romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

„Cikáni by měli ohořet jako Natálka.“ Romové podávají oznámení za rasismus na Facebooku

4.7.2016 10:41
Fotografie statusu z profilu Báry Fictumové (Zdroj:facebook.com)
Fotografie statusu z profilu Báry Fictumové (Zdroj:facebook.com)

Osobu, která na Facebooku vystupuje jako Bára Fictumová, čeká vyšetřování v rámci trestního oznámení, které na ni podali dva Romové, známý aktivista Jan Čonka a novinář Patrik Banga. Fictumová na Facebooku smutně proslula tímto výrokem:

„Všechny cikáni by měli ohořet stejně jako Natálka jaký má smysl její život, když je ohořelá, bez prstů, neschopná a černá ještě víc než před tím?“ Svůj výplod umístila do skupiny „Kdo chce mne“. Pod textem byly umístěny fotografie obětí žhářského útoku na dům romské rodiny ve Vítkově, ke kterému došlo v dubnu 2009.

Oba oznamovatelé jsou přesvědčeni, že se tím dopustila hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny, podněcování k nenávisti vůči skupině osob a také schvalování trestného činu. Fictumové hrozí až tři roky vězení. Čonka a Banga na případu spolupracují se sdružením In Iustitia, které se zabývá násilím z nenávisti a právním poradenstvím v této věci.

Překročení mezí

„Strašně se mě dotklo, jak někdo může něco takového vůbec napsat. Hluboce mě to ranilo, když vím, čím si malá Natálka prošla,“ řekl serveru Romea.cz Jan Čonka.

Podle Patrika Bangy příspěvek Fictumové překročil všechny možné meze. „Je paradoxní, že jsem zkraje sám říkal, že nemá smysl slečnu kriminalizovat s ohledem na její mládí. Mohla se snažit třeba jen zaujmout. Nebo nemá tušení, co vlastně říká. O tom, že je oznámení třeba podat, mě přesvědčil paradoxně policista z kriminálky. Shodli jsme se na tom, že pokud budeme všichni k podobným situacím jen mlčet a nic nedělat, stanou se standardem. A pokud někdo něco podobného píše, musí být připravený nést následky,“ řekl Banga Romea.cz.

Podněcování nenávisti, z něhož je podezřelá Fictumová, podle Bangy přispívá ke zhoršování nálady ve společnosti: „Není snad největší nebezpečí v tom, že když to lidi budou takhle otevřeně schvalovat, tak se pro podobné útoky vždycky najde obhajoba?“

„V České republice jakožto demokratickém státě neexistují občané druhé kategorie, kterým by bylo možné dávat najevo, že zde nejsou žádoucí, schvalovat závažnou trestnou činnost páchanou vůči nim či dokonce vyzývat k páchání takové trestné činnosti. Nenávistné projevy, které útočí na konkrétní skupinu obyvatel pro jejich původ, barvu pleti, víru či z jiného důvodu a které jsou způsobilé vyvolat nepřátelství a odpor ve vztahu k dané skupině, nepožívají ústavní ochrany,“ píše se v trestním oznámení.

Nic nového

Podobnými či ještě nenávistnějšími výroky se hemží internet od chvíle, kdy se čtyři rasističtí žháři pokusili upálit romskou rodinu ve Vítkově. David Vaculík a Jaromír Lukeš byli odsouzeni k 22 letům vězení, Václav Cojocaru a Ivo Müller dostali dvacetiletý trest. Všichni čtyři byli odsouzeni za pokus o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu a poškozování cizí věci.

Na romské rodině se mimo jiné i za výši trestů pro pachatele mstili různí omezenci, kteří se na svět dívají nenávistným okem, zvláště, jde-li o Romy či uprchlíky. Uveďme si pár příkladů, které reprezentují běžné, nikoli výjimečné výroky z doby, kdy byli vítkovští žháři odsouzeni (bez úprav).

Například člověk, který na Facebooku vystupuje pod jménem Michal Vandal Tenkl, napsal: „Ta svině měla chcípnout a ten zbytek odpadu TAKY !!“ Václav Mendel se dopustil tohoto výroku: „I kdyby v tom, domě někdo uhořel, 5 let by bylo moc!“ Petr Mikolajczyk: „Asi Natálce pošlu náhradní vlasy já je stejně nepotřebuju :D aby nevypadala jak nedopečený kuře...“ Martin Genetix Nádaský: „Konecne sa niekto odvazil nieco robit s ciernymi hubami. Pozdrav zo SVK.! (Další příklady jsou pod článkem.)

Vyhrožování

V momentech, kdy Natálčinu rodinu z nějakého důvodu probírají média, nenávist vždy znovu udeří plnou silou. Například v březnu 2012 po „aféře“ údajného nezaplacení účtu za telefon matkou Natálky proběhla mediální štvanice na tuto rodinu. A to byl důvod k tomu, aby se na denní světlo opět vynořila „stupidní deprivovaná hovada,“ jak tento typ lidí pojmenoval soudní znalec na extremismus Ivo Svoboda.

Následovaly výhrůžné telefonáty a emaily nejen postižené rodině, ale i lidem, kteří se jí v jejím těžkém údělu snaží pomoci. „Už ani nezvedám telefon, pořád mi nadávají sprostými výrazy, že jsem ,svině a že půjdu do plynu i s Cikány´. Tito lidé nám nenávistně nadávají i v e-mailech adresovaných našemu sdružení. Kdyby šlo o bílé, budou je všichni litovat, ale protože jde o Romy, tak je část veřejnosti odsuzuje,“ řekla tehdy serveru Romea.cz Helena Jedináková z ostravského sdružení Vzájemné soužití, která rodině pomáhá.

Stejnou zkušenost získal i server Romea.cz, na jehož e-mailovou adresu chodily nenávistné rasistické pomluvy adresované této rodině i členům sdružení ROMEA.

Další příklady nenávistných příspěvků o Natálce a její rodině na Facebooku:

  • Starej Brůna - „Stejne z ni vyroste naka kapsarka co pak obere treba tvoje deti, jak si asi myslis,ze ji vychovaj? a to jeste bude mit velkou radost az vyroste a dovi se,ze ji tam nechali horet a misto toho aby ji zachranili,tahali z baraku nakradenz veci,to jsou rodice!!!
  • Orochimaru Kun - Sivákovi bych obvinil že tim že jim hořel barák a natálie znečištili ovzduší a přispěli splodiny do ozónové díry
  • Veronika Špačková - a to si představ, když někdo chodí darovat krev, jaké špíně ted koluje v žilách!
  • Hubert Wolf - To bude Natálka bohatá nevěsta :D nemám strach, že nebude mít 20 fakanu kluky zavřou a ona ještě dostane tolik háků ,to bude nejbohatší mor z ČR
  • Orochimaru Kun - Kdyz na přechodu prejedete cikana taky by jste meli byt bez trestu protoze ve vyhlášce je jasné napsáno že musíte pouštět chodce tudíž lidi. Cikánů jsou snad jeste min jak bakterie chřipky takze na to se to nevztahuje. To samy platí o vitkove
  • Orochimaru Kun - Mrtvéj cikan dobrej cikan - Reakce na předešlý příspěvek: podme na to spolu a neserme se s tím rozpálíme pece , a zůstane jen dým :DDD.
  • Jerry O' Thomas - Vsem Vam co tu haji ty smradlave cerne larvy bych nastehoval po jednom cikanskem skurvysynovi do baraku aby jste si naplno uzili multikulti...kokoti
  • Michal Zácha - A kdyby DS vyhrála volby,zhořijou všechny rodiny v ČR!
  • Petra Meszárošová - Věřím tomu,že kdyby toto způsobil občan romské populace:-)) tak dostane pouze pokárání!!!Kde to jsme,že se začínáme podřizovat cikánům?Stát jim neustále nabízí vzdělání,práci...a váží si toho??NEEE...je to ohavná přítěž státu a my na ně vyděláváme!!!!!Kdy tomu bude konec????
Přečteno: 15132x
 

Kam dál:

Štítky:  

Natálka, Rasismus, Nenávist, Romové, Extremismus, Soud, Policie, vyšetřování, Facebook, trestní oznámeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo