romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

David Beňák: Řešení nezaměstnanosti bylo u posledních dvou vlád groteskní

Praha, 9.9.2013 23:45, (ROMEA)
David Beňák
David Beňák

Asi drtivá většina ekonomů na otázku Co si myslí o nezaměstnanosti? odpoví, že je to součást každé ekonomiky a úplná zaměstnanost je utopií, kterou vlastně nenaplnil ani komunistický režim. Je to tedy nutnost, se kterou musí každý stát počítat. Vlády se tedy snaží ji snižovat či zamezovat jejímu zvýšení, snaží se udržovat konstantní míru nezaměstnanosti na přijatelné konstantní úrovni. To jak to poslední dvě vlády dělali v České republice je groteskní.

Nezaměstnaní jsou také lidé

Ve volebních kampaních se de facto nezaměstnaní považují za skupinu obyvatel, která „projídá“ peníze daňových poplatníků a společnosti tyto „projedené“ peníze nevrací. Taková rétorika je z mého pohledu asociální. Nezaměstnaní jsou lidé a v první řadě by tak také měli být respektování. Pokud někdo hovoří o jakémkoliv „dluhu vůči společnosti“, pak ať jej vyčísl a identifikuje konkrétní „dlužníky“. Uplatňování principu kolektivní viny je přinejmenším neférové jednání.

Co snižuje nezaměstnanost: Nová pracovní místa, pobídky pro investory

Pojďme se podívat na možnosti, jak nezaměstnanost snížit.

benak-davis-sm.jpgDavid Beňák
Člen České strany sociálně demokratické. Kandidát na čísle 9. do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR za volební obvod Praha.

Jako první mě napadá nabídka nových pracovních míst. Unikátní na této myšlence je to, že ji každý zná, ale nějak nefunguje. Asi se jí nikdo neřídí. Poslední dvě vlády se téměř nijak nezasloužily o to, aby vznikla stabilní pracovní místa. V lokalitách, kde došlo k silným občanským protiromsky zaměřeným nepokojům, tehdejší ministr práce a sociálních věcí nenabídl nic jiného než dočasná pracovním místa v režimu veřejně prospěšných prací s finanční dotací na hranici minimální mzdy. Nebyla zřetelná jediná snaha o finanční pobídky státu pro investory, kteří by do těchto oblastí mohli vstoupit.

Nezaměstnaní, kteří jsou v evidenci úřadu práce několik let, potřebují nějakou dobu na opětovné vytvoření pracovních návyků. Proto musí existovat dlouhodobé a stabilní programy pro tyto skupiny nezaměstnaných. Jejich okamžité umístění na pracovní místo bez tréninku je velmi rizikové. V rámci takových programů se pak mohou třeba i rekvalifikovat. Nepochybně je i správnou cestou vrátit se k institutu veřejné služby. Povinnost výkonu práce ve veřejném zájmu je určitě nezbytná. Musí to však být s respektem k lidské důstojnosti a lidským právům jednotlivce.

Je třeba bojovat proti diskriminaci

Diskriminace některých skupin obyvatel na trhu práce existuje, ačkoliv podle zákonů v České republice je zakázaná. Diskriminováni jsou osoby starší 50 let, rodiče s malými dětmi, Romové atd. Pohovory probíhají v rozporu se zákonem. Nemluvě o pracovní inzerci. Stát s touto diskriminací téměř nic nedělá. Ze strany státu není cítit žádná silná ruka, která by takové diskriminaci „zakroutila krkem“.

Sociální dávky: Zneužívání mohou zabránit i poukázky

Peněžitá pomoc je nezbytná a nutná. Do krizové finanční situace se může dostat každý, a když se nemá kam obrátit, musí pomoci efektivně a účinně stát. Klíčovou otázku tedy je, jak účinně a efektivně nastavit peněžitou pomoc. Rozhodně to není možné dělat tak, že politici budou přijímat názor, že jediné co platí na nezaměstnané je bič a je nutné vyplatit peněz co nejméně. Je potřebné posílit počty sociálních pracovníků, propojovat různé obory a resorty a realizovat účinné a smysluplné projekty. Mezi prací sociálních pracovníků a vyplacenou peněžitou pomocí musí být nastolena rovnováha s ohledem na respekt a důstojnost každého.

Zabránění použití dávek v rozporu se stanoveným účelem je asi poměrně účinnou zbraní využití poukázek na nákup potravin či služeb. Nastavení výplaty těchto dávek obecně je však nešťastné a možná až hloupé. Je mnoho situací, kdy tento systém není možné uplatnit a proto by měl zvítězit zdravý rozum a ne populismus. Dávky na bydlení by měli být vypláceny zásadně na účet majitele či pronajímatele. Poukázky musí být využitelné na potraviny, oblečení, školní potřeby, léky apod. Platby za školní jídelny, volnočasové aktivity apod., přímo na účet poskytovatele. Takový systém je do určité míry zatěžující, ale umožňuje maximální možnou kontrolu nad většinou vyplacených dávek.

Přečteno: 1603x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Volby 2013, David Beňák, NezaměstnanostHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo