romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed
David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.

Autoři nemají problém smíchat Romy, narkomany a bezdomovce na jednu hromadu. Patrně jsou pro ně všichni stejný odpad. Z článku jde hnus, ze kterého mrazí.

I pro toho, kdo příliš nezná Brno, není těžké si zjistit, že Cejl a jeho okolí jsou dlouhodobě největší brněnskou sociálně vyloučenou lokalitou a lidé, kteří v ní žijí, se potýkají s řadou sociální problémů. Sluší se však také dodat, že je to místo, které těsně přiléhá k historickému centru města a je velmi dobře dostupné pěšky i veřejnou dopravou, že zde sídlí Úrazová nemocnice či dětské divadlo a s nimi i řada firem a podniků, že Romové tvoří výraznou část obyvatel čtvrti, ale že ta čtvrť je etnicky a demograficky velmi pestrá, že se zde v posledních letech hodně staví a opravuje a děje se tu spousta věcí, kvůli kterým sem chodí i lidé z ostatních částí města.

Nic z toho se však autorům článku nehodilo, a tak o těchto věcech mlčí. Nehodily se jim ani policejní statistiky, protože v nich není doloženo, že by zde kriminalita byla vyšší než v jiných částech Brna. A tak je prostě odbyli tím, že lidé zde trestné činy raději nehlásí.

Místo toho se v textu objevují věty jako tato: „Do toho tu korzují sem tam skupinky Romů, narkomanů se psy, bezdomovců i podivných individuí.“ Autoři nemají problém smíchat Romy, narkomany a bezdomovce na jednu hromadu. Patrně jsou pro ně všichni stejný odpad. Z článku jde hnus, ze kterého mrazí.

Co může být důvodem, že se někdo vypraví do Brna, aby zde hledal to nejhorší a bez souvislosti z toho napsal článek do jednoho z nejčtenějších českých médií?

Odpověď se nabízí. S ohledem na to, že iDnes je médium úzce spjaté s osobou současného premiéra Babiše, může toto sledovat jeho zájmy. Připomíná to situaci, kdy v den velkých protibabišovských demonstrací na Letné otiskl Idnes na titulní stránce test autolékárniček.

Pozornost obyvatel České republiky nyní poutá především Babišovou vládou nezvládnutá virová epidemie a vypadá to, že Romové a s nimi spojované problémy se zde hodí k odpoutání pozornosti. To je ovšem velmi nebezpečná hra se strachem, který velmi snadno může přerůst v nenávist. Je zjevné, že s tím, jak roste počet nakažených, nás čekají velmi těžké časy. Hrát v tuto chvíli na strunu nenávisti vůči některým skupinám obyvatel je velmi nezodpovědné.

David Oplatek
Přečteno: 1246x
 

Kam dál:

Štítky:  

Média, Rasismus, Nenávist, dezinformaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo