romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další důkazy, že Prima manipuluje: Romové se z Británie houfně nevracejí, se sociálními dávkami je to jinak

5.8.2016 19:17
Budova televize Prima (FOTO: Kacir, Wikimedia Commons)
Budova televize Prima (FOTO: Kacir, Wikimedia Commons)

Prima už nepoštvává jen vůči uprchlíkům, ale i proti Romům, jak jsme informovali v minulém článku. Ve své reportáži autorka Kristýna Vedralová tvrdí, že se do České republiky může brzy vrátit "dva a půl tisíce romských problémových rodin", protože jim Británie začala odebírat sociální dávky.

Nic takového přitom nezjistila, neví, kolik Romů v Británii pracuje a kolik z nich pobírá dávky, nezjistila ani, v jakém počtu (údajně) o dávky přicházejí, jen zmanipulovala výpověď dvou Romů, kteří si na úřadě vyřizovali dovolenou v ČR pro své rodiny. Nesdělila ani to, jak zjistila, že všechny tyto rodiny jsou "problematické". Sdělit to samozřejmě nemohla, protože to ani nezjišťovala. Prostě jen použila obvyklý stereotyp k vyvolávání nenávisti vůči Romům.

Fakt, že TV Prima ve svém zpravodajství manipulovala s fakty, nepřímo potvrzuje i Lucie Fremlová, doktorandská studentka aplikovaných sociálních věd na University of Brighton, která v Británii žije a menšinami se dlouhodobě zabývá.

"Žádný hromadný odchod jsem nezaregistrovala, ačkoli panika mezi lidmi obecně je. A asi je možné říct, že panika je větší mezi skupinami, které před diskriminací do Británie utekly, a nyní se bojí, zejména kvůli nárůstu trestných činů proti středoevropanům a východoevropanům, motivových i rasovou nenávisti," sdělila Fremlová serveru Romea.cz.

Napadání migrantů se zvýšilo v souvislosti s kampaní o vystoupení Británie z EU, proti přistěhovalcům hlásali nenávist někteří zastánci brexitu.

Jak je to v Británii s dávkami

"Nemám informace o tom, že by docházelo k odebírání dávek, a osobně si myslím, že je to v tam krátkém časovém úseku velmi nepravděpodobně, protože vláda nezasedá až do konce prázdnin. Jak to bylo i s kauzami kolem speciálních škol či odebírání dětí úřady, vždy se najde hrstka lidí, kteří si nechají zaplatit, a řeknou médiím, co chtějí slyšet. Romově nejsou výjimkou. Je to špatná, neetická novinařina, jež nedohlédne katastrofálních následků, které jejich uplacená zpráva může mít," dodává Lucie Fremlová.

Její slova o dávkách potvrzuje Paul Millar, honorární konzul ČR ve skotském Edinburgu, kde Prima svou reportáž natáčela.

"Pokud je mi známo, k žádnému oficiálnímu prohlášení o krácení dávek nedošlo a parlament ve Westminsteru o tom nejednal. Může to být administrativní opatření té které jednotlivé správy - ty výplatu dávek občas revidují na základě platných předpisů, které berou na zřetel, jestli kupříkladu dotyčný pracuje či aktivně hledá práci," řekl konzul Millar serveru Romea.cz.

Informaci upřesňuje české velvyslanectví v Londýně. "Zpřísnění v oblasti vyplácení sociálních dávek ve Spojeném království není otázka posledních týdnů. Do svého programu si ho dala vláda britského premiéra Camerona v rámci vyhlášeného programu snižování vládních výdajů už v r. 2010. K postupnému snižování v oblasti vyplácení sociálních dávek dochází od r. 2013, kdy byl např. zaveden strop při jejich výplatě. Další významné snižování ve vyplácení sociálních dávek bylo oznámeno v červenci loňského roku jako součást dalšího omezování britských vládních výdajů," sdělila serveru Romea.cz Jana Čechlovská z oddělení Public Diplomacy and Press českého velvyslanectví v Londýně.

Prima žádný průzkum neprovedla

Tvrzení FTV Prima nešlo ověřit ani na českém velvyslanectví v Londýně. "Nevíme, jaký podíl žadatelů o doklady tvoří čeští občané romského původu, nezjišťujeme to. Čeští občané, kteří nemají platné doklady a obracejí se na nás se žádostí o vystavení náhradního cestovního dokladu k cestě do ČR, nemusí deklarovat, zda jedou do ČR natrvalo nebo například pouze na dovolenou a do Spojeného království se tudíž hodlají vrátit," řekla Jana Čechlovská.

Ani diplomaté nevědí, kde Prima vzala informaci o tom, že se může vrátit 2 500 "problémových romských rodin".

"Od koho tuto informaci mají k dispozici, nevíme. Kolik romských rodin z ČR žije ve Spojeném království, nevíme. Ani britské oficiální statistiky podobné informace neobsahují. Podle našich informací se početné komunity českých občanů romského původu nacházejí především v řadě velkých britských měst a jejich okolí, například Newcastle upon Tyne, Leeds, Birmingham, Bradford, Peterborough, Halifax, Cardiff apod. Zda se někteří z nich chtějí vracet natrvalo do ČR, či o kolik občanů má přesně jít, nevíme. Informace podobného druhu nelze bez adekvátního průzkumu v místě získat," dodává Jana Čechlovská.

Konzul Paul Millar má za to, že údaj o počtu romských rodin by mohl pocházet od sociálních charit, které se tím zabývají. TV Prima však žádný zdroj ve svém zpravodajství neuvedla.

Romové v jednom pytli

Robert Daňo žije v Kanadě, ale o Británii má dobrý přehled. Podle něj je třeba se spojit s úřady a veřejně předložit fakta, že TV Prima manipuluje s lidmi.

"Reportérka hodila všechny Romy do jednoho pytle. Mluví o tom, že asi 2 500 tisíce romských rodin (10 tisíc Romů) se vrací kvůli tomu, že Anglie ruší dávky! Každý přeci ví, že v Británii vám ani neotevřou bankovní konto, pokud nemáte pracovní smlouvu. A když jste nahlášeni na úřadu práce, tak jen na omezenou dobu tří měsíců. Housing benefit, dávka o níž hovoří konzul Millar, je příspěvek na bydlení, který vám pomáhá s hrazením nájmu, když máte nízký příjem. Tuto pomoc lidé využívají, ať jsou bez práce, nebo když pracují - bez rozdílu. A všichni, ne jen Romové. A opravdu dobrou práci, dobře placenou, v Británii jen tak neseženete."

Žádost o vyjádření ke kauze jsme TV Prima zaslali v týdnu. Prima na naše dotazy opět nereagovala.

Přečteno: 6794x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Prima TV, manipulace, Velká Británie, MigraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo