romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák v anketě serveru Romea.cz: Bez „etnických statistik“ jsme de facto slepí

24.6.2015 13:15
Jana Horváthová, Cyril Koky, Lýdia Poláčková a David Beňák
Jana Horváthová, Cyril Koky, Lýdia Poláčková a David Beňák

Má smysl sbírat „etnická data“? Konkrétně údaje o Romech, o jejich sociální situaci, zaměstnanosti, kriminalitě, počtu romských dětí v praktických školách...? Bylo by vytváření takových statistik bezpečné a v souladu se zákony? Server Romea.cz se s těmito otázkami obrátil na úřady a politiky i romské odborníky a aktivisty.

Téma sběru „etnických dat“ oživil nedávný seminář, který na půdě poslanecké sněmovny pořádalo sdružení ROMEA a Platforma pro lidská práva. Získání statistik týkajících se Romů podpořil například Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holokaustu.

"Pokud má nám Romům nějakým způsobem společnost pomáhat, je nutné, aby o nás měla data. Já jsem původní český Rom a naše komunita prošla několika soupisy a víme, kdo ty soupisy pak zneužíval. Například represivní složky státu. A přesto já jako Rom si uvědomuji ten obrovský problém, tak se sběrem dat o nás souhlasím," uvedl na semináři Čeněk Růžička.

Přinášíme první díl odpovědí na otázky serveru Romea.cz

David Beňák, člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

Domnívám se, že data takového typu jsou nutná. Z mého osobního pohledu by měla být vedena diskuse o tom jak je sbírat, uchovávat, do jaké hloubky atd.. Bez těchto dat jsou všechny strany de facto tzv. slepé. Hovoříme pouze o odhadech a v rámci různých diskusí má ta či ona strana momentálně na vrch. Na problematiku sběru etnických dat je možné pohlížet optikou veřejného zájmu. A procesem diskuse je nutné nalézt konsensuální pozici v něm.

Shoduji se s názorem pana Růžičky v tom, že tzv. etnická data jsou nutností. Údaje o konkrétním počtu romských dětí, (stejně jako dětí z jiných menšin), například mohou:

  • posílit argumentaci na navýšení nutných finančních prostředků v regionálním školství, které podporují jejich inkluzi
  • pomoci lépe bojovat s jejich umísťováním do základních praktických škol či jiných nevhodných forem vzdělávání
  • pomoci sledovat konkrétně potřeby této skupiny žáků s ohledem na místní či regionální specifika a nastavovat vhodná podpůrná opatření
  • pomoci sledovat efektivitu vynaložených prostředků na podpůrná opatření.

Na straně druhé je nutné v solidní diskusi, za podmínky viditelného zapojení zástupců menšin, najít bezpečný způsob sběru dat, nezbytnou strukturu a ochranu dat, aby bylo riziko zneužití minimalizováno. V historii sběr statistických dat o Romech nic pozitivního nepřinášel. Obezřetný postoj menšin obzvláště Romů ke sběru takových dat je legitimní a je přirozené očekávat od státu, garanci bezpečí a ochrany.

Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury

Jakkoli je sběr etnických dat citlivá záležitost, osobně jsem pro. Může totiž pomoci získat důležitý přehled třeba o velmi zásadní úspěšnosti, respektive neúspěšnosti romských dětí v českém vzdělávacím systému, zejména na základních školách, které jsou pro další perspektivy těchto mladých lidí zcela zásadní křižovatkou jejich životů. I v dalších oblastech tak těžce prosazované integrace Romů by sběr takových dat mohl být ku prospěchu věci.

Cyril Koky, člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

Sběr jakýchkoliv etnických dat o českých Romech je velmi citlivé téma. Rád bych upozornil, že s případným sběrem těchto dat by musel každý účastník předně souhlasit, nelze totiž nikoho nutit. Proto si myslím, že získat relevantní etnická data lze jen stěží, pokaždé se bude jednat pouze o odhady. Dle naší Ústavy příslušnost k jakékoliv národnostní nebo etnické skupině nesmí být nikomu na obtíž. Nicméně rozumím tomu proč o tom Čeněk Růžička mluví.

Lýdia Poláčková, členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

Já si myslím že jde o dvousečnou zbraň - nikdo nám Romům nezajistí, že nebudou data zneužita - nebo se nedostanou k extrémistům a pod. Na druhou stranu pořád operujeme nějakými čísly o počtech apod. - ale stále jde nanejvýš o kvalifikované odhady

Přečteno: 2748x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Praktické školy, Statistika, etnicita, Menšiny, Etnická dataHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo