romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bulharský pachatel rasistického útoku na romského mladíka byl dopaden. Romští studenti žádají důkladné prošetření případu

22.4.2016 18:49
Brutální napadení romského chlapce v Bulharsku (duben 2016)
Brutální napadení romského chlapce v Bulharsku (duben 2016)

Čtyřiadvacetiletý bulharský nacionalista Angel Kaleev, který se po otřesném útoku na romského mladíka ze dne 16. dubna snažil vyhnout vyšetřování, byl policií dopaden v obci Chernogovo.

Násilník a zároveň autor otřesného videa, jímž zdokumentoval vlastní útok na sedmnáctiletého Mitka, zřejmě rasisticky motivované násilí nepáchal poprvé. Podle bývalého starosty obce Ovchepoltci může s útokem souviset i fakt, že bulharský nacionalista měl mít v minulosti konflikty s Romy, kteří mu ve volbách odmítli dát hlas. Kaleevovu agresi vůči Mitkovi přitom podnítilo mladíkovo prohlášení, že jsou si rovni.

Podle bulharských médií se Kaleev skrýval ve vesnici Chernogovo, která sousedí s dějištěm činu, obcí Ovchepoltsi. Při zatýkání vinu necítil, později svého jednání litoval a přisuzoval je zlobě na „cikánský teror v zemi“. Vazba mu byla prodloužena na 72 hodin.

Předseda European Roma Rights Centre (ERRC) Djordje Jovanovič však upozorňuje, že: "Útočník byl uvězněn, ale státní zástupce jej neobvinil z rasově motivovaného činu, ale pouze z ublížení na zdraví. Přitom je z videa zřejmé, že šlo o rasově motivovaný zločin. Mitko pouze řekl, že jsou si rovni, a to bylo to, co Kaleeva vyprovokovalo k útoku."

Jovanovič dale konstatuje: "Takovéto útoky se dějí pořád, akorát nejsou natočené, proto nám veřejnost nevěnuje pozornost, když před nimi varujeme. Romové nemají zkušenost pouze z fyzickými útoky, ale také se systematickou diskriminací. V zemích jako Maďarsko, Česká republika a Bulharsko jsou romské děti segregovány na základě odlišné barvy pleti." Jovanovič doufá, že bulharská justice tento útok řádně potrestá.

Otevřený dopis představitelům Bulharska a evropských institucí

Upozornit bulharské úřady a evropské instituce na šířící se vlnu násilí vůči Romům, se snaží romští vysokoškolští studenti organizovaní v rámci nadace Roma Versitas. V dopisu, který adresovali předsedkyni bulharského parlamentu Tsetske Tsachevové, premiérovi vlády Boyku Borisovovi, eurokomisařce Věře Jourové a dalším, žádají důkladné vyšetření činu a přiměřené uplatnění trestního zákoníku. Apelují také na přijetí systémových opatření, jež by zamezila šíření protiromských předsudků napříč bulharskou společností. Do dnešního odpoledne jej podepsalo na 140 studentů.

Šokující video, na němž je zachycen incident mezi čtyřiadvacetiletým Bulharem Angelem Kaleevem a nezletilým romským chlapcem jménem Mitko, který pochází z města Pazardžik, se objevilo před několika dny na sociálních sítích. Na záznamu jsou vidět zhruba dvě minuty agresivního a hrubě šikanózního chování namířeného vůči Romovi na základě jeho předchozího prohlášení, že jsou si oba muži rovni.

V Bulharsku žije celkem 800.000 Romů a podobné případy násilí zde nejsou výjimkou. Místní opozice navíc nedávno přišla s prohlášením, že plošná sterilizace Romů by mohla být řešením demografického problému, ministr školství Todor Tanev zase považuje neprospívající romské děti za „hrozbu pro celou společnost“. Na reakci bulharských oficiálních míst se dosud čeká, mezinárodní organizace European Roma Rights Center už přišla s prohlášením, že o zajištění spravedlnosti pro Mitka jedná s bulharskou pobočkou Helsinského výboru.

Přečteno: 2298x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, rasisticky motivovaný útok, BulharskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo