romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Německu stoupá počet útoků na ubytovny pro migranty. Je to jako za nacismu, říká bývalý ministr zahrničí

6.8.2015 10:01
Ilustrační foto (Zdroj: Twitter)
Ilustrační foto (Zdroj: Twitter)

Útoky na ubytovny pro migranty v Německu připomínají někdejšími ministrovi zahraničí Hansi-Dietrichu Genscherovi jeho mládí za nacismu. Řekl to v rozhovoru pro čtvrteční vydání týdeníku Die Zeit.

"Pokaždé, když slyším zprávy o nějakém útoku na uprchlickou ubytovnu, vybavují se mi tyto obrazy z mého dětství: hořící synagogy a zničené židovské obchody," uvedl 88letý Genscher.

Tento politik, který v čele německého ministerstva zahraničí stál v letech 1974 až 1992, pochází z Halle na východě Německa. Genscherovi se nelíbí obviňování obyvatel někdejší Německé demokratické republiky, že jsou obzvláštně náchylní k pravicovému extremismu a xenofobii. "Ještě si pamatuji na to, jaká rasistická vyjádření se dala slyšet v západním Německu v 50. letech," připomíná Genscher. Dodal, že v parlamentech mnoha spolkových zemí byly zastoupeny krajně pravicové strany. "Určitě má východ problém s pravicovým extremismem, ale západ moc dobře ví, jaké to je," řekl Genscher, který v roce 1952 přes Západní Berlín odešel do Spolkové republiky.

Ze studie, kterou nedávno zveřejnil Berlínský ústav pro obyvatelstvo a rozvoj, vyplynulo, že na východě Německa je ochota podílet se na integraci přistěhovalců mnohem nižší než na západě a že v bývalé NDR se mnohem častěji vyskytují krajně pravicové názory.

Německá kontrarozvědka varuje před eskalací extremismu

Před eskalací krajně pravicového násilí v zemi varoval i německý Úřad pro ochranu ústavy. Jeho šéf Hans-Georg Maassen upozornil, že extremisté využívají napjaté situace kolem uprchlické vlny v zemi k vyvolávání nenávisti proti všem cizincům. Brzy podle něho může dojít k útokům proti jednotlivcům i skupinám lidí.

"V současnosti vidíme, jak extremistická agitace, schvalování násilností a jejich podprahové oceňování pomáhají vyvolávat nové násilné činy. Obáváme se, že by se brzy jejich terčem nemusely stávat pouze ubytovny pro žadatele o azyl, ale i lidé," řekl šéf úřadu, který v Německu vykonává funkci civilní kontrarozvědky.

Maassen v této souvislosti varoval především před malou stranou Třetí cesta, která působí především v Bavorsku a jejíž představitelé se ve svých výrocích blíží neonacistické scéně. Strana stála za letákovou kampaní proti vzniku ubytovny pro běžence v bavorském Reichertshofenu, v níž vyzývala k tomu, aby se zamezilo otevření komplexu. Zařízení se v červenci stalo terčem žhářského útoku.

Německo patří mezi evropské země, které nejvíc přitahují uprchlíky. Letos příliv běženců výrazně zesílil, od začátku letošního roku o azyl v Německu 258.000 lidí a za celý rok to bude přinejmenším půl milionu. Loni bylo žadatelů o azyl 202.000.

Příliv běženců vyvolal v německé společnosti napětí. Několik ubytoven pro uprchlíky se stalo terčem žhářských útoků, politici, kteří se žadatelů o azyl zastávali, musí čelit výhružkám. Organizace Opferperspektive, která poskytuje právní pomoc obětem rasově motivovaného násilí, považuje násilnosti vůči běžencům za důsledek selhání politiků, kteří se uchylují k populismu, místo aby se jasně vyslovili pro pomoc lidem, kteří utíkají z válečných oblastí.

Přečteno: 1120x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Rasismus, Extremismus, Násilí, Násilí z nenávisti, Migrace, CizinciHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo