romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dana Moree: O trochu jiné romštině

11.8.2015 14:18
Dana Moree
Dana Moree

Už jste někdy zkusili někomu pořádně vynadat např. v angličtině? Nebo zkoušeli vypočítat rovnice o dvou neznámých, vysvětlit, co je minulý čas nebo zařadit medúzu mezi láčkovce? Takové cvičení vřele doporučuji. Napadlo mě totiž po několika dnech práce ve skupince romských kolegů a teď již přátel, s kterými společně připravujeme divadlo utlačovaných na téma jaké to je být menšinou v menšině – v jejich případě gayem v romské komunitě.

Ale vezmu to hezky popořádku. Tento týden probíhá v Praze Prague Pride a organizace ARA Art přišla s nápadem uspořádat v rámci festivalu také workshop a následné představení o LGBT komunitě v Rock Cafe. Sehnat účastníky nebylo nijak obtížné – někteří přijeli až z Ostravy, jiní jsou z Prahy, ve skupince pracují lidé s výučním listem vedle operních pěvců. Práce je sama o sobě velmi zajímavá.

Hned první den jsme ale měli trochu nejistotu ohledně vyjadřovacích schopností dvou účastníků. Nějak mi něco nehrálo. Byli milí, hodní, vnímaví, ale jakmile se měli k něčemu vyjádřit, jako by měli v puse brambor. Začala jsem se obávat toho, že na scéně to nebude fungovat. To vše až do včerejška.

Lidé ve skupince si rozdali role a začali zkoušet bez nás. Z místnosti se ozýval jen hlasitý smích a hlasy, které mi byly povědomé, ale zněly nějak jinak. Když jsme se směli jít po nějaké době podívat na výsledky práce, nestačila jsem se divit. René - jeden z nemluvů – hrál matku, která reaguje na comming out svého syna. Byl to najednou jiný člověk. Velmi přesně frázoval, gestikuloval, ohromná slovní zásoba nenechávala prostor pochybnostem, že přesně ví, o čem mluví, a proč říká, to, co říká. S přesností chirurga popisoval realitu matky a roztáčel scénu na nejvyšší možné obrátky. Běhal mráz po zádech a slzy se draly do očí. Mezi Reném dříve a teď byl jediný rozdíl – teď hrál romsky – jeho mateřštinou.

Až s ním a v tom momentě jsme se zblízka dotkli toho, co jsme do té doby samozřejmě tušili, ale nedovedli si představit v plné hloubce. Čeština je pro Reného druhý jazyk a chtít po něm, aby do detailu vysvětlil své vnímání česky je jako chtít to samé po nás např. v angličtině nebo němčině. Jenže angličtina a němčina se cení a na existenci romštiny jako mateřského jazyka tak trochu jako společnost kašleme. Je to škoda. Romština je krásná a hrozně těžká.

Co s tím? Možná přemýšlet o tom, jak romštinu posílit tam, kde jsou lidé, pro které se jedná o mateřský jazyk. A možná si více představovat, jaké by to bylo, kdybychom se konečně naučili zařadit správně anglicky medúzu mezi láčkovce a další den na nás přišla paní učitelka s nezmarem hnědým.

A kdybyste se náhodou chtěli nad tím vším zamýšlet spolu s námi, můžete přijít ve čtvrtek 13.8. ve 20.00 hod. do Rock Cafe. René i ostatní tam budou hrát to, co zažili. A není toho málo.

Přečteno: 1647x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romština, divadlo, romská kultura, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo