romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

† 22. září 1993 - Plzeň: Jitka Chánová. Praha: Jiří F.

Plzeň, Praha, 6.10.2012 16:35, (ROMEA)
ilustrační foto

I další příklady oběti rasismu a násilí z nenávisti jsou hrozivé. 22. září 1993 se přihodily hned dva takové odstrašující příklady. Jednou z obětí se stala teprve sedmnáctiletá Jitka Chánová z Plzně. Násilník, který byl odpovědný za její smrt, dostal podmínečný trest.
Druhou, tentokrát neromskou obětí, se stal Jiří F., kterého v Praze napadli dva rasisti, protože si dovolil mít odlišný názor, a zavraždili jej. Soud tentokrát nezaváhal a odsoudil pachatele k vysokým trestům.

Jitka Chánová

V tramvaji číslo 2, kolem deváté hodiny večer, vykřikovali dva skinheadi rasistická hesla, například „Cikáni do plynu“, a poté jeden z nich kopl sedící Romku do obličeje.

Útěk ze strachu

Ze strachu před agresivními rasisty vyskočily čtyři Romky z jedoucího vozu tramvaje. Sedmnáctiletá Jitka Chánová při výskoku z tramvaje si rozbila hlavu o ocelový sloup. A na následky zranění zemřela.
Jitčina rodina žila na plzeňském sídlišti Vinice. Její maminka Aranka, která je napůl Slovenka, vyprávěla o tom, jak se dozvěděla o smrti své dcery, takto:
„Když se to stalo, policie mi to nesdělila. Dověděla jsem se to od Jitčiných kamarádů. Jeden z útočníků byl její bývalý spolužák.“

Epilog

Plzeňský vyšetřovatel zahájil trestní stíhání proti Filipu Beštovi, který byl v té době souzen ještě za další případy s rasistickým motivem, pro trestný čin výtržnictví a pro pokus trestného činu ublížení na zdraví. Obžaloba byla podána 24. března 1994. Obviněný byl odsouzen rozsudkem Okresního soudu v Plzni--město ze dne 4. ledna 1995 k devíti měsícům s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců.

Jiří F.

Ve stejný den, 22. 9. 1993 , v Praze, na křižovatce ulic V olšinách – Bečvářova, si dva skinheadi počkali na osmatřicetiletého Jiřího F., který s nimi předtím diskutoval v restauraci. Protože nesouhlasil s jejich rasistickými názory na Romy, surově jej napadli. V důsledku poúrazového šoku a krvácení do mozku na místě zemřel. Pachatelé byli zadrženi a vzati do vazby.

Vyšetřovatel z Prahy 10 zahájil trestní stíhání proti Jiřímu Šámalovi a Ladislavu Krejčímu, narozenému 1974, pro trestný čin vraždy. Jiří Šámal byl dále obžalován pro trestné činy zanedbání povinné výživy a nedovolené ozbrojování.

Epilog

Městský soud v Praze rozsudkem ze dne 15. 4.1994 odsoudil oba obžalované k trestu odnětí svobody v trvání 20 let do věznice se zvýšenou ostrahou. Odvolání obou odsouzených bylo Vrchním soudem v Praze jako nedůvodné zamítnuto.

KAM DÁL?
† 20. září 1997, Domažlice: Erika Gáborová
 † 28. 8. 1991, Jičíněves: Radek Rudolf
 † 10. 8. 1991, Hradec Králové: Josef Sztojka 
 † 8. 8. 1993, Jílové u Prahy: Karel Balogh 
 † 13. 7. 1990: Plzeň: turecký občan 
 † 17. 5. 1998, Orlová: Milan Lacko 
 † 23. 2. 1991, Lipkov u Klatov: Emil Bendík
 † 15. 2. 1998, Vrchlabí: Helena Biháriová
 Markus Pape: Vztah českých médií k extremismu a diskriminaci
 
Studie: Obraz Romů v středoevropských masmédiích po roce 1989
 Smutná bilance českého rasového násilí v 90. letech
 Rasově motivované násilí v ČR po roce 1989<

František Kostlán, Připravil
Přečteno: 1993x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo