romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

1. máj 2016: Shromáždění proti xenofobii i proti uprchlíkům, extremisté napadali novináře

1.5.2016 14:42, (AKTUALIZOVÁNO 17:50)
Demonstranti proti nelegální imigraci a proti údajné islamizaci Evropy pochodovali 1. května 2016 z pražské Letné na Klárov. (FOTO: Repro YouTube.com)
Demonstranti proti nelegální imigraci a proti údajné islamizaci Evropy pochodovali 1. května 2016 z pražské Letné na Klárov. (FOTO: Repro YouTube.com)

Pražské prvomájové demonstrace se podle policie obešly bez větších incidentů. Drobná slovní nedorozumění a strkanice řešila policie domluvou, nikdo nebyl předveden. Manifestace proti xenofobii a daňovým rájům, jejíž účastníci se sešli na pražském náměstí Republiky, se zúčastnilo 250 lidí. Protestující se pak vydali na pochod k nábřeží přes Pařížskou ulici a dále k náměstí Jana Palacha. Na Letné se k protestnímu pochodu Bloku proti islámu sešly čtyři stovky lidí a v poklidu došly na Klárov. Na demonstraci na Slovanském ostrově promluvil policií obviněný předseda radikální Národní demokracie Adam B. Bartoš. S Prvomájovým manifestem ČSSD vystoupil ve Vyškově premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Na pražském Výstavišti se sešli komunisté a tradičním alegorickým průvodem z Kampy centrem města až k sídlu Karlovy univerzity začal v Praze i studentský Majáles.

Proti nelegální migraci pochodovaly z Letné čtyři stovky lidí

Čtyři stovky lidí se podle policie sešli na Letné k protestnímu pochodu nelegální imigraci a proti islamizaci Evropy. Účastníci v poklidu došli na Klárov, kde se akci ukončili. K nedalekému sídlu vlády nezamířili, kabinetu pouze adresovali výzvy mimo jiné ke zpřísnění imigračních zákonů. Napsali je i na krabice od mléka, které na Klárově položili na zem před pomník československým letcům a které podle nich mají symbolizovat Pevnost Evropa.

Pochod uspořádal Blok proti islámu Praha v čele s Martinem Konvičkou, který je kvůli svým výrokům obviněn z podněcování k nenávisti vůči islámskému náboženství.

Ještě na Letné slovně zaútočili někteří příznivci BPI na novináře, například na Filipa Horkého z DVTV nebo Richarda Samka z České televize.

Průvod odpůrců imigrantů z islámských zemí došel pak za doprovodu policie na Klárov za skandování hesel "Islám tady nechceme", "Bohuše do koše" nebo "Chceme ochranu hranic", k čemuž vyzávaly i nápisy na transparentech. Mnozí z účastníků v rukou také drželi české vlajky, mezi nimiž se vyjímala i jedna slovenská.

V ulicích ústících k sídlu vlády bylo připraveno několik policejních aut. Policie po skončení akce přehradila vozy i nedaleký Mánesův most, aby zamezila případnému střetu odpůrců migrace s účastníky konkurenčního shromáždění proti xenofobii, kteří se nacházeli na protilehlém Alšově nábřeží.

VIDEO

Pochodu proti xenofobii a daňovým rájům se zúčastnilo 250 lidí

Prvomájového pochodu organizovaného iniciativou Zleva proti Xenofobii se zúčastnilo podle odhadů policie na 250 lidí. Manifestace zaměřená na podporu přijímání uprchlíků a vymezující se vůči kapitalismu a ukrývání majetku v daňových rájích začala na pražském náměstí Republiky, odkud se protestující vydali na pochod k nábřeží přes Pařížskou ulici a dále k náměstí Jana Palacha.

Protestující pochod zahájili skandováním hesel "vyžeňte boháče z daňových rájů" nebo "nedej náckům žádnou šanci". Ještě kolem 11:00, kdy byl oficiální začátek akce, se na náměstí Republiky sešlo jen několik přihlížejících. Počet demonstrantů se zvýšil až příchodem anarchistů, kteří se přesunuli ze Střeleckého ostrova, kde měli předtím své shromáždění.

S touto skupinou dorazil mimo jiné ruský student Igor Ševcov, který se stal známým v souvislosti s obviněním kvůli údajné účasti na útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického. Ve středu soud Ševcova pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby.

Pochod se obešel bez komplikací. Jeho účastníci došli na náměstí Jana Palacha, kde na schodech Rudolfina pokračovala manifestace dalšími projevy. Od dalšího pochodu směrem na Kampu nakonec pořadatelé podle policie upustili.

VIDEO

Obviněný Bartoš vystoupil na Slovanském ostrově

Na demonstraci na Slovanském ostrově promluvil policií obviněný předseda radikální Národní demokracie Adam. B. Bartoš. Ten řekl, že žádný trestný čin v minulosti nespáchal a že do budoucna v ničem neustoupí. Policisté Bartoše ve čtvrtek zadrželi a v pátek obvinili ze tří trestných činů. Akce začala ve 14:30 na Mariánském náměstí, odkud došel průvod na Slovanský ostrov. Na akci se dostavil i Miroslav Sládek. Další z mluvčích kritizoval vládu a mluvil proti uprchlíkům.

"Na policii jsem slíbil, že nebudu páchat další činy. Nevyměkl jsem, já jsem totiž nikdy nic nespáchal," řekl Bartoš. Ve své promluvě uvedl, že svých slov ani činů nelituje a nikdy z nich nic neodvolá a tlaku neustoupí. Zároveň řekl účastníkům, aby vydrželi tlak, který se podle jeho názoru bude stupňovat.

Demonstranti na Mariánském náměstí zaplnili malé parkoviště určené pro vedení magistrátu. Tady několikrát napadli novináře, zejména redaktory a kameramany České televize. Policisté jim pohrozili, že pokud v tom budou pokračovat, demonstraci ukončí.

 Demonstrace na Slovanském ostrově se zúčastnil i někdejší šéf republikánů Miroslav Sládek. Před účastníky ale nepromluvil, pouze se s některými v davu bavil. Akci následně opustil. Někteří demonstranti začali z ostrova odcházet již také během demonstrace, ostatní se rozešli před 17:00. Do té doby bylo slyšet různé proslovy.

Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové se všechny dnešní demonstrace obešly bez větších incidentů. "Spíše se jednalo o slovní nedorozumění, strkance. Nic z toho ale nevygradovalo, to znamená policisté to řešili domluvou. Obešlo se to bez předvedení a omezení osoby na svobodě," řekla ČTK.

Bartoš na stránkách své strany uvedl, že mu policie zabavila dokumenty a provedla domovní prohlídku u něj doma i v sídle strany. Akci označil za politický proces, který má zastrašit Národní demokracii a její sympatizanty.

Bartoše policie zadržela ve čtvrtek dopoledne, noc strávil v cele předběžného zadržení. V pátek jej policie obvinila ze tří trestných činů proti lidskosti. Podle policie se jich dopustil obsahem knih a dalších písemností, které vydával, a ve svých projevech. V těch údajně úmyslně podněcoval k nenávistí vůči Židům, obdobně si počínal i vůči imigrantům. V případě odsouzení může jít až tři roky vězení.

Na Střeleckém ostrově se sešlo asi 70 anarchistů

Asi 70 anarchistů a anarchistek se sešlo na Střeleckém ostrově v místě, kde se konalo první dělnické prvomájové shromáždění v Praze v roce 1890 a které spolupořádali tehdejší anarchisté. Po položení květin k památníku této události zamířili na náměstí Republiky na demonstraci platformy Zleva proti xenofobii, spojenou s pochodem proti daňovým rájům.

Na shromáždění dohlíželi strážníci, kteří ale neměli důvod zasahovat. Po pětiminutovém projevu jedné z účastnic shromáždění k historii prvomájových demonstrací položilo pět účastníků červené růže k desce připomínající demonstraci z roku 1890. Na setkání zavítal i předseda České pirátské strany Ivan Bartoš.

Účastníci byli vybaveni červenočerným praporem na násadě od lopaty a transparentem s nápisem "Ničíme patriarchát", který držely v rukou dvě anarchistky.

První máj podle Anarchistické federace není jen vyprázdněným a kdekým zneužitým Svátkem práce, ale zejména připomínkou dlouhého období sociálních bojů. "Na 1. máje propojujeme minulost s přítomností a budoucností. Předkládáme vizi společnosti, v níž by sobectví bylo nahrazeno solidaritou, diskriminace rovností a sociální útlak ekonomickou samosprávou," uvedla federace.

Anarchisté vystupují také proti různým formám xenofobie a rasismu. Jejich protesty jsou často namířeny i proti postupu policie.

V Brně proběhla akce recesitsů, dělali si legraci z xenofobů

Nahlášené setkání národní domobrany v Brně nakonec dopadlo úplně jinak. Z demonstrace se vyklubala akce recesistů, kteří parodovali myšlení pravicových radikálů. Navrhovali například zřízení mezinárodní domobrany a vystupovali nazí. Nakonec odjeli na kolech. Policie na místě nezasahovala. Podle mluvčí Štěpánky Komárové to nebylo nutné.

Debakl extremistů v Přerově

V Přerově se uskutečnilo shromáždění a průvod asi třiceti neonacistů z uskupení Národní obroda. Vůdce uskupení Pavel Matějný pronesl podobný projev, který pronášel na předchozích shromážděních. Útočil například na uprchlíky, Evropskou unii, NATO nebo neziskové organizace, konkrétně na organizace ROMEA nebo Konexe.

Po skončení proslovů řečníků se pochod vydal z náměstí Svobody do Čechovy ulice kolem autobusového a vlakového nádraží. Jeho okolí spolu se vstupem do Škodovy ulice střežili těžkooděnci. Po celou dobu bylo na trase pochodu také monitorovací vozidlo policie.

Neonacisté se snažili provokovat místní Romy, když procházeli přímo kolem jejich domů. K tomu, aby nedošlo k žádnému konfliktu přispěli i místní romští asistenti prevence kriminality.

Chlapi" tu byli už od devíti hodin ráno a postupně obcházeli rodiny, aby je upozornili, že kolem jejich domů pochod projde. Snažili se zabránit, aby nedocházelo ke konfliktům," popsal serveru Denik.cz Pavel Grim, který působí jako mentor asistentů prevence kriminality u Městské policie v Přerově.

„Monitorovali jsme aktivity svolavatele už v předchozím období a očekávali nízkou účast. Podle toho byla také nastavena bezpečnostní opatření. Těžkooděnci byli pouze v záloze a situaci venku hlídali policisté v uniformách a členové antikonflitního týmu," shrnula pro server Denik.cz Michaela Sedláčková, styčná důstojnice pro národnostní menšiny z Krajského policejního ředitelství v Olomouci.

DSSS se sešla v Ústí nad Labem, zahájila spolupráci s NS-LEV21

Extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) svolala shromáždění u příležitosti 1. máje do Ústí nad Labem. Asi 80 účastníků si vyslechlo projevy, které extremisté opakují při všech svých akcích.

Novinkou byla účast Petra Bendy, bývalého poslance a někdejšího předsedy severočeské ČSSD, který dnes vede stranu Národní socialisté - LEV21 (NS-LEV21). Potvrdilo se tak sbližování obou stran. "My jako národní socialisté jsme se rozhodli, že nebudeme v letošních krajských volbách kandidovat samostatně a zvažujeme nějakou formu spolupráce s dalšími politickými subjekty,“ uvedl Benda a poděkoval DSSS za pozvání na mítink.

Za NS-LEV21 v minulosti kandidovali i Romové. Podle informací serveru Romea.cz i nyní někteří Romové se stranou spolupracují, konkrétně například v České Lípě.

Předseda DSSS Vandas vedle kandidatury své partaje v podzimních volbách ohlásil, že se bude na Ústecku ucházet o post senátora.

VIDEO

Komunisté na Výstavišti kritizovali fungování vlády a legislativu

Komunisté na svém prvomájovém setkání na pražském Výstavišti kritizovali fungování vlády, výši sociálních výdajů nebo pracovní legislativu. Na akci vystoupili poslanec Jiří Dolejš nebo pražská zastupitelka a poslankyně Marta Semelová. KSČM představila rovněž kandidáty do Senátu. Ke Křižíkově fontáně se dostavila také skupina odpůrců KSČM s americkými nebo ukrajinskými vlajkami a hesly.

"Čest práci! Žijeme v zemi, která má vládu, která se chlubí tím, jak vládne. Ale to koneckonců dělají všechny vlády. Vládne způsobem, kdy se tváří, že nás čekají samé sociální jistoty. Bohužel si myslím, že milion chudých, půl milionu nezaměstnaných a důchodci, kteří nevyžijí z důchodů, takže tito si o těch jistotách myslí své," řekl Dolejš z poloviny zaplněnému amfiteátru u Křižíkovy fontány.

Dolejš rovněž řekl, že současná vláda má jednodušší pozici, neboť vládne po éře Petra Nečase (ODS) a hospodářské krizi.

Na adresu ministra financí Andreje Babiše (ANO) řekl, že ten se sice tváří, že umí vybírat daně, ale podle Dolejše by nejraději byl, kdyby co nejdříve skončilo vyšetřování jeho kauzy Čapí hnízdo. "Možná, že na těch malých podnikatelích vybere nějaké miliony navíc, ale solidární daň z velkého kapitálu, toho se bojí jak čert kříže," řekl. Vládě přiznal, že zvýšila minimální mzdu. "Ale pořád jsme na zlomku toho, co mají okolní státy se srovnatelnou ekonomickou úrovní," řekl poslanec.

Kritizoval také odbory, které podle něj nepostupují dostatečně důrazně. "Nestačí heslo Konec levné práce, ale lépe placená práce," řekl Dolejš Podle něj je třeba zlepšit ochranu zaměstnanců a pracovní legislativu a celkově ze státního rozpočtu zvýšit sociální výdaje.

S proslovem vystoupila i Semelová, která setkání moderovala. "První máj, to je obrana práce, obrana důstojného života, sociálních jistot," řekla.

Komunisté se začali u fontány scházet již po 8:00, v 10:30 byl areál zaplněn zhruba z poloviny. Na setkání prodávali ve stáncích knihy a brožury, rozdávali Haló noviny a letáky. Představili také své kandidáty do podzimních senátních voleb. Drtivou většinu účastníků tvořili senioři, kteří posedávali na lavicích nebo procházeli mezi stánky. Už tradičně se prvomájových oslav zúčastnil bývalý předseda ÚV KSČ Milouš Jakeš. Třiadevadesátiletý představitel komunistického režimu rozdával přítomným autogramy.

Ke Křižíkově fontáně přišli i odpůrci KSČM. S sebou přinesli americké a ukrajinské vlajky, vlajku NATO a k vidění byla i tibetská. V rukou měli transparenty z kartonů s protikomunistickými hesly, např. "Komunisti proletáři? Vrazi a lháři!". Někteří z nich měli trička s protikomunistickými motivy, jeden z účastníků přišel v mikině s portrétem Milady Horákové. Skupina antikomunistů čekala už před vchodem na Výstaviště, kde vyvěsili transparent s nápisem "Rudý zrůdy" a připomněli vraždu Horákové.

Mezi protestujícími a komunisty vznikaly slovní konflikty. Na místě hlídkovali policisté a antikonfliktní tým, zasahovat ale nemuseli.

Přečteno: 1925x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

1. máj, Demonstrace, Extremismus, Neonacismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo