romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Co zatím víme o útočnících z Paříže? Policisté identifikovali další z nich.

16.11.2015 13:44
Jean Jullien: Peace for Paris (FOTO: repro Twitter.com)
Jean Jullien: Peace for Paris (FOTO: repro Twitter.com)

Francouzským vyšetřovatelům se postupně daří identifikovat a získávat další informace o útočních, kteří v pátek v Paříži povraždili nejméně 129 lidí. Přinášíme přehled základních faktů o jednotlivých předpokládaných pachatelích, jak o nich informovala zahraniční média.

Útočníci u fotbalového stadionu Stade de France

Tři muži se odpálili poblíž stadionu, kde se zrovna hrál přátelský fotbalový zápas mezi Francií a Německem.

1. První útočník se pokusil projít bezpečnostní kontrolou dovnitř stadionu, zastavila ho však ochranka. Odpálil se ve 21:20 v ulici Rue Rimet, poblíž vstupu do sektoru D. Kromě sebe zabil ještě jednu další osobu.

Poblíž místa útoku se našel syrský pas na jméno Ahmad Muhammad, který patřil pětadvacetiletému muži původem ze syrského Halabu. Pas podle řeckých úřadů použil uprchlík, který byl zaregistrován při vstupu do Řecka na začátku října. Tentýž cestovní doklad pak použil jeden z migrantů, kterého 7. října zaregistrovaly úřady v srbském Preševu. Není jasné, zda je pas pravý a zda nějak souvisí s útočníkem.

2. Druhý útočník, který zatím nebyl identifikován, se odpálil ve 21:30 v ulici Rue Rimet, poblíž vstupu do sektoru H. Nikoho dalšího nezabil.

3. Třetího útočníka policie identifikovala jako dvacetiletého francouzského občana jménem Bilal Hadfi. Odpálil se ve 21:53 v ulici Rue de la Cokerie poblíž provozovny rychlého občerstvení McDonald's. Kromě něj nezemřel nikdo další.

Útočníci v koncertním sále Bataclan

Tři muži přijeli k budově v šedém autě Volkswagen Polo. K útoku na diváky v sále použili střelné zbraně, některé přeživší vzali jako rukojmí. Celkem tam zemřelo 89 lidí, policie do budovy vtrhla půl hodiny po půlnoci v noci na sobotu. Jeden z útočníků zemřel poté, co policie střelou odpálila jeho vestu s výbušninou, dva zbylí se odpálili sami.

4. První z útočníků v Bataclanu byl podle otisku prstu identifikován jako devětadvacetiletý Francouz Omar Ismail Mostefai. Podle prokuratury měl dlouhodobě problémy se zákonem. V trestním rejstříku má osm záznamů z let 2004 až 2010, nikdy ale nebyl ve vězení. Policie prověřuje informaci, že před několika lety navštívil Sýrii. Ve Francii bylo o víkendu zadrženo sedm osob z jeho okolí, jsou mezi nimi jeho otec a bratr.

5. Druhého útočníka z Bataclanu dnes policie identifikovala jako Samyho Amimoura. Je to Francouz narozený v roce 1987. Žil ve městě Bobigny, které je součástí metropolitní oblasti Paříže a kde podle médií bydlí i jeho rodina. V noci na dnešek policie podnikla v Bobigny razii.

6. Třetího útočníka z Bataclanu zatím policie neidentifikovala. Belgická policie zatkla v Bruselu nejméně sedm mužů, kteří nejspíš měli co do činění s vypůjčeným autem, v němž útočníci přijeli. Mělo belgickou poznávací značku.

Útočníci v restauracích

Neznámý počet ozbrojenců s kalašnikovy střílel v době mezi 21:25 a 21:36 na návštěvníky restaurací na třech místech - v ulicích Rue de Charonne, Rue Alibert a Rue de la Fontaine au roi. Zemřelo nejméně 36 lidí.

Jako dopravní prostředek použili útočníci černý Seat Leon, který policie našla v neděli ráno na pařížském předměstí Montreuil. Byly v něm tři kalašnikovy, auto bylo vypůjčeno v Belgii.

7. Další útočník se odpálil ve 21:40 v restauraci na bulváru Voltaire, asi kilometr od míst tragických útoků v restauracích. Zemřel pouze on sám, výbušnina, kterou použil, byla identická s trhavinami použitými u stadionu Stade de France. Úřady ho identifikovaly jako Brahima Abdeslama, jednatřicetiletého Francouze žijícího v Belgii.

Policie dnes v Belgii zatkla i jeho šestadvacetiletého bratra Salaha Abdeslama, po němž v neděli vyhlásila pátrání - policejní hlídka jej prověřovala už v sobotu na belgicko-francouzských hranicích, pak ho ale propustila. Právě on podle médií pronajal vůz Volkswagen Polo, který ke koncertnímu sálu Bataclan dovezl tři sebevražedné útočníky. Další bratr Brahima Abdeslama Mohamed byl o víkendu zatčen v Bruselu.

Přečteno: 335x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, EU, Uprchlíci, Islámský státHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo