romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

† 22. 11. 1991, Břeclav: Václav Baláž

22.11.2012 12:49, (ROMEA)

Dne 22. listopadu 1991 opouštěl osmnáctiletý Rom Václav Baláž spolu se třemi přáteli hostinec v Breclavi, kde bydlel. Skupina mužů byla očividně podnapilá a zastoupila cestu projíždějícímu autu, které řídil kapitán Petr Baránek, policista , který nebyl v daně chvíli ve službě. Celý incident následně skončil rvačkou. Baránek vystřelil z pistole, zabil Baláže a dva další muže zranil.

Protesty aktivistů

Romští a lidskoprávní aktivisté tvrdili, že šlo o vraždu. Svědci incidentu jim potvrdili, že Baránek muže napadl jako první, vystřelil na ně a zabil osmnáctiletého Baláže.

Karel Holomek, který byl poslancem československého parlamentu v době, kdy k incidentu došlo, sdělil pracovníkovi nevládní lidskoprávní organizace Human Rights Watch/Helsinki toto:

"Vznesl jsem v parlamentu interpelaci týkající se policisty Beránka, který vystřelil do skupiny opilých Romů. Dotkli se jeho auta, na což Beránek zareagoval tím, že z auta vystoupil a do skupiny vystřelil. Tohoto policistu sice od policie vyhodili, ale tím to také skončilo."

Ondřej Gina k tomuto v rozhovoru s pracovníkem Human Rights Watch uvedl:

"Pokud se instituce, jakými je policie, soudy a vyšetřovatelé, nemohou dopátrat pravdy, když je v případů zaangažován někdo z jejich řad, jak mohou lidi ochránit od individuí, jakými jsou třeba skinheadi?"

Epilog

Četné námitky, vznesené na adresu ministerstva vnitra a na státní zastupitelství, které požadovaly obvinění Baránka, však zůstala bez odezvy.

Kontrolní orgány ministerstva vnitra zahájily vyšetřování a rozhodly, že Baránek byl nejprve napaden a že ze zbraně vystřelil omylem poté, co se muži pokusili mu ji vytrhnout. Oficiální zpráva pak uvádí, že Baránek se "zachoval v souladu se zákonem, který upravuje chování policie." Petr Baránek zůstal policistou.

Přečteno: 1456x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo