romea - logo
20. října 2019 (neděle)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 17. 5. 1998, Orlová: Milan Lacko

Orlová/Praha, 17.5.2019 14:15, (ROMEA)
Vdova po Milanu Lackovi s příbuznými při pohřbu v květnu 1998 v Orlové. (FOTO: ČTK)
Vdova po Milanu Lackovi s příbuznými při pohřbu v květnu 1998 v Orlové. (FOTO: ČTK)

Vyšetřování smrti otce šesti dětí Milana Lacka prodlužovaly dva nešvary české společnosti: nenávist vůči Romům a bezmezná loajalita policistů vůči svým kolegům. První z nich zapříčinil odmítnutí výpovědí několika svědků, druhý pak nejspíš ztrátu a zničení některých důkazů.

Novinářské procitnutí

„Utíkejte, já je zdržím!“ vykřikl čtyřicetiletý otec Milan Lacko směrem ke své patnáctileté dceři Denise a jejímu příteli, když proti nim vyrazila skupinka podnapilých skinheadů, píše ve svém první reportáži z místa novinář Marek Wollner v časopisu Týden, který případ celé tři roky udržoval v povědomí české veřejnosti.

Wollnerův článek s názvem Bavíme se U Malky vyšel sedm dnů po zavraždění Roma Lacka v severomoravském městečku Orlová, a v tu chvíli byl již dvanáctým textem informujícím o tragédii.

V řádu tří měsíců to byla v roce 1998 druhá vražda Roma neonacisty, kterým se stále ještě nepřesně říkalo skinheadi. Navíc na konci ledna téhož roku hodila trojice mladých neonacistů zápalnou láhev do domu romské rodiny Kováčových v Krnově. Jeho obyvatelka Emílie Žigová byla těžce popálena na čtyřiceti procentech těla, její manžel pak na nohou.

V tuto chvíli už nešlo další rasovou vraždu odsunout do černé kroniky (navíc o ní přinesly zprávu všechny velké evropské deníky), a všechna významná média se jí obšírně věnovala. Do útlumu se tak i poprvé v případě romské oběti dostalo zveřejňování negativních faktů a drbů ze života zavražděného. O Milanu Lackovi se sice česká veřejnost dozvěděla, že byl v minulosti trestán za krádež, ale také, že byl věřícím otcem šesti dětí, který nijak nevybočoval.

Česká společnost alespoň soudě podle ohlasů zaslaných do novin či vyjádření starosty a místních policistů na tom byla poněkud jinak. Pachatelé byli opět mladá ucha, která to trochu přehnala, a u oběti bylo nejdůležitější, že měla v krvi 1,79 promile alkoholu, tedy asi čtyři velká piva. Pojďme si připomenout, co se tenkrát na okresní silnici před hospodou U Malky vlastně stalo.

Rekonstrukce noci

Poslední autobus jim ujel, a tak se Milan Lacko společně se svou dcerou Denisou a jejím přítelem Mirkem vraceli z návštěvy tchyně pěšky. V dobré náladě s výslužkou domácích jelit v igelitové tašce procházeli kolem hospody U Malky, kde jako každou sobotu probíhala diskotéka.

Najednou Denisu zasáhl do ramene půllitr. „Negři! Buzeranti!“ ozvalo se okamžitě a několik opilých holohlavců s okovanými botami vstávalo od dřevěných lavic, aby si sobotní noc zpestřili mlácením lidí.

Subtilní Milan Lacko se rozhodl partičku posilněnou alkoholem zdržet a mladé dvojici poskytnout šanci na útěk. Ta se schovala v zahradě nedalekého domu. Obětavý otec byl neonacisty zkopán a ponechán na silnici, kde jej později přejelo osobní auto. Nepřežil.

Mladá dvojice mezitím žádala obyvatele domu o pomoc, ti sice policii zavolali, ale vpustit vystrašený pár do domu či k němu sejít se báli.

Policista spolupachatelem

Mezitím už policie byla na místě - původně se domnívala, že smrtelné autonehody. Díky svědectvím Denisy a jejího přítele Mirka se ale brzy vše začalo vykreslovat v jiných barvách. Šestnáctiletý Mirek policistům potvrdil, že mrtvý muž ležící na silnici je Milan Lacko a společně s Denisou později popsali, co se osudnou noc stalo.

O dva dny později byla uvalena vazba na čtveřici místních mladíků, tři z nich David Jureczek, Pavel Fučo a Leo Fiedor byli ještě nezletilí (shodně šestnáctiletí), čtvrtému Petrovi Domesovi bylo dvacet let.

I přesto, že čtveřice mladíků byla v Orlové známými firmami, první vyjádření okresního policejního ředitele Karla Herana bylo shovívavé. „Jsou to ještě taková ucha,“ řekl novinářce z Mladé fronty Dnes. Nejmladší „ucho“ Jureczek, absolvent zvláštní školy, byl v městečku znám svou brutalitou, sympatiemi s rasistickou odnoží hnutí skinheads a jen před několika měsíci zmlátil na ulici jiného náhodně vybraného Roma.

Policisté z Karviné navíc od začátku nejen vypouštěli do médií podivná vyjádření, ale i se zvláštní jistotou začali pracovat s verzí, že zraněného Milana Lacka přejely dva vozy. Jeden nákladní vyvážející z nedaleké elektrárny v Dětmarovicích popílek, jehož řidič ujel, druhý osobní, jehož řidič zavolal první pomoc i policii.

Tuto verzi následně potvrdil kontroverzní posudek soudního znalce z oboru lékařství Igora Dvořáčka. Ten tvrdil, že Lacko byl čtveřici neonacistů zbit „jen slabou intenzitou“ (protože neutrpěl vážnější zranění hlavy) a následně byl přejet nákladním automobilem v sedící či schoulené poloze, které jej čtyřicet metrů rolovalo pod svými pěti nápravami, což způsobilo smrtelné zranění – roztržení srdečních komor. Řidič osobního automobilu (jeho policejní kolega) tak už měl přejet prakticky mrtvého člověka.

Zmizelé důkazy

S verzí o dvou automobilech opřenou jen o znalecký posudek pracoval bez výhrad i soud v Karviné. V srpnu téhož roku tak čtveřice neonacistů slyšela velmi mírný rozsudek – jen podmíněné tresty ve výši 15 až 22 měsíců.

Mladíkům navíc prospělo, že byla smrt rozdělena do dvou spisů, tedy případně i soudů. V jednom se řešilo samotné napadení, v druhém neúmyslné ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci – zde však stále chyběl pachatel, nákladní auto a jeho řidič nalezeni nebyli.

Vyslýchaný řidič z dětmarovické elektrárny vinu neustále odmítal a na voze, kterým tu noc jezdil, nebyly nalezeny žádné stopy. Řidič-policista Marián Telega obviněn nebyl vůbec, stejně tak nebyl testován na alkohol v krvi a na jeho voze nebyly řádně zajištěny stopy.

Přímá souvislost mezi napadením a přejetím obviněného – kdyby jej čtveřice nenapadla, neležel by muž jen tak na silnici - jako by neexistovala. Vzkaz soudu zněl: Rom byl trochu zbit, a protože byl opilý, tak nezvládl vstát ze silnice a přejel jej neznámý nákladní vůz.

Soudu byly navíc přítomni i kamarádi obžalovaných dávající nepokrytě najevo své rasistické názory a vyhrožující přítomným Romům. Justiční stráž proti nim nikdy nezasáhla, a to ani po upozornění přítomných novinářů.

Směšné tresty rozhořčily mimo novinářů hlavně zástupce místních Romů. Zmocněnec rodiny, anarchista Jakub Polák, se ale rozhodl, že to tak nenechá a sepsal desetistránkový materiál vycházející přímo ze spisu, který poukazoval na spoustu nesrovnalostí a chyb vyšetřovatelů.

„Jako značně nepravděpodobné se jeví, že náraz tahače do zad by nezpůsobil oběti žádné výraznější poranění trupu, horních ani dolních končetin, ba ani hlavy,“ psal Polák mimo jiné v elaborátu, který zaslal do prezidentské kanceláře i předsedovi Rady vlády pro lidská práva Petru Uhlovi.

Přehled chyb a nepřesnosti vyšetřovatelů přinesl opět reportér Týdne Marek Wollner, asi ta nejznámější byla historka s plesnivými mokasínami. „…nejzběsilejší útočník David Jureczek dodal k soudnímu prozkoumání místo svých gladiátorek s ocelovou špicí mokasíny prorostlé plísní,“ psal ve svém článku s případným názvem Rasismus v mokasínech Wollner a znovu tak oživoval případ Lacko.

Mezitím se státní zástupce Josef Bláha proti rozsudku odvolal a kauza pokračovala před Krajským soudem v Ostravě.

Epilog

Krajský soud v Ostravě vrátil případ k novému prošetření, protože dospěl k závěru, že poslední okamžiky Lackova života proběhly jinak.

Tři další znalecké posudky vyvrátily analýzu Igora Dvořáčka, který ale na jejich závěrech nadále trval.

Vyšetřující policisté museli před soudem vysvětlovat, proč není k dispozici celá řada důkazů a proč se nemohou shodnout ani na tak základní věci, a to poloze těla.

Rekonstrukce případu potvrdila, že Milana Lacka přejel jen jeden automobil - policisty Mariána Telega.

Zástupce policejního ředitele Jan Jonáš považuje první vyšetřování za objektivní a k chybám se nevyjadřuje, ani poté co vyjde najevo, že policista Telega byl v minulosti souzen za ublížení na zdraví, přesto u policie nadále pracoval.

Čtveřice neonacistů byla odsouzena za ublížení na zdraví s následkem smrti: Petr Domes 3 roky nepodmíněně, David Jureczek 16 měsíců nepodmíněně a Pavel Fučo a Leo Fiedor pak odešli od soudu s podmínkami, stejně jako policista Telega, který muže neúmyslně přejel.

Tři z pěti neonacistů nadávajících Romům při prvním soudním líčení v Karviné byli odsouzeni k nepodmíněným trestům na 14 až 16 měsíců.

Zmocněnec rodiny Jakub Polák obdržel v roce 2000 cenu Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77.

Milan Lacko je pochován na hřbitově v Orlové.

Přečteno: 5220x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasistické vraždy, Násilí, Násilí z nenávistiHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo