romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropský soudní dvůr: ČEZ diskriminoval obyvatele bulharské čtvrti, kde žijí převážně Romové

17.7.2015 10:23, (AKTUALIZOVÁNO)
Dupnica - Bulharsko (FOTO: Google Maps)
Dupnica - Bulharsko (FOTO: Google Maps)

Za diskriminaci dnes Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku označil rozhodnutí bulharské divize české elektrárenské firmy ČEZ umístit elektroměry v převážně Romy obývané čtvrti města Dupnica do větší výšky než v ostatních částech. Informovala o tom dnes agentura DPA. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová ale ČTK sdělila, že do výšky byly elektroměry umístěny již před vstupem ČEZ na bulharský trh.

V prosinci 2008 podala Ivana Nikolova, která provozuje v Gizdově obchod, stížnost ke Komise pro ochranu před diskriminací (KZD) a tvrdila, že umístění měřičů na nepřístupném místě je důsledkem toho, že většina obyvatel dotčené čtvrti je romského původu. Ačkoli Nikolova sama není Romka, měla za to, že je také diskriminována na základě sporné praxe společnosti ČEZ.

Nikolova argumentovala, že když ČEZ umístil všechny elektrometry do výšky 6-7 metrů pouze v Gizdově, ale jinde je ponechal v původní výši, naznačuje tak, že všichni obyvatelé Gizdovy jsou nedůvěryhodní a stigmatizuje tak celou místní komunitu jako zloděje.

KZD konstatovala, že Nikolova byla skutečně diskriminována v porovnání se zákazníky, jejichž měřiče jsou umístěny na přístupných místech. ČEZ se bránil žalobou u Správního soudu v Sofii a tento soud žádal rozhodnutí od Soudního dvoru EU.

Podle rozhodnutí Soudního dvoru EU není možné umístit elektroměry do nedostupné výšky v jedné čtvrti, pokud jsou v jiné čtvrti ve výšce běžné. Soud uvedl, "že zásada rovného zacházení se nevztahuje pouze na osoby určitého etnického původu, ale i na osoby, které sice samy nenáleží k dotyčnému etniku, avšak společně s prvními je s nimi zacházeno méně příznivě nebo jsou specificky znevýhodněny z důvodu diskriminačního opatření."

Navíc podle soudu konání společnosti ČEZ nasvědčuje tomu, že může jít i o diskriminaci na základě etnické příslušnosti, protože tato praxe byla zavedena ve čtvrti, kde je většina obyvatel romského původu.

"Mezi indicie, které mohou být v tomto ohledu vzaty v úvahu, patří mimo jiné skutečnost, že dotčená praxe byla zavedena pouze ve čtvrtích, ve kterých většinu obyvatel tvoří bulharští státní příslušníci romského původu. Stejně tak skutečnost, že ČEZ RB před KZD tvrdil, že neoprávněných zásahů a odběrů se dopouští především osoby romského původu, může nasvědčovat tomu, že napadená praxe vychází z etnických stereotypů nebo předsudků," uvádí se v tiskové zprávě Soudního dvoru EU.

Stát musí podle soudu nalézt jiná řešení, jak zajistit bezpečnost elektrické sítě a správné zaznamenávání spotřeby. Nedostupná výška, v níž jsou elektroměry umístěné, prý navíc zabraňuje zákazníkům kontrolovat svou spotřebu.

 "Elektroměry byly umístěny do výšky již v minulosti, dávno před vstupem společnosti ČEZ na bulharský trh. Důvodem byla ochrana zdraví, a mnohdy i holých lidských životů v lokalitách, kde velmi často docházelo k neoprávněné manipulaci se zařízeními," sdělila mluvčí ČEZ. Vyjádření evropského soudního dvora si podle ní musí firma podrobně prostudovat. "Žádná pokuta nám z něj ale zatím nevyplývá. Není to navíc finální rozhodnutí, ale pouze odpověď na dotazy bulharského soudu, který záležitost řeší," doplnila Půlpánová.

DOKUMENT

Přečteno: 1050x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bulharsko, Romové, ČEZHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo