romea - logo
6. prosince 2019 (pátek)
svátek má Mikuláš
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák, dvojka na kandidátce ČSSD v Praze 14: Nabízíme ucelenou vizi pro Prahu 14, budu se věnovat sociální oblasti

14.9.2018 16:06
David Beňák
David Beňák

Zpravodajský server Romea.cz přináší další rozhovor ze série článků věnovaných letošním komunálním volbám. Ty proběhnou v pátek 5. a sobotu 6. října 2018. Samospráva se bude volit ve více než 6000 obcích po celé zemi a zároveň veřejnost bude moci ve třetině okrsků volit své kandidáty i do Senátu ČR.

Podle informací zpravodajského serveru Romea.cz se do letošních voleb zapojilo více jak 150 romských kandidátů. Jako dalšího vám představujeme Davida Beňáka (ČSSD), který v Městské části Praha 14 kandiduje na druhém místě. Voliči jej budou moct křížkovat i na kandidátce do Magistrátu hl.m. Prahy a to na dvaapadesátém místě.

Proč jste se rozhodl kandidovat zároveň i na magistrát, považujete tuto kandidaturu spíše za symbolické gesto? Naopak na Praze 14 je větší šance se dostat i do vedení města. Už víte, jakou koalici v případě vašeho zvolení budete prosazovat?

DAVID BEŇÁK

  • 39 let, ředitel Agentury pro sociální začleňování a pedagog
  • Kandidát ČSSD - č. 2 na Městkou část Praha 14
  • Kandidát ČSSD - č. 52 do Magistrátu hl. m. Prahy

Má kandidatura do Zastupitelstva hlavního města Prahy je opravdu spíše symbolická. Podporuji tak pražskou ČSSD. Především jsem kandidát do zastupitelstva Městské části Praha 14. To, jak se rozdělí karty po volbách, při koaličních jednáních, předvídat neumím. Ještě jsme se nebavili o tom, jak bychom si koalici představovali. Moje zkušenosti jsou takové, že představy jsou jedna věc, ale realita věc druhá. Teď rozhodují voliči a ČSSD stojí o každý jeden volební hlas.

Proč by měli občané městské části Prahy 14 volit právě vás? Co jako strana voličům nabízíte? A jaké oblasti se v případě zvolení chcete vy sám věnovat?

Faktem je, že programy stran jsou si dost podobné. Ono taky málokdo je proti tomu, aby se udržoval veřejný majetek, aby se uklízelo, aby se investovalo. Ale ČSSD chce nabídnout víc. Nabízíme kromě všech těch jednotlivostí ucelenou vizi, kam má Praha 14 směřovat. Kdo chce, najde ji na webu www.jakabude.cz nebo v průběhu září na naší výstavě v ulicích. Pokud se stanu zastupitelem městské části Praha 14, budu se převážně věnovat sociální oblasti.

Jak nyní ve volbách vidíte své šance?

Moje šance jsou šance ČSSD Praha 14. Kandiduji do komunálních voleb, protože mám chuť přispět aktivně k lepšímu životu na městské části. Je to můj domov i mé rodiny. Abychom se já i další kolegové stali zastupiteli, je potřeba, aby občané dali hlas celé kandidátce ČSSD.

Co děláte pro to, aby se zvýšila volební účast u Romů?

To je dobrá otázka. Snažím se osobně lidem na setkáních v mém blízkém okolí vysvětlovat, jak je to důležité a že nechození k volbám je zahazování jednoho z výsadních a základních občanských práv, které jako občané České republiky máme. U nás na Čtrnáctce je v komunálních volbách poloviční účast oproti volbám do Poslanecké sněmovny a to je strašná škoda. Sám za sebe se snažím na ten význam místních problémů upozornit už tím, že kandiduji.

Je nějaký politický partner, kterého byste v případě úspěchu striktně odmítl?

Komunální politika je o místních problémech, nemám problém sednout si za stůl s kýmkoli, komu o ty místní věci půjde.

Jak hodnotíte práci dosavadního vedení městské části Prahy 14?

Současná koalice na městské části Praha 14 funguje podle mě velmi dobře. Zdařilo se realizovat mnoho významných projektů, které jsou vidět. Hodně se investovalo do budov škol, školek a jejich zahrad. Bylo otevřeno nové komunitní centrum na Lehovci a další se buduje v Hloubětíně. Městská část mluví se svými občany a snaží se jim naslouchat. Takhle bych mohl pokračovat hodně dlouho.

Jak vnímáte kandidaturu Romů v komunálních volbách? Co je podle vás efektivní, aby Romové kandidovali jako nezávislí kandidáti, za romské strany nebo velké strany?

Můj osobní názor je takový, že kandidaturou v komunálních volbách každý občan dává najevo svůj občanský zájem o věci veřejné. A to je podle mě ještě lepší, když jsou to Romové, protože to mnohdy Romům chybí. Občanská aktivita. Práce pro komunitu. Stále je pořád malý počet Romů, kteří se takto angažují. Vím to, protože většinu těch angažovaných osobně znám.  Za koho či jak kandidovat, to je už pak osobní rozhodnutí konkrétního člověka. Mohu mluvit pouze ze své osobní zkušenosti. Velká strana má dostatečné odborné zázemí a prostředky. A to, ať chceme nebo nechceme, je významný faktor, protože bez finančních prostředků a lidí kolem vás to prostě nejde dělat dobře.

Jak by se podle Vás měla řešit práce na černo a s ní spojené předlužení Romů?

Práce na černo poškozuje každého. Člověk tak nemá žádnou právní ochranu, kterou poskytuje zákoník práce a navíc se šidí do budoucna, neboť každého z nás nemine stáří. Po letech práce na černo a závislosti na dávkách přichází velké rozčarování. Důchod žádný nebo velmi nízký a opět sociální dávky.  Pracovat se vyplatí nejen z finančních důvodů, je to taky dobrý příklad pro děti a okolí. 

Předlužení je velký problém nejen Romů, ale i dalších. V tomto není rozdíl. Jedinou cestou, jak se s tím porvat, je opakovaně lidem vysvětlovat, že vzít si půjčku není jen tak a že jeden podpis může způsobit beznaděj a problémy na hodně dlouho. Prostě vést lidi k odpovědnosti. Vedle toho je důležité změnit zákon, který umožní lidem z dluhů ven, ale to bez práce nepůjde.  Osobně bych byl i proto, aby se zákonem omezila reklama na půjčky.

Co říkáte na vzrůstající počet zón, kde nejsou vypláceny doplatky na bydlení?

Jednoduchá odpověď v tom smyslu, je to dobře nebo špatně, na to není. Pokud se tzv. bezdoplatkové zóny používají jako nástroj před vznikem nových ghett, tedy cíleně na konkrétní dům či domy, pak se proti tomu asi nedá nic říct. Protože je to nyní jediný nástroj, který obec vůbec má. Pokud je to uplatňováno účelově, na celé území města, pak je to podle mého názoru špatné použití a poškodí to lidi, kteří budou potřebovat pomoc.

Hrozí bezdoplatková zóna i na Městské části Praha 14?

Tuto informaci nemám.

Jakým způsobem se dá řešit obchod s chudobou? Čím to, že počet lidí žijících v sociálně vyloučených lokalitách stoupá?

Osobně znám mnoho konkrétních životních příběhů, většinou smutných. Změnit životy lidí, kteří se ocitli na okraji společnosti, ale není vůbec nic snadného. Ti lidé jsou plní nedůvěry, obav z reakce toho či onoho. Někdy oprávněně, někdy neoprávněně. Na druhou stranu většinová společnost upadá do určitých stereotypů ve vnímání těch problémů a to taky není dobře.

oj s chudobou je těžký a dlouhý.  Vše ale začíná u těch konkrétních lidí, oni sami musí chtít věci pozitivně měnit. Pak jsou tu organizace a odborníci, kteří rádi pomohou. Často se hovoří jen o lidech v sociálně vyloučených lokalitách, ale ono je to i o dalších obyvatelích. Obchod s chudobou stojí stát hodně peněz a musí se tomu udělat přítrž. Zatím se to bohužel nedaří. Poškozuje to lidi, kteří jsou předmětem zájmu obchodníků s chudobou, ale i ostatní. Opatření na zlepšení situace stojí hodně peněz a nic se nezmění hned.

komu
Přečteno: 1098x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Komunální, Komunální volby 2018, Praha, David BeňákHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo