romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeněk Růžička (SRP), kandidát do sněmovny: Počítáme hlavně s hlasy Romů

Praha, 9.10.2013 15:29, (ROMEA)
Čeněk Růžička
Čeněk Růžička

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme Čeňka Růžičku ze Strany rovných příležitostí (SRP). Růžička kandiduje na kandidátce Strany zelených (SZ) v Královehradeckém kraji na 4. místě.

Proč právě SRP? Byl jste předtím členem jiného politického uskupení?

Nikdy jsem se nesmířil s marginálním postavením českých Romů ve společnosti. Jako nejmarkantnější příklad svého tvrzení uvedu přítomnost vepřince na místě bývalého romského koncentráku v Letech u Písku. Ačkoli jsem nikdy před tím, než za mnou parta romských nadšenců přišla s nápadem založit stranu, v žádné jiné straně nebyl, a i přesto, že jsem věděl, s jakými obtížemi se budeme muset poprat, nabídku jsem přijal. Rozhodujícím momentem mého rozhodnutí se stalo zjištění, že si zakladatelé přejí vznik strany veřejnosti oznámit na místě pohřebiště romských obětí nacismu v Letech (tedy tam, kde se slovo Roma stává zákonem). Právě tam jsme přijali prohlášení, že se budeme jako politici chovat tak, abychom se za své jednání nemusel před chudými a sami před sebou stydět.

Čeněk Růžička

  • Věk: 68 let
  • Studium, profese: odborná škola kamenická, vyučen v oboru kameník
  • Dvě nejlepší, dvě nejhorší vlastnosti: Do jaké míry jsou moje vlastnosti lepší či horší víceméně neumím posoudit. Jediné, co o sobě vím dobře je, že mi nechybí odvaha v zájmu věci jít třeba i proti proudu a vážím si autorit ne pro jejich postavení, ale pro jejich charakter. To o sobě vím, protože mi to ztěžuje život. Říká se o mně, že jsem ve svých soudech přímý a že jsem za všech okolností vnímavý k nespravedlnosti v jakékoli podobě, zejména vůči dětem. Nemám rád jedince, kteří ze sebe dělají něco, čím nejsou. Protože jsem v pokročilém věku, jsem méně trpělivý.

Jaké šance podle vás má SRP v předčasných volbách obecně? A ve vašem kraji?

Volební kandidáti strany SRP jsou až na naší kandidátku v jihočeském kraji Romové a Romky. Je evidentní, že počítáme hlavně s hlasy Romů. Vinou mafiánských praktik, a tudíž vinou antisociální politiky státu, většina z nich, včetně nezaměstnaných, nebo lidí s nízkými příjmy žije na hranicí bídy nebo již za ní, s pocitem, že bude hůř. Pokud si tato skupina chudých uvědomí, že do politiky přicházejí kandidáti s vyvinutým sociálním cítěním, kteří mají odvahu politiky snést na zem a budou věřit tomu, co v našem volebním programu říkáme, do poslanecké sněmovny se někteří z nás dostanou. My chudé jednoduše zklamat nemůžeme, z principu. No a já, protože kandiduji v početně slabém královehradeckém kraji s nižším početním zastoupením Romů, to mám složitější. Pokud mi ale občané našeho kraje uvěří, tak jim slibuji, že ze mě fantazírující poslanci, zejména pravicoví, typu Janáčková, Čunek nebo Řápková dostanou kopřivku.

Co říkáte "spojenectví" SRP se SZ – a umožnění kandidovat jejím členům nebo jí nominovaným lidem na kandidátce SZ? Co pro SRP a SZ může toto spojenectví znamenat u voličů?

Spojenectví dvou politických subjektů s podobně vyhraněným sociálním programem považuji za logické a žádoucí. Kdybychom nebyli Romové, nikdo o tom nepochybuje. Zaznamenal jsem komentáře, že volební spolupráce s námi zelené položí. Opak je pravdou. Významná část společnosti je problematickým soužitím Romů a Čechů unavena a touží po klidu. Zelení pochopili neudržitelnost oboustranně vyhrocených vztahů. A v pravý okamžik poznali partu odhodlaných Romů, kteří, pokud dostanou příležitost, jsou schopni. společnosti nabídnout proveditelná řešení, vedoucí ke zdůstojnění života chudých a která povedou k narovnání oboustranně vyhrocených vztahů s překvapivým výsledkem. Ze zdánlivé nevýhody volební spolupráce zelených s naší stranou jsme tak společně schopni udělat výhodu.

Proč SRP oslovila právě SZ? Oslovila také jiné politické strany? S jakým výsledkem?

Na politické scéně jsme delší dobu hledali programově blízkou stranu, která by měla odvahu na svoji kandidátku umístit třeba i na nevolitelném místě někoho z našich. Potřebovali jsme si ověřit, co vlastně reálná politika a volební boj obnáší a získat tak zkušenosti pro volby do regionální politiky. Ještě před tím než jsme se zúčastnili jednání s předsedou Strany zelených panem Ondřejem Liškou, sešli jsme se s představiteli několika stran, se kterými jsme se neshodli na některých pro nás zásadních sociálních aspektech a někteří z jisté opatrnosti nás taktně odmítli. Ještě než jsme se stačili pana Lišky zeptat na spolupráci, sám nám ji nabídl. Pana Lišku znám jako člověka, který se nezdráhá otevřeně vyjadřovat k problémům dneška, k problémům života sociálně slabých a vážím si ho pro jeho postoje v kauze vepřína v Letech. Zelení jsou stranou, která za sebou netáhne mafiánské kauzy. Životní filosofie jejích členů je předurčuje k vyhraněnému sociálnímu cítění, a pokud si tohle voliči na sociálních dávkách a lidé s nízkými příjmy uvědomí, Strana zelených má šanci překročit onu magickou hranici 5% a do poslanecké sněmovny se dostane.

Letos kandiduje poměrně hodně Romů v různých stranách. Jak to vnímáte? Na základě vašich zkušeností: jsou si všichni kandidující podle vás vědomi toho, co by je v politice čekalo?

Romové si postupně uvědomují, jak je důležitá spoluúčast Romů na tvorbě zákonů ovlivňujících život jejich rodin. A bojí se nápadů politiků typu paní Řápková, Čunek, Doubrava, Janáčková, kteří mazaně prosazují zákony, ztěžující lidem, zejména Romům, život. A tito politici právě proto, že voličům nemají co smysluplného nabídnout, se uchylují – někdo inteligentně, někdo neurvale – k populismu toho nejhrubšího zrna. Tohle si všichni romští kandidáti uvědomují. Mají touhu do politiky vnést lidštější rozměr. Já osobně z případné své účasti ve sněmovně (stojím ale rovnýma nohama na zemi) nemám obavy. Naopak, ve sněmovně musí být lidé, kteří některé blouznící poslance vrátí do reality.

Měli by spolu tito kandidáti spolupracovat, i když reprezentují různé politické spektrum?

Spolupráce romských kandidátů různých stran je nutná. A již se reálně projevuje. Na volebních mítincích Romy vyzýváme, aby v krajích, kde Romové kandidují, volili Romy bez rozdílu stranické příslušnosti. A aniž bychom si to říkali, měla by mezi námi existovat nepsaná dohoda, že se nebudeme vzájemně shazovat. Všem nám jde přece o totéž.

Co pro vás znamená romství?

Způsob rodinného života, způsob uvažování, vyznávání romských hodnotových aspektů.

Co pro vás symbolizuje politika a vaše účast v ní?

S popřevratovou politikou, s jakou se dennodenně setkáváme, nikdo z nás, kteří jsme chtěli změnu, nepočítal – zaskočila nás. Z bohatých dělá bohatší, z chudých chudší. Chtěl bych do politiky vnést vnímavější rozměr, zejména vůči lidem bez zaměstnání, zaměstnaným lidem, žijícím na hranici minimální mzdy, důchodcům, invalidům, samoživitelům rodin a bezdomovcům. Ti všichni jsou oběťmi dravého, bezohledného ekonomického systému. Politiku nevnímám ideologickým pohledem, ale hodnotím ji ve vtahu k lidem jako dobrou nebo špatnou.

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1535x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Strana rovných příležitostí, Volby 2013HLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo