romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed
David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.

Autoři nemají problém smíchat Romy, narkomany a bezdomovce na jednu hromadu. Patrně jsou pro ně všichni stejný odpad. Z článku jde hnus, ze kterého mrazí.

I pro toho, kdo příliš nezná Brno, není těžké si zjistit, že Cejl a jeho okolí jsou dlouhodobě největší brněnskou sociálně vyloučenou lokalitou a lidé, kteří v ní žijí, se potýkají s řadou sociální problémů. Sluší se však také dodat, že je to místo, které těsně přiléhá k historickému centru města a je velmi dobře dostupné pěšky i veřejnou dopravou, že zde sídlí Úrazová nemocnice či dětské divadlo a s nimi i řada firem a podniků, že Romové tvoří výraznou část obyvatel čtvrti, ale že ta čtvrť je etnicky a demograficky velmi pestrá, že se zde v posledních letech hodně staví a opravuje a děje se tu spousta věcí, kvůli kterým sem chodí i lidé z ostatních částí města.

Nic z toho se však autorům článku nehodilo, a tak o těchto věcech mlčí. Nehodily se jim ani policejní statistiky, protože v nich není doloženo, že by zde kriminalita byla vyšší než v jiných částech Brna. A tak je prostě odbyli tím, že lidé zde trestné činy raději nehlásí.

Místo toho se v textu objevují věty jako tato: „Do toho tu korzují sem tam skupinky Romů, narkomanů se psy, bezdomovců i podivných individuí.“ Autoři nemají problém smíchat Romy, narkomany a bezdomovce na jednu hromadu. Patrně jsou pro ně všichni stejný odpad. Z článku jde hnus, ze kterého mrazí.

Co může být důvodem, že se někdo vypraví do Brna, aby zde hledal to nejhorší a bez souvislosti z toho napsal článek do jednoho z nejčtenějších českých médií?

Odpověď se nabízí. S ohledem na to, že iDnes je médium úzce spjaté s osobou současného premiéra Babiše, může toto sledovat jeho zájmy. Připomíná to situaci, kdy v den velkých protibabišovských demonstrací na Letné otiskl Idnes na titulní stránce test autolékárniček.

Pozornost obyvatel České republiky nyní poutá především Babišovou vládou nezvládnutá virová epidemie a vypadá to, že Romové a s nimi spojované problémy se zde hodí k odpoutání pozornosti. To je ovšem velmi nebezpečná hra se strachem, který velmi snadno může přerůst v nenávist. Je zjevné, že s tím, jak roste počet nakažených, nás čekají velmi těžké časy. Hrát v tuto chvíli na strunu nenávisti vůči některým skupinám obyvatel je velmi nezodpovědné.

David Oplatek
Přečteno: 1323x
 

Kam dál:

Štítky:  

Média, Rasismus, Nenávist, dezinformaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo