romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dana Moree: Dobré zprávy z White Media

7.1.2016 15:22
Dana Moree
Dana Moree

Určitě takové lidi taky znáte. Představte si rodinou idylku – velký dům, otec právník, matka učitelka, dvě dcery vysokoškolačky….. Jenže zároveň despotický otec řve při nedělním obědě jak na lesy, mlátí svoji dvacetiletou dceru novinami po hlavě a ječí, že je dement a o jejím příteli vyřvává, že je parchant….Nebo paní, která začne být hrubá na sestřičku v nemocnici, když ji chce ošetřit. Tedy hrubá, to je slabé slovo. Nejdřív jí nepodá ruku a pak ječí, že „tohle na mě šáhnout nesmí“. A tak dále. No zkrátka, všichni si umíme představit nevychovance, kteří nemají pod kontrolou vlastní emoce.

Co je na nich ale tak zajímavého, že má cenu se o nich bavit hned v prvním lednovém týdnu? Ona totiž jejich agresivita neuvěřitelně přitahuje pozornost. Má obrovskou energii, která jako by neumožnila si jich nevšímat. I když je přece dopředu jasné, že takovéhle dospěláky už převychovat nejde. Jsou moc zaťatí, moc přesvědčení, moc zaposlouchaní do vlastní negace všeho, co se jim zrovna dostane pod ruku. Potřebují se takhle hecovat, jinak by byl život příliš fádní…..

Neuvěřitelné je, že tuhle energii přitahují i v divadle, kde je cílem změnit běh událostí. Obě výše zmiňované scénky jsou z představení divadla utlačovaných, o kterém už Romea psala, jenže v kontextu událostí posledních dnů na ně musím znovu a znovu myslet. Lépe řečeno, na své překvapení z toho, že přestože je dopředu jasné, že změna v ději musí nastat přes jiné lidi a jiné scény, diváci se znovu a znovu pokouší přesvědčit agresivního rasistického otce a nevychovanou pacientku, nedá jim to, jsou fascinování tím, co ti dva vysílají za energii, chtějí si to s nimi rozdat. Proč? Prostě proto, že negativní zprávy jsou jako černé díry – vcucávají nás. A někdy už nevyplivnou….

Proč to všechno píšu? Před vánoci jsem dostala z redakce Romey námět na ohlédnutí za minulým rokem, jenže já se to bála napsat. Ve výčtu, který měl autorům pomoct se rozepsat, byly události jako změny v Agentuře pro sociální začleňování, nepovedená novela zákona o sociální nouzi, zpráva ze školní inspekce….všechno veskrze negativní zprávy a já se s tím nějak neuměla vypořádat. Bylo jasné, že tyhle velké věci nepřebiju svými malými radostmi: z toho, že pracuji na fakultě, která podporuje studenty, kteří jezdí pomáhat uprchlíkům, z toho, že spousta našich studentů pomáhá ve svém volném čase monitorovat situaci na hlavním nádraží, že se v Rock Cafe tolikrát podařilo vytvořit prostor pro setkání Romů a ne-Romů a všech dalších „těch“ a „ne-těch“. Že si po představení lidé spolu povídají na baru a přemýšlí, jak to na světě změnit…. Že se podařilo společně se na Divufestu rozhořčit a vysmát všem hostinským a barmanům, kteří nepustili mé kolegy na kafe ani do jedné restaurace v okolí divadla D 21 jen proto, že byli hnědí….Zkrátka jsem při snaze napsat bilancující článek prožívala to samé, jako diváci na představeních v Rock Cafe – negativní velké zprávy byly jakoby silnější, než můj pocit, že se v minulém roce podařila spousta drobností, které mi zkrášlují každodenní život, protože se týkají lidí, s kterými se mohu potkávat, povídat si….a že přibývá míst, kde spolu něco normálně tvoří Romové a ne-Romové a jiní „ti“ a „ne-ti“.

Jenže co když je to v životě stejné, jako v divadle utlačovaných? I když rasistický otec a hašteřivá pacientka přitahují pozornost (což taky chtějí), tak věci se dopředu pohnou díky humoru, kreativitě a odvaze vedlejších postav, díky tomu, že zauvažujeme o tom, jak se dané situaci vysmát, jak začít jako Saturnin házet koblihami nebo jak proměnit bubáka z Harry Pottera v něco, čím ho naprosto zesměšníme. Není možné se bubákům nesnášenlivosti postavit právě s pomocí humoru, nadsázky, parodie? Třeba je to celé ještě trochu jinak….

A tak se na závěr přiznám k tomu, že jeden bubák v mých očích splasknul při čtení dnešních Lidových novin. Moji milí bubáci z White Media, nesmírně vám děkuji. Díky vašim aktivitám v posledních dnech výrazně vzrostla moje naděje, že tohle už si stát opravdu líbit nenechá – ať už máte servery v Americe nebo jinde. S Vámi pane premiére hluboce soucítím, taky mě naštvalo, když mi dělali to samé a to nejsem politik a můj facebook je v porovnání s premiérovou schránkou jen malá plotička. Ale i tak. Není vlastně skvělé, že před zákonem stejně jako před White Media jsme si všichni rovni? A nemůžeme se např. společně rozhodnout, že už si to nenecháme líbit, že přece nejsme bezbranní? A společně se zamyslet, jak tohohle bubáka nechat splasknout? Já mám např. spoustu fantazií o tom, jak by mohlo takové splasklé White Media monstrum vypadat….

Já vím, už to slyším, zase ti optimisti atd. Tak na závěr trochu vážně. Všichni víme, že hrubost, agresivita, rasismus, atd. přitahují více energie, než malé drobné radosti, stejně jako ty černé díry. V médiích i v životě. Ale to pravé kouzlo spočívá v tom, že když se téhle energii postavíme, zjistíme, že nejsme bezmocní. Rasismus sice samozřejmě nezmizí, ale jedno prozradit můžu. Hrozně se bojí všeho dobrého, co se podaří. A bojí se toho i ti, kteří jsou teď např. kolem serveru White Media.

Přečteno: 1623x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

White media, Xenofobie, Rasismus, nesnášenlivost, NenávistHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo