romea - logo
25. května 2019 (sobota)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 22. 11. 1991, Břeclav: Václav Baláž

22.11.2012 12:49, (ROMEA)

Dne 22. listopadu 1991 opouštěl osmnáctiletý Rom Václav Baláž spolu se třemi přáteli hostinec v Breclavi, kde bydlel. Skupina mužů byla očividně podnapilá a zastoupila cestu projíždějícímu autu, které řídil kapitán Petr Baránek, policista , který nebyl v daně chvíli ve službě. Celý incident následně skončil rvačkou. Baránek vystřelil z pistole, zabil Baláže a dva další muže zranil.

Protesty aktivistů

Romští a lidskoprávní aktivisté tvrdili, že šlo o vraždu. Svědci incidentu jim potvrdili, že Baránek muže napadl jako první, vystřelil na ně a zabil osmnáctiletého Baláže.

Karel Holomek, který byl poslancem československého parlamentu v době, kdy k incidentu došlo, sdělil pracovníkovi nevládní lidskoprávní organizace Human Rights Watch/Helsinki toto:

"Vznesl jsem v parlamentu interpelaci týkající se policisty Beránka, který vystřelil do skupiny opilých Romů. Dotkli se jeho auta, na což Beránek zareagoval tím, že z auta vystoupil a do skupiny vystřelil. Tohoto policistu sice od policie vyhodili, ale tím to také skončilo."

Ondřej Gina k tomuto v rozhovoru s pracovníkem Human Rights Watch uvedl:

"Pokud se instituce, jakými je policie, soudy a vyšetřovatelé, nemohou dopátrat pravdy, když je v případů zaangažován někdo z jejich řad, jak mohou lidi ochránit od individuí, jakými jsou třeba skinheadi?"

Epilog

Četné námitky, vznesené na adresu ministerstva vnitra a na státní zastupitelství, které požadovaly obvinění Baránka, však zůstala bez odezvy.

Kontrolní orgány ministerstva vnitra zahájily vyšetřování a rozhodly, že Baránek byl nejprve napaden a že ze zbraně vystřelil omylem poté, co se muži pokusili mu ji vytrhnout. Oficiální zpráva pak uvádí, že Baránek se "zachoval v souladu se zákonem, který upravuje chování policie." Petr Baránek zůstal policistou.

Přečteno: 1349x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo