romea - logo
22. srpna 2019 (čtvrtek)
svátek má Bohuslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 22. 11. 1991, Břeclav: Václav Baláž

22.11.2012 12:49, (ROMEA)

Dne 22. listopadu 1991 opouštěl osmnáctiletý Rom Václav Baláž spolu se třemi přáteli hostinec v Breclavi, kde bydlel. Skupina mužů byla očividně podnapilá a zastoupila cestu projíždějícímu autu, které řídil kapitán Petr Baránek, policista , který nebyl v daně chvíli ve službě. Celý incident následně skončil rvačkou. Baránek vystřelil z pistole, zabil Baláže a dva další muže zranil.

Protesty aktivistů

Romští a lidskoprávní aktivisté tvrdili, že šlo o vraždu. Svědci incidentu jim potvrdili, že Baránek muže napadl jako první, vystřelil na ně a zabil osmnáctiletého Baláže.

Karel Holomek, který byl poslancem československého parlamentu v době, kdy k incidentu došlo, sdělil pracovníkovi nevládní lidskoprávní organizace Human Rights Watch/Helsinki toto:

"Vznesl jsem v parlamentu interpelaci týkající se policisty Beránka, který vystřelil do skupiny opilých Romů. Dotkli se jeho auta, na což Beránek zareagoval tím, že z auta vystoupil a do skupiny vystřelil. Tohoto policistu sice od policie vyhodili, ale tím to také skončilo."

Ondřej Gina k tomuto v rozhovoru s pracovníkem Human Rights Watch uvedl:

"Pokud se instituce, jakými je policie, soudy a vyšetřovatelé, nemohou dopátrat pravdy, když je v případů zaangažován někdo z jejich řad, jak mohou lidi ochránit od individuí, jakými jsou třeba skinheadi?"

Epilog

Četné námitky, vznesené na adresu ministerstva vnitra a na státní zastupitelství, které požadovaly obvinění Baránka, však zůstala bez odezvy.

Kontrolní orgány ministerstva vnitra zahájily vyšetřování a rozhodly, že Baránek byl nejprve napaden a že ze zbraně vystřelil omylem poté, co se muži pokusili mu ji vytrhnout. Oficiální zpráva pak uvádí, že Baránek se "zachoval v souladu se zákonem, který upravuje chování policie." Petr Baránek zůstal policistou.

Přečteno: 1373x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo