romea - logo
26. června 2019 (středa)
svátek má Adriana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Členové České filharmonie koncertují v romských osadách na východním Slovensku

Praha, 29.7.2014 10:59, (ROMEA)
Ida Kelarová a dětský soubor Čhavorenge vystoupily v doprovodu České filharmonie v romských osadách na Slovensku (foto: Česká filharmonie)
Ida Kelarová a dětský soubor Čhavorenge vystoupily v doprovodu České filharmonie v romských osadách na Slovensku (foto: Česká filharmonie)

Skupina českých filharmoniků doprovodí Idu Kelarovou a dětský sbor Čhavorenge na třech koncertech na východním Slovensku. Dva se uskuteční v romských osadách Lenartov a Raslavice, poslední v synagoze v Liptovském Mikuláši. Hudebníci se tak připojují k dlouhodobému úsilí Kelarové podporovat děti a mladé lidi ohrožené sociálním vyloučením.

S originální zpěvačkou a sbormistryní bude Česká filharmonie dále spolupracovat během svých vzdělávacích programů v nadcházející 119. koncertní sezoně také v České republice.

Členové České filharmonie se zúčastní letní školy Romano drom, kterou pravidelně pořádá občanské sdružení MIRET Idy Kelarové pro romské děti z České republiky, Slovenska a Maďarska. Čeští filharmonikové povedou během soustředění hudební workshopy. S Idou Kelarovou a dětským sborem Čhavorenge doplněným o talenty vybrané z východoslovenských romských osad Lenartov a Raslavice nacvičí hudební program. Ten společně představí během trojice večerních koncertů 6. – 8. srpna přímo v osadách, resp. v synagoze v Liptovském Mikuláši.

Projekt je zahájením spolupráce České filharmonie se zpěvačkou a sbormistryní Idou Kelarovou. Společné hudební dílny plánují ještě na jaře také v České republice, např. v severočeských Trmicích. Dětský sbor Čhavorenge vedený Kelarovou se představí pod záštitou České filharmonie ve Dvořákově síni 17. listopadu během koncertu ke Dni studentstva. S Idou Kelarovou a jejím týmem počítá také nový cyklus workshopů pro žáky 1.-5. tříd ZŠ „Kápneme si do noty?! aneb Čeští muzikanti odtud i odjinud“ v díle věnovaném romské hudbě.

Ida Kelarová se věnuje romským dětem ohroženým sociálním vyloučením dvacet let. Její snahou je přibližovat mladým Romům jejich kulturu, motivovat je k tomu, aby se nevzdávali svých snů a zapojili se do většinové společnosti. Z romských osad vybírá talentované děti do své každoroční letní školy Romano drom. Dosavadní výsledky jejího úsilí ocenili posluchači v České republice, kde sbor Čhavorenge vystupoval za doprovodu Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie Zlín a naposledy v prosinci 2013 s Filharmonií Brno. Projekt Romano drom je založený na dlouholetých zkušenostech občanského sdružení MIRET, které pracuje s Romy ohroženými sociálním vyloučením.

Petra Zindulková, tisková mluvčí & PR Česká filharmonie
Přečteno: 557x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ida Kelarová, Koncert, Romské osady, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Sivák je jeden z nejtalentovanějších českých kickboxerů, zdroj: Facebook Vašek Sivák

Kickboxer Sivák se příští týden představí na MMA galavečeru v Praze

19.6.2019 15:14
Předloňský juniorský mistr Evropy a nyní už také vítěz v kategorii mužů na mezinárodním mistrovství ČR v kategorii K-1, o kterém se média vyjadřují jako o jednom z největších talentů v této disciplíně v tuzemsku, má na kontě celou řadu vybojovaných vítězství
 celý článek

Nepokoje v Čemodanovce (FOTO: repro Telekanal 360)

Starosta Čemodanovky: 900 Romů bylo donuceno se vystěhovat po konfliktech s Rusy

19.6.2019 12:08
Po nepokojích v ruském regionu Penza, které zřejmě vyvolal konflikt mladistvých ve vsi Čemodanovka, se z regionu přemístilo asi devět set Romů. Uvedl to server The Moscow Times.
 celý článek

Setkání komunitní skupiny (FOTO: Adam Komenda)

Čunkodomky v Chanově nechceme, domy si opravíme sami, navrhují obyvatelé sídliště

19.6.2019 10:39
Jednání se zúčastnilo několik desítek lidí a společně představili alternativní plán k návrhu vedení města postavit na okraji Chanova obytné kontejnery. Místní občané navrhli, že poničené panelové domy opraví sami obyvatelé sídliště.
 celý článek..
romea - logo