romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ČR z kritizovaného programu získá 184 000 eur, skoro nejmíň z EU

Brusel, 11.10.2012 16:29, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Česká republika získá příští rok z unijního programu rozdávání potravin nejpotřebnějším 183.869 eur (4,6 milionu korun). Jde o druhou nejmenší sumu, jaká z balíku půl miliardy eur bude mezi celkem 19 z 27 zemí EU rozdělena. Méně než na ČR připadá už jen na Lucembursko (171.704 eur). Slovensko je mezi státy, které nedostanou nic, vyplývá z dnes zveřejněných dat.

Například do Itálie zamíří z programu více než 98 milionů eur, do Španělska takřka 86 milionů eur a do Polska zhruba 77 milionů eur.

Česko v minulosti program kritizovalo a patřilo mezi země, které odmítaly navýšení rozdělované sumy na 500 milionů eur na rok. Kdyby nakonec z blokační menšiny neodešlo Německo, pak by se program zřejmě zredukoval na zhruba 113,5 milionu eur.

ČR tehdy argumentovala hlavně tím, že sociální pilíř, kam spadá i pomoc nejpotřebnějším, by si každá země měla držet sama. Česko rovněž upozornilo, že v každé zemi je různě nastaveno to, kdo je považován za chudého. Zatímco v ČR se to v tomto případě v podstatě vztahuje jen na bezdomovce, v jiných státech je to výrazně odlišné. Celkem program využívá kolem 18 milionů nejchudších lidí v EU.

Program funguje od konce 80. let. Rozdělované potraviny se dřív získávaly hlavně z intervenčních nákupů, při nichž jsou v rámci společné zemědělské politiky od farmářů vykupovány jejich produkty za pevně stanovené ceny. Jejich množství se ovšem v poslední době razantně zmenšilo, takže je třeba na trzích potraviny dokupovat.

Přečteno: 429x
 

Kam dál:

Štítky:  

EU, potraviny nejpotřebnějšímHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo