romea - logo
6. července 2020 (pondělí)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus
Loading
rozšířené vyhledávaní

Daniela Cincibusová: Zklamání je to nejhorší, co můžete dítěti ukázat

15.4.2016 16:01
Daniela Cincibusová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Daniela Cincibusová (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Žena se záviděníhodným zápalem, pěstounka, jejíž péčí prošlo 22 dětí, se dodnes věnuje práci s ohroženými dětmi. Pro časopis Romano voďi jsme si povídali s DANIELOU CINCIBUSOVOU (64).

Člověk si na tom může uvědomit, že osudy dětí z domovů se různí, že zdaleka ne všechny jsou odebírané kvůli týrání nebo zanedbávání...

Ano, sama jsem měla holčičku, která byla sedmá v pořadí a rodiče jednoduše neměli dost prostředků. Mnohé děti jsou skutečně odebírány pouze z důvodů sociální nouze. Já jsem ale usilovala o děti, jejichž rodiče byli zbaveni rodičovských práv nebo se jich sami vzdali. Všechny děti jsem tudíž měla v tzv. opatrovnictví, což byl tehdy platný institut. Mohla jsem tedy za ně i rozhodovat. Adoptovaného jsem měla jen jednoho syna.

Jak jste to prakticky zvládali? Byli jste na to s bývalým manželem dva. Měli jste nějakou asistenci?

Manžel byl oficiálně pěstoun, jenomže nevařil a já jsem tehdy učila v Kutné hoře. Takže jsem si vždycky předvařovala obědy. Manžel byl toho názoru, že správná matka má podávat oběd na stůl.

Ve vašem případě možná spíš na stoly...

Ano, měli jsme takový neskutečně dlouhý stůl... byl to pro mě tenkrát velký záhul. Ale ačkoli našima rukama „prošlo“ celkem 22 dětí, neměli jsme je pochopitelně všechny najednou. Na Moravě jsem jich nechala 6, ty už byly dospělé, za druhým manželem, panem Cincibusem do Čáslavi, jsem přišla se třemi. Všichni naráz jsme se sešli jenom na svatbách a podobných oslavách, jinak je to samozřejmě prakticky nemožné. Pro mě bylo nejhorší, když už tam byla i vnoučata, na Mikuláše, na Vánoce a podobně, když si na to vzpomenu, na tyhlety krásný hrůzy... Balit, schovávat a zamykat dárky jsem musela začít už někdy v září. (Směje se.)

Celý článek si přečtěte v tištěném vydání měsíčníku Romano voďi (Březen 2016). Objednejte si časopis pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.
Přečteno: 1541x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

RV 3/2016, Rozhovory, Osobnosti, pěstounství, Daniela CincibusováHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 ..
romea - logo