romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

PREMIÉRA: Stát málo informuje o možnosti přihlásit se k romské a dalším národnostem při blížícím se sčítání lidu, říká David Tišer

4.3.2021 15:13

Letošní sčítání lidu, domů a bytů proběhne poprvé také elektronicky. Formuláře mohou zájemci vyplňovat od 27. března do 9. dubna a přihlásit se mohou i k romské národnosti. Na rozdíl od sousedního Slovenska se ale v České republice o této možnosti ví jen málo.

Z tohoto důvodu přišla organizace Ara Art s ojedinělým spotem v romštině. Ředitel organizace David Tišer vysvětluje v rozhovoru pro ROMEA TV důvody vzniku spotu i mezery v propagaci ze strany státu.

“V naší společnosti chyběla jakákoliv kampaň zacílená na Romy. Mnoho z nich neví, že si mohou zvolit národnost podle vlastního uvážení, a proto jsme se rozhodli s ARA ART, že s touto kampaní vyjdeme ven,” uvedl pro ROMEA TV David Tišer.

Jedním z důvodů, proč by neměla být jakákoliv kampaň podceňována, je i fakt, že v minulosti během sčítání Romové dostali příležitost se ke své národnosti svobodně přihlásit již třikrát. V roce 1991 se jich přihlásilo 32 903, následně v roce 2001 pak jen 11 746 a v roce 2011 počet lidí hlásících se k romské národnosti naopak nepatrně vzrostl, a to na 13 150 osob.

Dle ředitele organizace ARA ART Davida Tišera tak nízká čísla mají několik důvodů. Řadí mezi ně institucionální rasismus a nedůvěru v instituce, neznalost významu některých pojmů uváděných ve formuláři a také pokračující stigma z období 2. světové války.

“My se s tím setkáváme třeba na sociálních sítích, že někteří lidé neznají rozdíl mezi národností a občanstvím, a to je potřeba také dobře umět vysvětlit. Když se navíc podíváme na to, jak se vyjadřují naši politici o Romech, tak to samozřejmě nepřispívá k tomu, aby se teď tady náhle Romové začali hrdě hlásit k romské národnosti,” dodává v rozhovoru pro ROMEA TV David Tišer.

“Když jsem poprvé měl tu možnost sám se přihlásit k romské národnosti, moje babička, která už tedy není s námi a prožila právě hrůzy druhé světové války, nechtěla, abych se přihlásil právě kvůli tomu, že něco takového už v historii bylo. Ale já ji přesvědčil, že to teď má cenu, že je to potřeba, abychom tady měli číslo, které více odpovídá realitě,” pokračuje David Tišer.

Dle svých slov nevěří ve velký dopad takto ojedinělé iniciativy, protože aktivit směřujících k podpoře uvádění národnosti je velmi málo. Přesto doufá, že i díky těmto dílčím malým krokům, jako je třeba spot a následující aktivity dalších neziskových organizací, přinesou zvýšení počtu Romů, kteří se při sčítání přihlásí ke své národnosti.

VIDEO

 

th, LC, jab, voj, brf
Přečteno: 1181x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

David Tišer, Rozhovory, Romové, Národnost, národnostní menšina, sčítání 2021



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo