romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dana Moree: O trochu jiné romštině

11.8.2015 14:18
Dana Moree
Dana Moree

Už jste někdy zkusili někomu pořádně vynadat např. v angličtině? Nebo zkoušeli vypočítat rovnice o dvou neznámých, vysvětlit, co je minulý čas nebo zařadit medúzu mezi láčkovce? Takové cvičení vřele doporučuji. Napadlo mě totiž po několika dnech práce ve skupince romských kolegů a teď již přátel, s kterými společně připravujeme divadlo utlačovaných na téma jaké to je být menšinou v menšině – v jejich případě gayem v romské komunitě.

Ale vezmu to hezky popořádku. Tento týden probíhá v Praze Prague Pride a organizace ARA Art přišla s nápadem uspořádat v rámci festivalu také workshop a následné představení o LGBT komunitě v Rock Cafe. Sehnat účastníky nebylo nijak obtížné – někteří přijeli až z Ostravy, jiní jsou z Prahy, ve skupince pracují lidé s výučním listem vedle operních pěvců. Práce je sama o sobě velmi zajímavá.

Hned první den jsme ale měli trochu nejistotu ohledně vyjadřovacích schopností dvou účastníků. Nějak mi něco nehrálo. Byli milí, hodní, vnímaví, ale jakmile se měli k něčemu vyjádřit, jako by měli v puse brambor. Začala jsem se obávat toho, že na scéně to nebude fungovat. To vše až do včerejška.

Lidé ve skupince si rozdali role a začali zkoušet bez nás. Z místnosti se ozýval jen hlasitý smích a hlasy, které mi byly povědomé, ale zněly nějak jinak. Když jsme se směli jít po nějaké době podívat na výsledky práce, nestačila jsem se divit. René - jeden z nemluvů – hrál matku, která reaguje na comming out svého syna. Byl to najednou jiný člověk. Velmi přesně frázoval, gestikuloval, ohromná slovní zásoba nenechávala prostor pochybnostem, že přesně ví, o čem mluví, a proč říká, to, co říká. S přesností chirurga popisoval realitu matky a roztáčel scénu na nejvyšší možné obrátky. Běhal mráz po zádech a slzy se draly do očí. Mezi Reném dříve a teď byl jediný rozdíl – teď hrál romsky – jeho mateřštinou.

Až s ním a v tom momentě jsme se zblízka dotkli toho, co jsme do té doby samozřejmě tušili, ale nedovedli si představit v plné hloubce. Čeština je pro Reného druhý jazyk a chtít po něm, aby do detailu vysvětlil své vnímání česky je jako chtít to samé po nás např. v angličtině nebo němčině. Jenže angličtina a němčina se cení a na existenci romštiny jako mateřského jazyka tak trochu jako společnost kašleme. Je to škoda. Romština je krásná a hrozně těžká.

Co s tím? Možná přemýšlet o tom, jak romštinu posílit tam, kde jsou lidé, pro které se jedná o mateřský jazyk. A možná si více představovat, jaké by to bylo, kdybychom se konečně naučili zařadit správně anglicky medúzu mezi láčkovce a další den na nás přišla paní učitelka s nezmarem hnědým.

A kdybyste se náhodou chtěli nad tím vším zamýšlet spolu s námi, můžete přijít ve čtvrtek 13.8. ve 20.00 hod. do Rock Cafe. René i ostatní tam budou hrát to, co zažili. A není toho málo.

Přečteno: 1663x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romština, divadlo, romská kultura, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo