romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

† 22. 11. 1991, Břeclav: Václav Baláž

22.11.2012 12:49, (ROMEA)

Dne 22. listopadu 1991 opouštěl osmnáctiletý Rom Václav Baláž spolu se třemi přáteli hostinec v Breclavi, kde bydlel. Skupina mužů byla očividně podnapilá a zastoupila cestu projíždějícímu autu, které řídil kapitán Petr Baránek, policista , který nebyl v daně chvíli ve službě. Celý incident následně skončil rvačkou. Baránek vystřelil z pistole, zabil Baláže a dva další muže zranil.

Protesty aktivistů

Romští a lidskoprávní aktivisté tvrdili, že šlo o vraždu. Svědci incidentu jim potvrdili, že Baránek muže napadl jako první, vystřelil na ně a zabil osmnáctiletého Baláže.

Karel Holomek, který byl poslancem československého parlamentu v době, kdy k incidentu došlo, sdělil pracovníkovi nevládní lidskoprávní organizace Human Rights Watch/Helsinki toto:

"Vznesl jsem v parlamentu interpelaci týkající se policisty Beránka, který vystřelil do skupiny opilých Romů. Dotkli se jeho auta, na což Beránek zareagoval tím, že z auta vystoupil a do skupiny vystřelil. Tohoto policistu sice od policie vyhodili, ale tím to také skončilo."

Ondřej Gina k tomuto v rozhovoru s pracovníkem Human Rights Watch uvedl:

"Pokud se instituce, jakými je policie, soudy a vyšetřovatelé, nemohou dopátrat pravdy, když je v případů zaangažován někdo z jejich řad, jak mohou lidi ochránit od individuí, jakými jsou třeba skinheadi?"

Epilog

Četné námitky, vznesené na adresu ministerstva vnitra a na státní zastupitelství, které požadovaly obvinění Baránka, však zůstala bez odezvy.

Kontrolní orgány ministerstva vnitra zahájily vyšetřování a rozhodly, že Baránek byl nejprve napaden a že ze zbraně vystřelil omylem poté, co se muži pokusili mu ji vytrhnout. Oficiální zpráva pak uvádí, že Baránek se "zachoval v souladu se zákonem, který upravuje chování policie." Petr Baránek zůstal policistou.

Přečteno: 1510x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo