romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky: Pokud strategie romské integrace nepřijmou za své především lokální politici, nebudou mít velký význam

22.12.2015 12:23
Cyril Koky (FOTO: ROMEA TV)
Cyril Koky (FOTO: ROMEA TV)

Přinášíme další text z „vánoční bilanční ankety“ serveru Romea.cz. Požádali jsme především romské osobnosti, aby s námi sdílely dojmy z končícího roku 2015, ve kterém se stalo mnoho věcí, jež mohou nebo by měly ovlivnit i život Romů v naší společnosti. Co považuje za zásadní koordinátor pro romské záležitosti v Středočeském kraji Cyril Koky? (Texty Karla Holomka, Jany Horváthové a Jany Hejkrlíkové najdete zde a zde a zde)

Myslím si, že uplynulý rok v řešení situace českých Romů nic zásadního bohužel nepřinesl. Soužití Romů a ostatních obyvatel Česka stále vnímá většina společnosti jako problematické. V tomto směru jakékoliv vládní koncepce a strategie, pokud nejsou přijímány především lokálními politiky za své, de facto příliš velký význam nemají.

Připomeňte si na příklad, jaký chaos způsobili zákonodárci přijatou novelou zákona o pomoci v hmotné nouzi, která přivodila už tak živořícím rodinám v tíživých podmínkách ubytoven další starosti.

Určitě mám jako každý jiný obavy z uprchlické krize, která doslova pohltila celý náš mediální prostor. Tato uprchlická krize otřásající Evropou je vnímána jako velmi závažné téma i s ohledem na možné bezpečnostní i sociální dopady. V této souvislosti oceňuji vstřícný postoj zejména Německa, který za tuto krizi nenese sebemenší vinu, přesto dokázalo přijmout bezmála milion uprchlíků.

Nicméně abych byl i trochu optimistický, velkou radost mám zejména z narůstajícího počtu romských vysokoškolských studentů. Čím více těchto lidí bude v ČR přibývat, tím lépe pro nás pro všechny. V tomto směru mě těší i výjimečný úspěch Martina Kaleji, vysokoškolského učitele a kolegy z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, který se stal docentem pedagogiky. Vzhledem k jeho poměrně mladému věku jsem přesvědčen o tom, že se do pěti až deseti let stane profesorem.

V osobním životě mám se svojí manželkou velkou radost zejména z našich dvou dětí. Syn úspěšně studuje již třetím rokem na právnické fakultě, dcera druhým rokem střední hotelovou školu a ještě se aktivně zajímá o televizní moderování. Na dětech člověk vidí, jak stárne.

Všem přeji krásné a pohodové Vánoce v kruhu rodiny a šťastný nový rok 2016.

Doufám, že ten rok bude o něco lepší pro nás pro všechny.

Přečteno: 1011x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

zákon o hmotné nouzi, Bydlení, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo