romea - logo
10. srpna 2022 (středa)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

† 17. 5. 1998, Orlová: Milan Lacko

Orlová/Praha, 17.5.2019 14:15, (ROMEA)
Vdova po Milanu Lackovi s příbuznými při pohřbu v květnu 1998 v Orlové. (FOTO: ČTK)
Vdova po Milanu Lackovi s příbuznými při pohřbu v květnu 1998 v Orlové. (FOTO: ČTK)

Vyšetřování smrti otce šesti dětí Milana Lacka prodlužovaly dva nešvary české společnosti: nenávist vůči Romům a bezmezná loajalita policistů vůči svým kolegům. První z nich zapříčinil odmítnutí výpovědí několika svědků, druhý pak nejspíš ztrátu a zničení některých důkazů.

Novinářské procitnutí

„Utíkejte, já je zdržím!“ vykřikl čtyřicetiletý otec Milan Lacko směrem ke své patnáctileté dceři Denise a jejímu příteli, když proti nim vyrazila skupinka podnapilých skinheadů, píše ve svém první reportáži z místa novinář Marek Wollner v časopisu Týden, který případ celé tři roky udržoval v povědomí české veřejnosti.

Wollnerův článek s názvem Bavíme se U Malky vyšel sedm dnů po zavraždění Roma Lacka v severomoravském městečku Orlová, a v tu chvíli byl již dvanáctým textem informujícím o tragédii.

V řádu tří měsíců to byla v roce 1998 druhá vražda Roma neonacisty, kterým se stále ještě nepřesně říkalo skinheadi. Navíc na konci ledna téhož roku hodila trojice mladých neonacistů zápalnou láhev do domu romské rodiny Kováčových v Krnově. Jeho obyvatelka Emílie Žigová byla těžce popálena na čtyřiceti procentech těla, její manžel pak na nohou.

V tuto chvíli už nešlo další rasovou vraždu odsunout do černé kroniky (navíc o ní přinesly zprávu všechny velké evropské deníky), a všechna významná média se jí obšírně věnovala. Do útlumu se tak i poprvé v případě romské oběti dostalo zveřejňování negativních faktů a drbů ze života zavražděného. O Milanu Lackovi se sice česká veřejnost dozvěděla, že byl v minulosti trestán za krádež, ale také, že byl věřícím otcem šesti dětí, který nijak nevybočoval.

Česká společnost alespoň soudě podle ohlasů zaslaných do novin či vyjádření starosty a místních policistů na tom byla poněkud jinak. Pachatelé byli opět mladá ucha, která to trochu přehnala, a u oběti bylo nejdůležitější, že měla v krvi 1,79 promile alkoholu, tedy asi čtyři velká piva. Pojďme si připomenout, co se tenkrát na okresní silnici před hospodou U Malky vlastně stalo.

Rekonstrukce noci

Poslední autobus jim ujel, a tak se Milan Lacko společně se svou dcerou Denisou a jejím přítelem Mirkem vraceli z návštěvy tchyně pěšky. V dobré náladě s výslužkou domácích jelit v igelitové tašce procházeli kolem hospody U Malky, kde jako každou sobotu probíhala diskotéka.

Najednou Denisu zasáhl do ramene půllitr. „Negři! Buzeranti!“ ozvalo se okamžitě a několik opilých holohlavců s okovanými botami vstávalo od dřevěných lavic, aby si sobotní noc zpestřili mlácením lidí.

Subtilní Milan Lacko se rozhodl partičku posilněnou alkoholem zdržet a mladé dvojici poskytnout šanci na útěk. Ta se schovala v zahradě nedalekého domu. Obětavý otec byl neonacisty zkopán a ponechán na silnici, kde jej později přejelo osobní auto. Nepřežil.

Mladá dvojice mezitím žádala obyvatele domu o pomoc, ti sice policii zavolali, ale vpustit vystrašený pár do domu či k němu sejít se báli.

Policista spolupachatelem

Mezitím už policie byla na místě - původně se domnívala, že smrtelné autonehody. Díky svědectvím Denisy a jejího přítele Mirka se ale brzy vše začalo vykreslovat v jiných barvách. Šestnáctiletý Mirek policistům potvrdil, že mrtvý muž ležící na silnici je Milan Lacko a společně s Denisou později popsali, co se osudnou noc stalo.

O dva dny později byla uvalena vazba na čtveřici místních mladíků, tři z nich David Jureczek, Pavel Fučo a Leo Fiedor byli ještě nezletilí (shodně šestnáctiletí), čtvrtému Petrovi Domesovi bylo dvacet let.

I přesto, že čtveřice mladíků byla v Orlové známými firmami, první vyjádření okresního policejního ředitele Karla Herana bylo shovívavé. „Jsou to ještě taková ucha,“ řekl novinářce z Mladé fronty Dnes. Nejmladší „ucho“ Jureczek, absolvent zvláštní školy, byl v městečku znám svou brutalitou, sympatiemi s rasistickou odnoží hnutí skinheads a jen před několika měsíci zmlátil na ulici jiného náhodně vybraného Roma.

Policisté z Karviné navíc od začátku nejen vypouštěli do médií podivná vyjádření, ale i se zvláštní jistotou začali pracovat s verzí, že zraněného Milana Lacka přejely dva vozy. Jeden nákladní vyvážející z nedaleké elektrárny v Dětmarovicích popílek, jehož řidič ujel, druhý osobní, jehož řidič zavolal první pomoc i policii.

Tuto verzi následně potvrdil kontroverzní posudek soudního znalce z oboru lékařství Igora Dvořáčka. Ten tvrdil, že Lacko byl čtveřici neonacistů zbit „jen slabou intenzitou“ (protože neutrpěl vážnější zranění hlavy) a následně byl přejet nákladním automobilem v sedící či schoulené poloze, které jej čtyřicet metrů rolovalo pod svými pěti nápravami, což způsobilo smrtelné zranění – roztržení srdečních komor. Řidič osobního automobilu (jeho policejní kolega) tak už měl přejet prakticky mrtvého člověka.

Zmizelé důkazy

S verzí o dvou automobilech opřenou jen o znalecký posudek pracoval bez výhrad i soud v Karviné. V srpnu téhož roku tak čtveřice neonacistů slyšela velmi mírný rozsudek – jen podmíněné tresty ve výši 15 až 22 měsíců.

Mladíkům navíc prospělo, že byla smrt rozdělena do dvou spisů, tedy případně i soudů. V jednom se řešilo samotné napadení, v druhém neúmyslné ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci – zde však stále chyběl pachatel, nákladní auto a jeho řidič nalezeni nebyli.

Vyslýchaný řidič z dětmarovické elektrárny vinu neustále odmítal a na voze, kterým tu noc jezdil, nebyly nalezeny žádné stopy. Řidič-policista Marián Telega obviněn nebyl vůbec, stejně tak nebyl testován na alkohol v krvi a na jeho voze nebyly řádně zajištěny stopy.

Přímá souvislost mezi napadením a přejetím obviněného – kdyby jej čtveřice nenapadla, neležel by muž jen tak na silnici - jako by neexistovala. Vzkaz soudu zněl: Rom byl trochu zbit, a protože byl opilý, tak nezvládl vstát ze silnice a přejel jej neznámý nákladní vůz.

Soudu byly navíc přítomni i kamarádi obžalovaných dávající nepokrytě najevo své rasistické názory a vyhrožující přítomným Romům. Justiční stráž proti nim nikdy nezasáhla, a to ani po upozornění přítomných novinářů.

Směšné tresty rozhořčily mimo novinářů hlavně zástupce místních Romů. Zmocněnec rodiny, anarchista Jakub Polák, se ale rozhodl, že to tak nenechá a sepsal desetistránkový materiál vycházející přímo ze spisu, který poukazoval na spoustu nesrovnalostí a chyb vyšetřovatelů.

„Jako značně nepravděpodobné se jeví, že náraz tahače do zad by nezpůsobil oběti žádné výraznější poranění trupu, horních ani dolních končetin, ba ani hlavy,“ psal Polák mimo jiné v elaborátu, který zaslal do prezidentské kanceláře i předsedovi Rady vlády pro lidská práva Petru Uhlovi.

Přehled chyb a nepřesnosti vyšetřovatelů přinesl opět reportér Týdne Marek Wollner, asi ta nejznámější byla historka s plesnivými mokasínami. „…nejzběsilejší útočník David Jureczek dodal k soudnímu prozkoumání místo svých gladiátorek s ocelovou špicí mokasíny prorostlé plísní,“ psal ve svém článku s případným názvem Rasismus v mokasínech Wollner a znovu tak oživoval případ Lacko.

Mezitím se státní zástupce Josef Bláha proti rozsudku odvolal a kauza pokračovala před Krajským soudem v Ostravě.

Epilog

Krajský soud v Ostravě vrátil případ k novému prošetření, protože dospěl k závěru, že poslední okamžiky Lackova života proběhly jinak.

Tři další znalecké posudky vyvrátily analýzu Igora Dvořáčka, který ale na jejich závěrech nadále trval.

Vyšetřující policisté museli před soudem vysvětlovat, proč není k dispozici celá řada důkazů a proč se nemohou shodnout ani na tak základní věci, a to poloze těla.

Rekonstrukce případu potvrdila, že Milana Lacka přejel jen jeden automobil - policisty Mariána Telega.

Zástupce policejního ředitele Jan Jonáš považuje první vyšetřování za objektivní a k chybám se nevyjadřuje, ani poté co vyjde najevo, že policista Telega byl v minulosti souzen za ublížení na zdraví, přesto u policie nadále pracoval.

Čtveřice neonacistů byla odsouzena za ublížení na zdraví s následkem smrti: Petr Domes 3 roky nepodmíněně, David Jureczek 16 měsíců nepodmíněně a Pavel Fučo a Leo Fiedor pak odešli od soudu s podmínkami, stejně jako policista Telega, který muže neúmyslně přejel.

Tři z pěti neonacistů nadávajících Romům při prvním soudním líčení v Karviné byli odsouzeni k nepodmíněným trestům na 14 až 16 měsíců.

Zmocněnec rodiny Jakub Polák obdržel v roce 2000 cenu Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77.

Milan Lacko je pochován na hřbitově v Orlové.

Přečteno: 6196x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasistické vraždy, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo