romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Chuligáni napadli jednoho z hostů brněnské kavárny, která podpořila uprchlíky

29.6.2015 14:52
Vyjádření solidarity s uprchlíky - kavárna Tři ocásci v Brně (FOTO: Facebook kavárny Tři ocásci)
Vyjádření solidarity s uprchlíky - kavárna Tři ocásci v Brně (FOTO: Facebook kavárny Tři ocásci)

Za vyjádření solidarity s uprchlíky na sociální síti si brněnská kavárna Tři Ocásci vysloužila vlnu urážlivých reakcí a vyhrůžek. V sobotu situace vyvrcholila napadením jednoho z hostů kavárny chuligány, kteří se účastnili páteční demonstrace proti přijímání uprchlíků.

„Nebyla to příjemná situace. Rozhodně se ale nechceme nechat zastrašit. Nemyslíme si, že by se vrátila doba strachu ze začátku 90. let, kdy se podobné incidenty děly poměrně běžně,“ řekla pro server Romea.cz provozní kavárny Tereza Náhlíková.

Nadávky a zastrašování se na facebookové stránce kavárny objevily pod fotografií s nápisem „Solidaritu s uprchlíky # přijímám“. Podle Náhlíkové se vedení kavárny obrátilo na policii s printscreeny nejhorších příspěvků a výhrůžkami, že odpůrci do kavárny „přijdou“. „Chtěli jsme se mimojiné poradit, co v takové situaci dělat a požádali jsme o posílení hlídek,“ uvedla. Odpověď ze strany policie byla jasná – dokud se nic nestane, nemůže nijak pomoci.

Skupina fotbalových chuligánů Johny Kentus Gang v oblečení s tradičními neonacistickými symboly se v kavárně objevila poprvé v pátek večer po skončení demonstrace proti uprchlíkům na Moravském náměstí. Po výhrůžkách a se vzkazem, že se vrátí o něco později, bez zaplacení kavárnu opustili.

Vrátili se hned druhý den. Vyfotili se před kavárnou s nápisem „Uprchlíky # nepřijímáme“, důrazně se dožadovali vylepení svých plakátů a po té, co se jeden z hostů kavárny zastal obsluhy, ho jeden z nich fyzicky napadl.

„Policii jsme v pátek i sobotu volali ihned po tom, co k nám do kavárny přišli. V obou případech dorazili až asi po půl hodině, pobyli asi dvacet minut a odešli s tím, že je máme zavolat, až se bude něco dít, že pro pocit ohrožení není relevantní důvod. Neměli jsme pocit, že nás v případě potřeby ochrání,“ přiblížila Náhlíková.

Přečteno: 1837x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, tolerance, uprchlík, Brno, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo