romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cameron slíbil zásah proti projevům rasové a národnostní nesnášenlivosti. Po brexitu jsou mnohem častější

30.6.2016 9:44
David Cameron (FOTO: Valsts kanceleja Litva, Wikimedia Commons)
David Cameron (FOTO: Valsts kanceleja Litva, Wikimedia Commons)

Britský premiér David Cameron včera slíbil, že jeho země se vypořádá s projevy národnostní a rasové nesnášenlivosti, které se rozmohly po čtvrtečním referendu. V něm britští voliči odhlasovali odchod své země z Evropské unie. Vzhledem k vyhrocené kampani před hlasováním je výsledek referenda interpretován mimo jiné jako projev odporu místních obyvatel k vysokému počtu přistěhovalců. A to zejména ze střední a východní Evropy, protože na prvním místě byly dosavadní útoky namířeny proti Polákům.

Nárůst počtu projevů nenávisti kromě východoevropských komunit hlásí britským úřadům ale také například muslimové. Na budově polského komunitního centra v Londýně se objevil hanlivý nápis vybízející Poláky, aby se odstěhovali. Policie uvedla, že počet nahlášených incidentů stoupl o 57 procent.

"Nebudeme tolerovat trestné činy z nenávisti nebo jakékoli útoky proti lidem v naší zemi z důvodu jejich etnického původu," řekl Cameron v parlamentu. Prohlásil, že evropské vůdce při úterní schůzce v Bruselu ubezpečil, že proti podobným projevům zasáhne.

Kritici kampaně za odchod Británie z EU obviňují některé představitele protiunijního tábora, že rozdmýchávali xenofobní a rasistické nálady.

Týden před hlasováním zavraždil extremista labouristickou poslankyni Jo Coxovou, která usilovala o setrvání Británie v Evropské unii. Podle výpovědí svědků muž při útoku křičel "Britain First" (Británie na prvním místě), což je mimo jiné označení krajně pravicového xenofobního uskupení, které usilovalo o odchod Británie z EU.

Britské ministerstvo vnitra ujistilo, že se budou nárůstem extremistických nálad zabývat.

Přečteno: 1598x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Velká Británie, EU, Brexit, nesnášenlivost, Násilí z nenávisti, Rasismus, Xenofobie, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo