romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky: Pokud strategie romské integrace nepřijmou za své především lokální politici, nebudou mít velký význam

22.12.2015 12:23
Cyril Koky (FOTO: ROMEA TV)
Cyril Koky (FOTO: ROMEA TV)

Přinášíme další text z „vánoční bilanční ankety“ serveru Romea.cz. Požádali jsme především romské osobnosti, aby s námi sdílely dojmy z končícího roku 2015, ve kterém se stalo mnoho věcí, jež mohou nebo by měly ovlivnit i život Romů v naší společnosti. Co považuje za zásadní koordinátor pro romské záležitosti v Středočeském kraji Cyril Koky? (Texty Karla Holomka, Jany Horváthové a Jany Hejkrlíkové najdete zde a zde a zde)

Myslím si, že uplynulý rok v řešení situace českých Romů nic zásadního bohužel nepřinesl. Soužití Romů a ostatních obyvatel Česka stále vnímá většina společnosti jako problematické. V tomto směru jakékoliv vládní koncepce a strategie, pokud nejsou přijímány především lokálními politiky za své, de facto příliš velký význam nemají.

Připomeňte si na příklad, jaký chaos způsobili zákonodárci přijatou novelou zákona o pomoci v hmotné nouzi, která přivodila už tak živořícím rodinám v tíživých podmínkách ubytoven další starosti.

Určitě mám jako každý jiný obavy z uprchlické krize, která doslova pohltila celý náš mediální prostor. Tato uprchlická krize otřásající Evropou je vnímána jako velmi závažné téma i s ohledem na možné bezpečnostní i sociální dopady. V této souvislosti oceňuji vstřícný postoj zejména Německa, který za tuto krizi nenese sebemenší vinu, přesto dokázalo přijmout bezmála milion uprchlíků.

Nicméně abych byl i trochu optimistický, velkou radost mám zejména z narůstajícího počtu romských vysokoškolských studentů. Čím více těchto lidí bude v ČR přibývat, tím lépe pro nás pro všechny. V tomto směru mě těší i výjimečný úspěch Martina Kaleji, vysokoškolského učitele a kolegy z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, který se stal docentem pedagogiky. Vzhledem k jeho poměrně mladému věku jsem přesvědčen o tom, že se do pěti až deseti let stane profesorem.

V osobním životě mám se svojí manželkou velkou radost zejména z našich dvou dětí. Syn úspěšně studuje již třetím rokem na právnické fakultě, dcera druhým rokem střední hotelovou školu a ještě se aktivně zajímá o televizní moderování. Na dětech člověk vidí, jak stárne.

Všem přeji krásné a pohodové Vánoce v kruhu rodiny a šťastný nový rok 2016.

Doufám, že ten rok bude o něco lepší pro nás pro všechny.

Přečteno: 1037x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

zákon o hmotné nouzi, Bydlení, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo