romea - logo
12. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák v anketě serveru Romea.cz: Bez „etnických statistik“ jsme de facto slepí

24.6.2015 13:15
Jana Horváthová, Cyril Koky, Lýdia Poláčková a David Beňák
Jana Horváthová, Cyril Koky, Lýdia Poláčková a David Beňák

Má smysl sbírat „etnická data“? Konkrétně údaje o Romech, o jejich sociální situaci, zaměstnanosti, kriminalitě, počtu romských dětí v praktických školách...? Bylo by vytváření takových statistik bezpečné a v souladu se zákony? Server Romea.cz se s těmito otázkami obrátil na úřady a politiky i romské odborníky a aktivisty.

Téma sběru „etnických dat“ oživil nedávný seminář, který na půdě poslanecké sněmovny pořádalo sdružení ROMEA a Platforma pro lidská práva. Získání statistik týkajících se Romů podpořil například Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holokaustu.

"Pokud má nám Romům nějakým způsobem společnost pomáhat, je nutné, aby o nás měla data. Já jsem původní český Rom a naše komunita prošla několika soupisy a víme, kdo ty soupisy pak zneužíval. Například represivní složky státu. A přesto já jako Rom si uvědomuji ten obrovský problém, tak se sběrem dat o nás souhlasím," uvedl na semináři Čeněk Růžička.

Přinášíme první díl odpovědí na otázky serveru Romea.cz

David Beňák, člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

Domnívám se, že data takového typu jsou nutná. Z mého osobního pohledu by měla být vedena diskuse o tom jak je sbírat, uchovávat, do jaké hloubky atd.. Bez těchto dat jsou všechny strany de facto tzv. slepé. Hovoříme pouze o odhadech a v rámci různých diskusí má ta či ona strana momentálně na vrch. Na problematiku sběru etnických dat je možné pohlížet optikou veřejného zájmu. A procesem diskuse je nutné nalézt konsensuální pozici v něm.

Shoduji se s názorem pana Růžičky v tom, že tzv. etnická data jsou nutností. Údaje o konkrétním počtu romských dětí, (stejně jako dětí z jiných menšin), například mohou:

  • posílit argumentaci na navýšení nutných finančních prostředků v regionálním školství, které podporují jejich inkluzi
  • pomoci lépe bojovat s jejich umísťováním do základních praktických škol či jiných nevhodných forem vzdělávání
  • pomoci sledovat konkrétně potřeby této skupiny žáků s ohledem na místní či regionální specifika a nastavovat vhodná podpůrná opatření
  • pomoci sledovat efektivitu vynaložených prostředků na podpůrná opatření.

Na straně druhé je nutné v solidní diskusi, za podmínky viditelného zapojení zástupců menšin, najít bezpečný způsob sběru dat, nezbytnou strukturu a ochranu dat, aby bylo riziko zneužití minimalizováno. V historii sběr statistických dat o Romech nic pozitivního nepřinášel. Obezřetný postoj menšin obzvláště Romů ke sběru takových dat je legitimní a je přirozené očekávat od státu, garanci bezpečí a ochrany.

Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury

Jakkoli je sběr etnických dat citlivá záležitost, osobně jsem pro. Může totiž pomoci získat důležitý přehled třeba o velmi zásadní úspěšnosti, respektive neúspěšnosti romských dětí v českém vzdělávacím systému, zejména na základních školách, které jsou pro další perspektivy těchto mladých lidí zcela zásadní křižovatkou jejich životů. I v dalších oblastech tak těžce prosazované integrace Romů by sběr takových dat mohl být ku prospěchu věci.

Cyril Koky, člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

Sběr jakýchkoliv etnických dat o českých Romech je velmi citlivé téma. Rád bych upozornil, že s případným sběrem těchto dat by musel každý účastník předně souhlasit, nelze totiž nikoho nutit. Proto si myslím, že získat relevantní etnická data lze jen stěží, pokaždé se bude jednat pouze o odhady. Dle naší Ústavy příslušnost k jakékoliv národnostní nebo etnické skupině nesmí být nikomu na obtíž. Nicméně rozumím tomu proč o tom Čeněk Růžička mluví.

Lýdia Poláčková, členka Rady vlády pro záležitosti romské menšiny

Já si myslím že jde o dvousečnou zbraň - nikdo nám Romům nezajistí, že nebudou data zneužita - nebo se nedostanou k extrémistům a pod. Na druhou stranu pořád operujeme nějakými čísly o počtech apod. - ale stále jde nanejvýš o kvalifikované odhady

Přečteno: 2730x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Praktické školy, Statistika, etnicita, Menšiny, Etnická dataHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo