romea - logo
27. února 2020 (čtvrtek)
svátek má Alexandr
Loading
rozšířené vyhledávaní

Evropský soudní dvůr: ČEZ diskriminoval obyvatele bulharské čtvrti, kde žijí převážně Romové

17.7.2015 10:23, (AKTUALIZOVÁNO)
Dupnica - Bulharsko (FOTO: Google Maps)
Dupnica - Bulharsko (FOTO: Google Maps)

Za diskriminaci dnes Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku označil rozhodnutí bulharské divize české elektrárenské firmy ČEZ umístit elektroměry v převážně Romy obývané čtvrti města Dupnica do větší výšky než v ostatních částech. Informovala o tom dnes agentura DPA. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová ale ČTK sdělila, že do výšky byly elektroměry umístěny již před vstupem ČEZ na bulharský trh.

V prosinci 2008 podala Ivana Nikolova, která provozuje v Gizdově obchod, stížnost ke Komise pro ochranu před diskriminací (KZD) a tvrdila, že umístění měřičů na nepřístupném místě je důsledkem toho, že většina obyvatel dotčené čtvrti je romského původu. Ačkoli Nikolova sama není Romka, měla za to, že je také diskriminována na základě sporné praxe společnosti ČEZ.

Nikolova argumentovala, že když ČEZ umístil všechny elektrometry do výšky 6-7 metrů pouze v Gizdově, ale jinde je ponechal v původní výši, naznačuje tak, že všichni obyvatelé Gizdovy jsou nedůvěryhodní a stigmatizuje tak celou místní komunitu jako zloděje.

KZD konstatovala, že Nikolova byla skutečně diskriminována v porovnání se zákazníky, jejichž měřiče jsou umístěny na přístupných místech. ČEZ se bránil žalobou u Správního soudu v Sofii a tento soud žádal rozhodnutí od Soudního dvoru EU.

Podle rozhodnutí Soudního dvoru EU není možné umístit elektroměry do nedostupné výšky v jedné čtvrti, pokud jsou v jiné čtvrti ve výšce běžné. Soud uvedl, "že zásada rovného zacházení se nevztahuje pouze na osoby určitého etnického původu, ale i na osoby, které sice samy nenáleží k dotyčnému etniku, avšak společně s prvními je s nimi zacházeno méně příznivě nebo jsou specificky znevýhodněny z důvodu diskriminačního opatření."

Navíc podle soudu konání společnosti ČEZ nasvědčuje tomu, že může jít i o diskriminaci na základě etnické příslušnosti, protože tato praxe byla zavedena ve čtvrti, kde je většina obyvatel romského původu.

"Mezi indicie, které mohou být v tomto ohledu vzaty v úvahu, patří mimo jiné skutečnost, že dotčená praxe byla zavedena pouze ve čtvrtích, ve kterých většinu obyvatel tvoří bulharští státní příslušníci romského původu. Stejně tak skutečnost, že ČEZ RB před KZD tvrdil, že neoprávněných zásahů a odběrů se dopouští především osoby romského původu, může nasvědčovat tomu, že napadená praxe vychází z etnických stereotypů nebo předsudků," uvádí se v tiskové zprávě Soudního dvoru EU.

Stát musí podle soudu nalézt jiná řešení, jak zajistit bezpečnost elektrické sítě a správné zaznamenávání spotřeby. Nedostupná výška, v níž jsou elektroměry umístěné, prý navíc zabraňuje zákazníkům kontrolovat svou spotřebu.

 "Elektroměry byly umístěny do výšky již v minulosti, dávno před vstupem společnosti ČEZ na bulharský trh. Důvodem byla ochrana zdraví, a mnohdy i holých lidských životů v lokalitách, kde velmi často docházelo k neoprávněné manipulaci se zařízeními," sdělila mluvčí ČEZ. Vyjádření evropského soudního dvora si podle ní musí firma podrobně prostudovat. "Žádná pokuta nám z něj ale zatím nevyplývá. Není to navíc finální rozhodnutí, ale pouze odpověď na dotazy bulharského soudu, který záležitost řeší," doplnila Půlpánová.

DOKUMENT

Přečteno: 1039x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bulharsko, Romové, ČEZHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo