROMEA TV.

Ministr zahraničí apeluje na spoluobčany, aby si rozmysleli návrat do České republiky. Velká Británie bude opouštět EU, pokud nebude mít občan do konce roku vyřízený status usedlíka, riskuje, že se nebude moci do Británie vrátit.

"Předně bych chtěl upozornit, že se nacházíme těsně před Brexitem. Bude končit přechodné období, které je důležité hlavně z toho důvodu, že pokud naši občané dlouhodobě pobývají v Británii a nemají doposud zažádaný status usedlíka, může nastat riziko, že to nestihnou a nesplní veškeré podmínky. Je potřeba si ověřit, že mají vše v pořádku. Víme, že spousta našich spoluobčanů stále registrovaná není," upozornil ministr zahraničních věcí ČR.

Ministerstvo zahraničí se snaží pomáhat občanům ČR, kteří žijí ve Velké Británii. Úředníci jsou v kontaktu s místními českými úřady a spolky, na které se občané mohou obracet.

Tomáš Petříček upozorňuje na četnost nesprávných nebo nepřesných informací, které jsou na sociálních sítích. "My se snažíme našim občanům pomáhat prostřednictvím konzulátu v Manchesteru a ambasády v Londýně. Poskytujeme veškerou podporu tak, aby tento proces zvládli. Mohou se také obracet na celou řadu spolků. My jsme v kontaktu například s naší školou v Leedsu, s lidmi v Peterborough. Tak, aby i v té komunitě ty informace byly správné. Mnoho občanů čerpá informace ze sociálních sítí, ale tady musím upozornit, že ty nejsou často úplně pravdivé," říká ministr Tomáš Petříček.

Pokud občané potřebují pomoc, mohou si vyhledat potřebné kontakty na stránkách ministerstva. "Na stránkách ministerstva zahraničních věcí, v seznamu našich zastupitelských úřadů je možné si najít telefonní kontakt na generální konzulát v Manchesteru. Tam bych se obracel v první řadě, pokud potřebuji usedlický statut. Druhým krokem je se obrátit na některý ze spolků nebo na české školy," doporučuje ministr zahraničních věcí českým občanům žijícím ve Velké Británii.

Někteří občané se do české republiky z Velké Británie z obav vracejí. "Většina občanů přijíždí pozemní cestou, přes pozemní hranice. Tam probíhají kontroly, které provádí policie. Ty evidují občany, kteří se vrací do Česka a je tam povinná čtrnáctidenní karanténa. Problém může nastat, když člověk nemá kde tu karanténu trávit. Je potřeba přemýšlet jestli tady člověk nějaké zázemí má," sdělil pro ROMEA TV Tomáš Petříček .

Zároveň v rozhovoru upozornil, že v blízké době přestanou jezdit autobusy, které dnes zajišťují komerční společnosti. Lidé také mají povinnost se po příjezdu nahlásit svému praktickému lékaři a pokud ho nemají, hygienické stanici.

Ministr zahraničních věcí nám sdělil, že do měsíce by mohli přijít změny ohledně uvolňování hranic. První povolení se budou týkat především firem a obyvatel, kteří cestují za prací. "Koronavirus se dostal do ČR ze zahraničí. Rozumím tomu, že uvolňování hranic musí být učiněno s rozvahou. Věřím, že první kroky by mohly nastat během dvou týdnu, měsíce. Zejména pro lidi, kteří mají dnes omezení ohledně vycestování za prací," řekl pro ROMEA TV Tomáš Petříček.

Na stránkách ministerstva vnitra je možné najít výjimky, které umožňují občanům ČR cestovat. Jedná se zejména o cesty z rodinných, či pracovních důvodů. "Některé země, jako například Polsko,nebo Slovensko, mají výrazná omezení ve vjezdu na jejich území a v tuto chvíli na své území naše občany nepouští. Takže to není jen na nás. Je to také o tom, jak se budeme koordinovat s dalšími státy. Evropská unie připravila plán, jak by se mělo k uvolňování přistupovat. Nejsou to nařízení, ale pouze doporučení," řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Přečteno: 1733x
 

Kam dál:

Štítky:  

EU, Brexit, Velká Británie, Romové, Zaměstnanost, Migrace, COVID-19, Vláda České republiky, opatřeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo