romea - logo
22. ledna 2020 (středa)
svátek má Slavomír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dana Moree: O trochu jiné romštině

11.8.2015 14:18
Dana Moree
Dana Moree

Už jste někdy zkusili někomu pořádně vynadat např. v angličtině? Nebo zkoušeli vypočítat rovnice o dvou neznámých, vysvětlit, co je minulý čas nebo zařadit medúzu mezi láčkovce? Takové cvičení vřele doporučuji. Napadlo mě totiž po několika dnech práce ve skupince romských kolegů a teď již přátel, s kterými společně připravujeme divadlo utlačovaných na téma jaké to je být menšinou v menšině – v jejich případě gayem v romské komunitě.

Ale vezmu to hezky popořádku. Tento týden probíhá v Praze Prague Pride a organizace ARA Art přišla s nápadem uspořádat v rámci festivalu také workshop a následné představení o LGBT komunitě v Rock Cafe. Sehnat účastníky nebylo nijak obtížné – někteří přijeli až z Ostravy, jiní jsou z Prahy, ve skupince pracují lidé s výučním listem vedle operních pěvců. Práce je sama o sobě velmi zajímavá.

Hned první den jsme ale měli trochu nejistotu ohledně vyjadřovacích schopností dvou účastníků. Nějak mi něco nehrálo. Byli milí, hodní, vnímaví, ale jakmile se měli k něčemu vyjádřit, jako by měli v puse brambor. Začala jsem se obávat toho, že na scéně to nebude fungovat. To vše až do včerejška.

Lidé ve skupince si rozdali role a začali zkoušet bez nás. Z místnosti se ozýval jen hlasitý smích a hlasy, které mi byly povědomé, ale zněly nějak jinak. Když jsme se směli jít po nějaké době podívat na výsledky práce, nestačila jsem se divit. René - jeden z nemluvů – hrál matku, která reaguje na comming out svého syna. Byl to najednou jiný člověk. Velmi přesně frázoval, gestikuloval, ohromná slovní zásoba nenechávala prostor pochybnostem, že přesně ví, o čem mluví, a proč říká, to, co říká. S přesností chirurga popisoval realitu matky a roztáčel scénu na nejvyšší možné obrátky. Běhal mráz po zádech a slzy se draly do očí. Mezi Reném dříve a teď byl jediný rozdíl – teď hrál romsky – jeho mateřštinou.

Až s ním a v tom momentě jsme se zblízka dotkli toho, co jsme do té doby samozřejmě tušili, ale nedovedli si představit v plné hloubce. Čeština je pro Reného druhý jazyk a chtít po něm, aby do detailu vysvětlil své vnímání česky je jako chtít to samé po nás např. v angličtině nebo němčině. Jenže angličtina a němčina se cení a na existenci romštiny jako mateřského jazyka tak trochu jako společnost kašleme. Je to škoda. Romština je krásná a hrozně těžká.

Co s tím? Možná přemýšlet o tom, jak romštinu posílit tam, kde jsou lidé, pro které se jedná o mateřský jazyk. A možná si více představovat, jaké by to bylo, kdybychom se konečně naučili zařadit správně anglicky medúzu mezi láčkovce a další den na nás přišla paní učitelka s nezmarem hnědým.

A kdybyste se náhodou chtěli nad tím vším zamýšlet spolu s námi, můžete přijít ve čtvrtek 13.8. ve 20.00 hod. do Rock Cafe. René i ostatní tam budou hrát to, co zažili. A není toho málo.

Přečteno: 1653x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romština, divadlo, romská kultura, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo