romea - logo
8. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Soběslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ministr zahraničních věcí Petříček pro ROMEA TV: Brexit způsobí po pandemii problémy s návraty zpět do Británie

16.4.2020 18:24

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček, poskytl exkluzivní rozhovor pro ROMEA TV. Kvůli obavám z nákazy onemocněním COVID-19 se někteří občané ČR, žijící ve Velké Británii vrací zpět domů. Počet nakažených je v Británii vyšší a situace nestabilní. Co vás čeká po návratu do ČR? Jaká jsou rizika a možné komplikace? Kde čerpat správné a aktuální informace o opatřeních a šíření COVID-19? Jak to vypadá s otevřením hranic a cestováním? Na to vše odpověděl ministr zahraničí v rozhovoru Richarda Samka pro ROMEA TV.

Ministr zahraničí apeluje na spoluobčany, aby si rozmysleli návrat do České republiky. Velká Británie bude opouštět EU, pokud nebude mít občan do konce roku vyřízený status usedlíka, riskuje, že se nebude moci do Británie vrátit.

"Předně bych chtěl upozornit, že se nacházíme těsně před Brexitem. Bude končit přechodné období, které je důležité hlavně z toho důvodu, že pokud naši občané dlouhodobě pobývají v Británii a nemají doposud zažádaný status usedlíka, může nastat riziko, že to nestihnou a nesplní veškeré podmínky. Je potřeba si ověřit, že mají vše v pořádku. Víme, že spousta našich spoluobčanů stále registrovaná není," upozornil ministr zahraničních věcí ČR.

Ministerstvo zahraničí se snaží pomáhat občanům ČR, kteří žijí ve Velké Británii. Úředníci jsou v kontaktu s místními českými úřady a spolky, na které se občané mohou obracet.

Tomáš Petříček upozorňuje na četnost nesprávných nebo nepřesných informací, které jsou na sociálních sítích. "My se snažíme našim občanům pomáhat prostřednictvím konzulátu v Manchesteru a ambasády v Londýně. Poskytujeme veškerou podporu tak, aby tento proces zvládli. Mohou se také obracet na celou řadu spolků. My jsme v kontaktu například s naší školou v Leedsu, s lidmi v Peterborough. Tak, aby i v té komunitě ty informace byly správné. Mnoho občanů čerpá informace ze sociálních sítí, ale tady musím upozornit, že ty nejsou často úplně pravdivé," říká ministr Tomáš Petříček.

Pokud občané potřebují pomoc, mohou si vyhledat potřebné kontakty na stránkách ministerstva. "Na stránkách ministerstva zahraničních věcí, v seznamu našich zastupitelských úřadů je možné si najít telefonní kontakt na generální konzulát v Manchesteru. Tam bych se obracel v první řadě, pokud potřebuji usedlický statut. Druhým krokem je se obrátit na některý ze spolků nebo na české školy," doporučuje ministr zahraničních věcí českým občanům žijícím ve Velké Británii.

Někteří občané se do české republiky z Velké Británie z obav vracejí. "Většina občanů přijíždí pozemní cestou, přes pozemní hranice. Tam probíhají kontroly, které provádí policie. Ty evidují občany, kteří se vrací do Česka a je tam povinná čtrnáctidenní karanténa. Problém může nastat, když člověk nemá kde tu karanténu trávit. Je potřeba přemýšlet jestli tady člověk nějaké zázemí má," sdělil pro ROMEA TV Tomáš Petříček .

Zároveň v rozhovoru upozornil, že v blízké době přestanou jezdit autobusy, které dnes zajišťují komerční společnosti. Lidé také mají povinnost se po příjezdu nahlásit svému praktickému lékaři a pokud ho nemají, hygienické stanici.

Ministr zahraničních věcí nám sdělil, že do měsíce by mohli přijít změny ohledně uvolňování hranic. První povolení se budou týkat především firem a obyvatel, kteří cestují za prací. "Koronavirus se dostal do ČR ze zahraničí. Rozumím tomu, že uvolňování hranic musí být učiněno s rozvahou. Věřím, že první kroky by mohly nastat během dvou týdnu, měsíce. Zejména pro lidi, kteří mají dnes omezení ohledně vycestování za prací," řekl pro ROMEA TV Tomáš Petříček.

Na stránkách ministerstva vnitra je možné najít výjimky, které umožňují občanům ČR cestovat. Jedná se zejména o cesty z rodinných, či pracovních důvodů. "Některé země, jako například Polsko,nebo Slovensko, mají výrazná omezení ve vjezdu na jejich území a v tuto chvíli na své území naše občany nepouští. Takže to není jen na nás. Je to také o tom, jak se budeme koordinovat s dalšími státy. Evropská unie připravila plán, jak by se mělo k uvolňování přistupovat. Nejsou to nařízení, ale pouze doporučení," řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.

Přečteno: 2151x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

EU, Brexit, Velká Británie, Romové, Zaměstnanost, Migrace, COVID-19, Vláda České republiky, opatřeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo