romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Danišová: Romštinu mladá generace používá málo, ale prosazuje se v umělecké tvorbě, například v rapu a dalších hudebních žánrech

5.11.2020 16:47
Milena Hübschmannová
Milena Hübschmannová

Romština patří do skupiny takzvaných indoevropských jazyků. Je tedy příbuzná s hindštinou nebo paňdžábštinou. Počet mluvčích v Evropě se odhaduje na základě statistických dat z různých zemí mezi 4,6 až 12 miliony, podle odborníků bude počet nižší, spíš tedy něco kolem 6,6 milionů lidí. Právě dnes, 5. listopadu, si připomínáme Mezinárodní den romského jazyka, jehož cílem je vzbudit o romštinu větší zájem.

Letitá marginalizace a asimilační politiky různých států ovlivnily používání romského jazyka natolik, že došlo v mnoha rodinách k situaci, kdy se mateřský jazyk přestal předávat z generace na generaci. Obavy z možných problémů, kterým byli mluvčí romštiny vystaveni ve školách a v dalších veřejných institucí, napomohly odsunout romštinu na samý okraj zájmu. A to především během totalitního režimu, kdy se apelovalo na rodiče, aby neučili své děti romsky.

Prapříčinu lze hledat ale už v dobách Marie Terezie a její částečné asimilační politice, v jejímž rámci byly uplatňovány tlaky na omezení aktivního používání romštiny.

"Díky našim rodinám, které si romštinu nikdy nenechaly vzít, a díky práci Mileny Hübschmannové naštěstí máme na co navazovat," naráží David Tišer, ředitel organizace ARA ART a organizátor oslav Mezinárodního dne romského jazyka, na dlouholeté úsilí české lingvistky, která výzkumu, kodifikaci a obecně propagaci romského jazyka věnovala většinu svého profesního života. Především díky ní existuje už bezmála tři desetiletí akreditovaný seminář Romistiky při Katedře středoevropských studií Filosofické fakulty Univerzity Karlovy.

Byla to právě Hübschmannová, kdo přiměl desítky Romů, aby začaly v romštině psát. Mezi nimi například Teru Fabiánovou, jednu z nejvýznamnějších romských básnířek, nebo Andreje Giňu.

Romština jako jazyk je mezi Romy stále živý, akorát nejmladší generace ji neovládá v takové míře jako jejich rodiče a prarodiče, kteří vedle romštiny mluví také úředním jazykem země, v níž žijí a kterou považují za svůj domov.

"Romština je mezi mladou generací používána málo, což je škoda. Ale v posledních letech si všímám, že se stále více prosazuje v umělecké tvorbě, například v rapu nebo i v dalších hudebních žánrech současné hudby. Někteří známí romští zpěváci, jako je Monika Bagárová nebo Jan Bendig, tvoří svou tvorbu v romštině a jsou úspěšní. A to je myslím cesta k tomu, aby se romština udržela i mezi mladou generací Romů,“ řekla pro server Romea.cz překladatelka do romského jazyka Eva Danišová.

Ta upozorňuje, že v úsilí Mileny Hübschmannové pokračují po její smrti i různé organizace, například Nová škola, která každoročně vyhlašuje literární a výtvarnou soutěž pro děti i dospělé, kteří píší v romském jazyce. Nebo časopis romistických studií Romano džaniben, který nepřetržitě vychází od roku 1994 a je jediným odborným romistickým periodikem v České republice systematicky se věnující jazyku a historii a kultuře Romů v nejširším slova smyslu.

V činnosti pokračuje i nakladatelství romské literatury Kher, které se zaměřuje na vydávání děl romských autorů. Romské texty zveřejňuje i časopis Romano voďi nebo noviny Romano hangos a časopis pro děti Kereka.

Přečteno: 975x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romština, Mezinárodní den romštinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo