romea - logo
25. května 2019 (sobota)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 22. září 1993 - Plzeň: Jitka Chánová. Praha: Jiří F.

Plzeň, Praha, 6.10.2012 16:35, (ROMEA)
ilustrační foto

I další příklady oběti rasismu a násilí z nenávisti jsou hrozivé. 22. září 1993 se přihodily hned dva takové odstrašující příklady. Jednou z obětí se stala teprve sedmnáctiletá Jitka Chánová z Plzně. Násilník, který byl odpovědný za její smrt, dostal podmínečný trest.
Druhou, tentokrát neromskou obětí, se stal Jiří F., kterého v Praze napadli dva rasisti, protože si dovolil mít odlišný názor, a zavraždili jej. Soud tentokrát nezaváhal a odsoudil pachatele k vysokým trestům.

Jitka Chánová

V tramvaji číslo 2, kolem deváté hodiny večer, vykřikovali dva skinheadi rasistická hesla, například „Cikáni do plynu“, a poté jeden z nich kopl sedící Romku do obličeje.

Útěk ze strachu

Ze strachu před agresivními rasisty vyskočily čtyři Romky z jedoucího vozu tramvaje. Sedmnáctiletá Jitka Chánová při výskoku z tramvaje si rozbila hlavu o ocelový sloup. A na následky zranění zemřela.
Jitčina rodina žila na plzeňském sídlišti Vinice. Její maminka Aranka, která je napůl Slovenka, vyprávěla o tom, jak se dozvěděla o smrti své dcery, takto:
„Když se to stalo, policie mi to nesdělila. Dověděla jsem se to od Jitčiných kamarádů. Jeden z útočníků byl její bývalý spolužák.“

Epilog

Plzeňský vyšetřovatel zahájil trestní stíhání proti Filipu Beštovi, který byl v té době souzen ještě za další případy s rasistickým motivem, pro trestný čin výtržnictví a pro pokus trestného činu ublížení na zdraví. Obžaloba byla podána 24. března 1994. Obviněný byl odsouzen rozsudkem Okresního soudu v Plzni--město ze dne 4. ledna 1995 k devíti měsícům s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců.

Jiří F.

Ve stejný den, 22. 9. 1993 , v Praze, na křižovatce ulic V olšinách – Bečvářova, si dva skinheadi počkali na osmatřicetiletého Jiřího F., který s nimi předtím diskutoval v restauraci. Protože nesouhlasil s jejich rasistickými názory na Romy, surově jej napadli. V důsledku poúrazového šoku a krvácení do mozku na místě zemřel. Pachatelé byli zadrženi a vzati do vazby.

Vyšetřovatel z Prahy 10 zahájil trestní stíhání proti Jiřímu Šámalovi a Ladislavu Krejčímu, narozenému 1974, pro trestný čin vraždy. Jiří Šámal byl dále obžalován pro trestné činy zanedbání povinné výživy a nedovolené ozbrojování.

Epilog

Městský soud v Praze rozsudkem ze dne 15. 4.1994 odsoudil oba obžalované k trestu odnětí svobody v trvání 20 let do věznice se zvýšenou ostrahou. Odvolání obou odsouzených bylo Vrchním soudem v Praze jako nedůvodné zamítnuto.

KAM DÁL?
† 20. září 1997, Domažlice: Erika Gáborová
 † 28. 8. 1991, Jičíněves: Radek Rudolf
 † 10. 8. 1991, Hradec Králové: Josef Sztojka 
 † 8. 8. 1993, Jílové u Prahy: Karel Balogh 
 † 13. 7. 1990: Plzeň: turecký občan 
 † 17. 5. 1998, Orlová: Milan Lacko 
 † 23. 2. 1991, Lipkov u Klatov: Emil Bendík
 † 15. 2. 1998, Vrchlabí: Helena Biháriová
 Markus Pape: Vztah českých médií k extremismu a diskriminaci
 
Studie: Obraz Romů v středoevropských masmédiích po roce 1989
 Smutná bilance českého rasového násilí v 90. letech
 Rasově motivované násilí v ČR po roce 1989<

František Kostlán, Připravil
Přečteno: 1904x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo