romea - logo
26. září 2021 (neděle)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bývalá vězenkyně z Let: Mohli vás ubít k smrti, kdy se jim zachtělo

14.5.2016 15:05
Ilustrační FOTO: yeowatzup, Flickr.com
Ilustrační FOTO: yeowatzup, Flickr.com

"Vzhledem k nárůstu nenávistných nálad většiny majoritních obyvatel k nám, jsme se v našem spolku rozhodli, že od tohoto roku každoročně, právě na pohřebišti bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku, symbolickém místě utrpení Romů uvést vždy jeden příběh bývalého vězně tábora a mediálně ho prezentovat co největšímu počtu lidí," uvedl na začátku letošního tradičního pietního aktu romským obětem nacismu na místě Památníku Lety Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu v České republice (VPORH).  "V Letech byla vězněna a zahynula ji zde část rodiny. Při své návštěvě Česka v roce 2009 nám poskytla rozhovor," uvedl Růžička. Server Romea.cz zveřejňuje příběh velmi silné a odvážné ženy, Romky, Sintky, která si uměla vždy poradit, v plném znění.

"Pro Cikány jsou jen dvě místa: Tábor Lety a v pekle"

Narodila jsem se v březnu 1926 u Prostějova. Otec Sinto, pocházel z Německa vychovával koně a obchodoval s nimi, maminka obchodovala s textilním zbožím. Protože jsme neustále kočovali za zákazníkem z místa na místo, do školy jsem nechodila. Neuměla jsem proto číst ani psát, ale sama jsem se dobře naučila počítat. Od otce umím německy.

V roce 1942 na podzim, to mě bylo 15 let, naši rodinu po ponižujícím policejním soupisu i s našimi obytnými vozy čeští četníci donutili cestovat neznámo kam. Neřekli nám, kam jedeme, proč nás celou tu cestu s maringotkou doprovázejí a hlídají a ani co s námi bude.

Když jsme dojeli na místo, zjistila jsem, že je to vlastně cikánský tábor, vězení u vesnice Lety, místo za vysokým dřevěným plotem s ostnatými dráty, přeplněný romskými rodinami. Velitel tábora, nějaký Čech Janovský nás chtěl hned z počátku zastrašit a tak nás přivítal slovy: "Vy cikáni, pro vás jsou jen dvě místa, tady a v pekle.“ Později jsem zjistila, že s podobnými průpovídkami se obracel na vězně běžně. Hned první den nám ostříhali vlasy, já je měla až do pasu a táta protestoval. Český dozorce, jmenoval se Baloun, holí, kterou nosili všichni dozorci, otce udeřil do tváře.

Pracovala jsem celé dni buď v Schvarzenberském lese, nebo v jeho kamenolomu, kde nás čeští dozorci mlácením nutili k stále větším výkonům. My jsme se snažili, protože na koho si u vedení tábora dozorce stěžoval, ten nedostal najíst a to znamenalo vysílení a skoro jistou smrt.

Do tábora jsem se dostala až večer a o tom jaká hrůza se v něm děla, jsem se dozvídala až pozdě večer. Věděla jsem, že se zpočátku stovky vězňů, především dětí, které v táboře zahynuli hladem, pochovávali do hromadných jam na hřbitově v Mirovicích,

Ale v zimě v táboře propukl tyfus a tak se začalo pohřbívat v lese kousek od tábora. Vězni vykopali velké jámy a do nich zahynulé vrstvu po vrstvě pochovávali a sypali je vápnem.

Stále mám před očima scénu, kdy nás dozorci přivedli z práce do tábora a uviděli jsme jednu českou Romku viset za svázané ruce na takovém mučícím kůlu. Vysílením a bolestí omdlela, tak ji vězenkyně z kůlu odvázali a ošetřili. Čeští dozorci se na ni zaměřili a zanedlouho poté zemřela hlady a týráním.

Nezapomenu na dozorce, jmenoval se Hejduk, velký, silný chlap a ten si mladé Romky vodil do kanceláře a tam je bil a znásilňoval. Tohle dělali normálně i jiní dozorci, ale tenhle z nich byl nejhorší. A přesto, že si Romové, kteří se z koncentráků vrátili na chování českých dozorců stěžovali, nikdo se tím nezabýval.

Po asi šesti měsících jsem věděla, že k Hejdukovi půjdu i já a tak jsem poprosila svoji tetu, která pracovala v kuchyni, aby mě poslala k rybníku pro vodu. Když mě dozorce přestal hlídat, podařilo se mě uprchnout a dostala jsem se až do Prahy k příbuzným, kteří se z vězení vykoupili. I když jsem měla světlé vlasy a bílou pleť, česká policie mě s pomocí jednoho podplaceného příbuzného opět chytila.

Ten Hejduk bydlel ve vesnici Mirovice a po válce ho muži těch žen chtěli potrestat. On se ale dozvěděl, že po něm vězňové tábora pátrají a z Mirovic se narychlo odstěhoval.

Při rozhovoru jsem Barboru také informoval, že na Hejduka bylo podáno trestní oznámení a že k soudu nedošlo. Odpověděla - myslím, že ho nechali dožít, aby se u soudu neprobírali věci, které jsme v Letech zažili.

Prošla jsem mnoha koncentráky, Lety, Osvětim, Ravensbruck, Buchenwald a dalšími pobočnými tábory. Hrůzy, které jsem v nich zažila, nebo, prožívali jiní vězňové nechci popisovat. Nechci si to všechno připomínat. Ve všech i v Letech vás mohli ubít k smrti, kdy se jim zachtělo.

Přesto jsem přežila a vrátila se zpět do Čech. Doufala jsem, že nám vláda nahradí naše zabavené koně, maringotky a zlato, které jsme v každé maringotce měli a že nás za to co jsme v Letech vytrpěli odškodní. Zabavování našeho majetku bylo běžnou praxí.

Nic, ani pořádná omluva. Po nějaké době, když jsem zjistila, že se Češi nezměnili, že nás pořád považují za odpad, jsem se rozhodla žít jinde. Teď se svoji rodinou žiji střídavě v Rakousku, Německu nebo Itálii, kde se s rodinou žít nebojíme.

V roce 1995 jsem se se svými syny účastnila pietního aktu a odhalení památníčku, který na pohřebišti vedle prasečí farmy, odhaloval prezident Václav Havel. Přitom na místě kde nás čeští dozorci trápili a utrápili stovky našich lidí, stát dovolí chovat prasata. Jak to s námi český stát zachází. Kdo za to může?

I přesto jsem uvažovala, že se do Čech natrvalo vrátíme. Mám v Čechách pohřbeny svoje rodinné příslušníky a chtěla bych spočinout, tam kde jsou. Ale zjistila jsem, že už i normální lidé na Romy útočí. Skinheadi v Čechách chtěli vypálit romskou rodinu a zapálili malou holčičku. Jmenuje se Natálka. Tak nevím co mám dělat.

Po skončení rozhovoru mě požádala, abych ji poradil - ale já jsem to vážení, nedokázal.

Přečteno: 2792x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Holocaust, Historické okénko, Historie, Nacismus



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo