romea - logo
22. srpna 2019 (čtvrtek)
svátek má Bohuslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 20. září 1997, Domažlice: Erika Gáborová

Domažlice, 6.10.2012 15:51, (ROMEA)
ilustrační foto

Další obětí rasistické nenávisti se v Domažlicích, září 1997, stala Erika Gáborová. V tomto případu nejde přímo o rasistickou vraždu, ale o přímý důsledek chování skupiny rasistů.

Skupina opilých skinheadů ve věku sedmnáct až čtyřiadvacet let z Tachovska a Domažlicka projížděla kolem desáté hodiny večer auty Dukelskou ulicí. Skini vykřikovali hesla „Sieg heil“, „Cikáni, táhněte do plynu“, „Raus“ aj. Stříleli přitom do vzduchu z plynové pistole a prakem rozbili sklo nad dveřmi jednoho z domů.

Šestatřicetiletá Romka Erika Gáborová, která v tu chvíli byla poblíž v parku, se skinů lekla a lvůli strachu z nich se běžela schovat do nejbližšího domu. Z úleku dostala epileptický záchvat, a protože jí nebyla včas poskytnuta pomoc, za dveřmi domu zemřela.

Policie dopadla jedenáct skinů. Marek Hejduk, Rudolf Kuzmann, Pavel Doubek (který se v roce 1993 účastnil jedné násilných akcí proti Romům), Martin Bejm, Josef Černý, David Vacek, René Souček, Jiří Eidelpes, Karel Tříska, Josef Chejnovský a Roman Janda byli 21. září 1997 obviněni z trestných činů výtržnictví, násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a pro hanobení národa, rasy a přesvědčení, vše ve spolupachatelství.

Epilog

Byl podán návrh na uvalení vazby. Třetího prosince 1997 byla podána obžaloba pro uvedené trestné činy. 3. listopadu 1998 byli všichni rozsudkem okresního soudu zproštěni obžaloby, s výjimkou Doubka, který byl amnestován.

KAM DÁL?
† 22. září 1993 - Plzeň: Jitka Chánová. Praha: Jiří F.
 † 28. 8. 1991, Jičíněves: Radek Rudolf
 † 10. 8. 1991, Hradec Králové: Josef Sztojka 
 † 8. 8. 1993, Jílové u Prahy: Karel Balogh 
 † 13. 7. 1990: Plzeň: turecký občan 
 † 17. 5. 1998, Orlová: Milan Lacko 
 † 23. 2. 1991, Lipkov u Klatov: Emil Bendík
 † 15. 2. 1998, Vrchlabí: Helena Biháriová
 Markus Pape: Vztah českých médií k extremismu a diskriminaci
 
Studie: Obraz Romů v středoevropských masmédiích po roce 1989
 Smutná bilance českého rasového násilí v 90. letech
 Rasově motivované násilí v ČR po roce 1989
František Kostlán, Připravil
Přečteno: 2237x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo