romea - logo
23. srpna 2019 (pátek)
svátek má Sandra
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák, dvojka na kandidátce ČSSD v Praze 14: Nabízíme ucelenou vizi pro Prahu 14, budu se věnovat sociální oblasti

14.9.2018 16:06
David Beňák
David Beňák

Zpravodajský server Romea.cz přináší další rozhovor ze série článků věnovaných letošním komunálním volbám. Ty proběhnou v pátek 5. a sobotu 6. října 2018. Samospráva se bude volit ve více než 6000 obcích po celé zemi a zároveň veřejnost bude moci ve třetině okrsků volit své kandidáty i do Senátu ČR.

Podle informací zpravodajského serveru Romea.cz se do letošních voleb zapojilo více jak 150 romských kandidátů. Jako dalšího vám představujeme Davida Beňáka (ČSSD), který v Městské části Praha 14 kandiduje na druhém místě. Voliči jej budou moct křížkovat i na kandidátce do Magistrátu hl.m. Prahy a to na dvaapadesátém místě.

Proč jste se rozhodl kandidovat zároveň i na magistrát, považujete tuto kandidaturu spíše za symbolické gesto? Naopak na Praze 14 je větší šance se dostat i do vedení města. Už víte, jakou koalici v případě vašeho zvolení budete prosazovat?

DAVID BEŇÁK

  • 39 let, ředitel Agentury pro sociální začleňování a pedagog
  • Kandidát ČSSD - č. 2 na Městkou část Praha 14
  • Kandidát ČSSD - č. 52 do Magistrátu hl. m. Prahy

Má kandidatura do Zastupitelstva hlavního města Prahy je opravdu spíše symbolická. Podporuji tak pražskou ČSSD. Především jsem kandidát do zastupitelstva Městské části Praha 14. To, jak se rozdělí karty po volbách, při koaličních jednáních, předvídat neumím. Ještě jsme se nebavili o tom, jak bychom si koalici představovali. Moje zkušenosti jsou takové, že představy jsou jedna věc, ale realita věc druhá. Teď rozhodují voliči a ČSSD stojí o každý jeden volební hlas.

Proč by měli občané městské části Prahy 14 volit právě vás? Co jako strana voličům nabízíte? A jaké oblasti se v případě zvolení chcete vy sám věnovat?

Faktem je, že programy stran jsou si dost podobné. Ono taky málokdo je proti tomu, aby se udržoval veřejný majetek, aby se uklízelo, aby se investovalo. Ale ČSSD chce nabídnout víc. Nabízíme kromě všech těch jednotlivostí ucelenou vizi, kam má Praha 14 směřovat. Kdo chce, najde ji na webu www.jakabude.cz nebo v průběhu září na naší výstavě v ulicích. Pokud se stanu zastupitelem městské části Praha 14, budu se převážně věnovat sociální oblasti.

Jak nyní ve volbách vidíte své šance?

Moje šance jsou šance ČSSD Praha 14. Kandiduji do komunálních voleb, protože mám chuť přispět aktivně k lepšímu životu na městské části. Je to můj domov i mé rodiny. Abychom se já i další kolegové stali zastupiteli, je potřeba, aby občané dali hlas celé kandidátce ČSSD.

Co děláte pro to, aby se zvýšila volební účast u Romů?

To je dobrá otázka. Snažím se osobně lidem na setkáních v mém blízkém okolí vysvětlovat, jak je to důležité a že nechození k volbám je zahazování jednoho z výsadních a základních občanských práv, které jako občané České republiky máme. U nás na Čtrnáctce je v komunálních volbách poloviční účast oproti volbám do Poslanecké sněmovny a to je strašná škoda. Sám za sebe se snažím na ten význam místních problémů upozornit už tím, že kandiduji.

Je nějaký politický partner, kterého byste v případě úspěchu striktně odmítl?

Komunální politika je o místních problémech, nemám problém sednout si za stůl s kýmkoli, komu o ty místní věci půjde.

Jak hodnotíte práci dosavadního vedení městské části Prahy 14?

Současná koalice na městské části Praha 14 funguje podle mě velmi dobře. Zdařilo se realizovat mnoho významných projektů, které jsou vidět. Hodně se investovalo do budov škol, školek a jejich zahrad. Bylo otevřeno nové komunitní centrum na Lehovci a další se buduje v Hloubětíně. Městská část mluví se svými občany a snaží se jim naslouchat. Takhle bych mohl pokračovat hodně dlouho.

Jak vnímáte kandidaturu Romů v komunálních volbách? Co je podle vás efektivní, aby Romové kandidovali jako nezávislí kandidáti, za romské strany nebo velké strany?

Můj osobní názor je takový, že kandidaturou v komunálních volbách každý občan dává najevo svůj občanský zájem o věci veřejné. A to je podle mě ještě lepší, když jsou to Romové, protože to mnohdy Romům chybí. Občanská aktivita. Práce pro komunitu. Stále je pořád malý počet Romů, kteří se takto angažují. Vím to, protože většinu těch angažovaných osobně znám.  Za koho či jak kandidovat, to je už pak osobní rozhodnutí konkrétního člověka. Mohu mluvit pouze ze své osobní zkušenosti. Velká strana má dostatečné odborné zázemí a prostředky. A to, ať chceme nebo nechceme, je významný faktor, protože bez finančních prostředků a lidí kolem vás to prostě nejde dělat dobře.

Jak by se podle Vás měla řešit práce na černo a s ní spojené předlužení Romů?

Práce na černo poškozuje každého. Člověk tak nemá žádnou právní ochranu, kterou poskytuje zákoník práce a navíc se šidí do budoucna, neboť každého z nás nemine stáří. Po letech práce na černo a závislosti na dávkách přichází velké rozčarování. Důchod žádný nebo velmi nízký a opět sociální dávky.  Pracovat se vyplatí nejen z finančních důvodů, je to taky dobrý příklad pro děti a okolí. 

Předlužení je velký problém nejen Romů, ale i dalších. V tomto není rozdíl. Jedinou cestou, jak se s tím porvat, je opakovaně lidem vysvětlovat, že vzít si půjčku není jen tak a že jeden podpis může způsobit beznaděj a problémy na hodně dlouho. Prostě vést lidi k odpovědnosti. Vedle toho je důležité změnit zákon, který umožní lidem z dluhů ven, ale to bez práce nepůjde.  Osobně bych byl i proto, aby se zákonem omezila reklama na půjčky.

Co říkáte na vzrůstající počet zón, kde nejsou vypláceny doplatky na bydlení?

Jednoduchá odpověď v tom smyslu, je to dobře nebo špatně, na to není. Pokud se tzv. bezdoplatkové zóny používají jako nástroj před vznikem nových ghett, tedy cíleně na konkrétní dům či domy, pak se proti tomu asi nedá nic říct. Protože je to nyní jediný nástroj, který obec vůbec má. Pokud je to uplatňováno účelově, na celé území města, pak je to podle mého názoru špatné použití a poškodí to lidi, kteří budou potřebovat pomoc.

Hrozí bezdoplatková zóna i na Městské části Praha 14?

Tuto informaci nemám.

Jakým způsobem se dá řešit obchod s chudobou? Čím to, že počet lidí žijících v sociálně vyloučených lokalitách stoupá?

Osobně znám mnoho konkrétních životních příběhů, většinou smutných. Změnit životy lidí, kteří se ocitli na okraji společnosti, ale není vůbec nic snadného. Ti lidé jsou plní nedůvěry, obav z reakce toho či onoho. Někdy oprávněně, někdy neoprávněně. Na druhou stranu většinová společnost upadá do určitých stereotypů ve vnímání těch problémů a to taky není dobře.

oj s chudobou je těžký a dlouhý.  Vše ale začíná u těch konkrétních lidí, oni sami musí chtít věci pozitivně měnit. Pak jsou tu organizace a odborníci, kteří rádi pomohou. Často se hovoří jen o lidech v sociálně vyloučených lokalitách, ale ono je to i o dalších obyvatelích. Obchod s chudobou stojí stát hodně peněz a musí se tomu udělat přítrž. Zatím se to bohužel nedaří. Poškozuje to lidi, kteří jsou předmětem zájmu obchodníků s chudobou, ale i ostatní. Opatření na zlepšení situace stojí hodně peněz a nic se nezmění hned.

komu
Přečteno: 1078x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Komunální, Komunální volby 2018, Praha, David BeňákHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo