romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 20. září 1997, Domažlice: Erika Gáborová

Domažlice, 6.10.2012 15:51, (ROMEA)
ilustrační foto

Další obětí rasistické nenávisti se v Domažlicích, září 1997, stala Erika Gáborová. V tomto případu nejde přímo o rasistickou vraždu, ale o přímý důsledek chování skupiny rasistů.

Skupina opilých skinheadů ve věku sedmnáct až čtyřiadvacet let z Tachovska a Domažlicka projížděla kolem desáté hodiny večer auty Dukelskou ulicí. Skini vykřikovali hesla „Sieg heil“, „Cikáni, táhněte do plynu“, „Raus“ aj. Stříleli přitom do vzduchu z plynové pistole a prakem rozbili sklo nad dveřmi jednoho z domů.

Šestatřicetiletá Romka Erika Gáborová, která v tu chvíli byla poblíž v parku, se skinů lekla a lvůli strachu z nich se běžela schovat do nejbližšího domu. Z úleku dostala epileptický záchvat, a protože jí nebyla včas poskytnuta pomoc, za dveřmi domu zemřela.

Policie dopadla jedenáct skinů. Marek Hejduk, Rudolf Kuzmann, Pavel Doubek (který se v roce 1993 účastnil jedné násilných akcí proti Romům), Martin Bejm, Josef Černý, David Vacek, René Souček, Jiří Eidelpes, Karel Tříska, Josef Chejnovský a Roman Janda byli 21. září 1997 obviněni z trestných činů výtržnictví, násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a pro hanobení národa, rasy a přesvědčení, vše ve spolupachatelství.

Epilog

Byl podán návrh na uvalení vazby. Třetího prosince 1997 byla podána obžaloba pro uvedené trestné činy. 3. listopadu 1998 byli všichni rozsudkem okresního soudu zproštěni obžaloby, s výjimkou Doubka, který byl amnestován.

KAM DÁL?
† 22. září 1993 - Plzeň: Jitka Chánová. Praha: Jiří F.
 † 28. 8. 1991, Jičíněves: Radek Rudolf
 † 10. 8. 1991, Hradec Králové: Josef Sztojka 
 † 8. 8. 1993, Jílové u Prahy: Karel Balogh 
 † 13. 7. 1990: Plzeň: turecký občan 
 † 17. 5. 1998, Orlová: Milan Lacko 
 † 23. 2. 1991, Lipkov u Klatov: Emil Bendík
 † 15. 2. 1998, Vrchlabí: Helena Biháriová
 Markus Pape: Vztah českých médií k extremismu a diskriminaci
 
Studie: Obraz Romů v středoevropských masmédiích po roce 1989
 Smutná bilance českého rasového násilí v 90. letech
 Rasově motivované násilí v ČR po roce 1989
František Kostlán, Připravil
Přečteno: 2382x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo