romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 22. 11. 1991, Břeclav: Václav Baláž

22.11.2012 12:49, (ROMEA)

Dne 22. listopadu 1991 opouštěl osmnáctiletý Rom Václav Baláž spolu se třemi přáteli hostinec v Breclavi, kde bydlel. Skupina mužů byla očividně podnapilá a zastoupila cestu projíždějícímu autu, které řídil kapitán Petr Baránek, policista , který nebyl v daně chvíli ve službě. Celý incident následně skončil rvačkou. Baránek vystřelil z pistole, zabil Baláže a dva další muže zranil.

Protesty aktivistů

Romští a lidskoprávní aktivisté tvrdili, že šlo o vraždu. Svědci incidentu jim potvrdili, že Baránek muže napadl jako první, vystřelil na ně a zabil osmnáctiletého Baláže.

Karel Holomek, který byl poslancem československého parlamentu v době, kdy k incidentu došlo, sdělil pracovníkovi nevládní lidskoprávní organizace Human Rights Watch/Helsinki toto:

"Vznesl jsem v parlamentu interpelaci týkající se policisty Beránka, který vystřelil do skupiny opilých Romů. Dotkli se jeho auta, na což Beránek zareagoval tím, že z auta vystoupil a do skupiny vystřelil. Tohoto policistu sice od policie vyhodili, ale tím to také skončilo."

Ondřej Gina k tomuto v rozhovoru s pracovníkem Human Rights Watch uvedl:

"Pokud se instituce, jakými je policie, soudy a vyšetřovatelé, nemohou dopátrat pravdy, když je v případů zaangažován někdo z jejich řad, jak mohou lidi ochránit od individuí, jakými jsou třeba skinheadi?"

Epilog

Četné námitky, vznesené na adresu ministerstva vnitra a na státní zastupitelství, které požadovaly obvinění Baránka, však zůstala bez odezvy.

Kontrolní orgány ministerstva vnitra zahájily vyšetřování a rozhodly, že Baránek byl nejprve napaden a že ze zbraně vystřelil omylem poté, co se muži pokusili mu ji vytrhnout. Oficiální zpráva pak uvádí, že Baránek se "zachoval v souladu se zákonem, který upravuje chování policie." Petr Baránek zůstal policistou.

Přečteno: 1424x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo