romea - logo
22. srpna 2019 (čtvrtek)
svátek má Bohuslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 22. září 1993 - Plzeň: Jitka Chánová. Praha: Jiří F.

Plzeň, Praha, 6.10.2012 16:35, (ROMEA)
ilustrační foto

I další příklady oběti rasismu a násilí z nenávisti jsou hrozivé. 22. září 1993 se přihodily hned dva takové odstrašující příklady. Jednou z obětí se stala teprve sedmnáctiletá Jitka Chánová z Plzně. Násilník, který byl odpovědný za její smrt, dostal podmínečný trest.
Druhou, tentokrát neromskou obětí, se stal Jiří F., kterého v Praze napadli dva rasisti, protože si dovolil mít odlišný názor, a zavraždili jej. Soud tentokrát nezaváhal a odsoudil pachatele k vysokým trestům.

Jitka Chánová

V tramvaji číslo 2, kolem deváté hodiny večer, vykřikovali dva skinheadi rasistická hesla, například „Cikáni do plynu“, a poté jeden z nich kopl sedící Romku do obličeje.

Útěk ze strachu

Ze strachu před agresivními rasisty vyskočily čtyři Romky z jedoucího vozu tramvaje. Sedmnáctiletá Jitka Chánová při výskoku z tramvaje si rozbila hlavu o ocelový sloup. A na následky zranění zemřela.
Jitčina rodina žila na plzeňském sídlišti Vinice. Její maminka Aranka, která je napůl Slovenka, vyprávěla o tom, jak se dozvěděla o smrti své dcery, takto:
„Když se to stalo, policie mi to nesdělila. Dověděla jsem se to od Jitčiných kamarádů. Jeden z útočníků byl její bývalý spolužák.“

Epilog

Plzeňský vyšetřovatel zahájil trestní stíhání proti Filipu Beštovi, který byl v té době souzen ještě za další případy s rasistickým motivem, pro trestný čin výtržnictví a pro pokus trestného činu ublížení na zdraví. Obžaloba byla podána 24. března 1994. Obviněný byl odsouzen rozsudkem Okresního soudu v Plzni--město ze dne 4. ledna 1995 k devíti měsícům s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců.

Jiří F.

Ve stejný den, 22. 9. 1993 , v Praze, na křižovatce ulic V olšinách – Bečvářova, si dva skinheadi počkali na osmatřicetiletého Jiřího F., který s nimi předtím diskutoval v restauraci. Protože nesouhlasil s jejich rasistickými názory na Romy, surově jej napadli. V důsledku poúrazového šoku a krvácení do mozku na místě zemřel. Pachatelé byli zadrženi a vzati do vazby.

Vyšetřovatel z Prahy 10 zahájil trestní stíhání proti Jiřímu Šámalovi a Ladislavu Krejčímu, narozenému 1974, pro trestný čin vraždy. Jiří Šámal byl dále obžalován pro trestné činy zanedbání povinné výživy a nedovolené ozbrojování.

Epilog

Městský soud v Praze rozsudkem ze dne 15. 4.1994 odsoudil oba obžalované k trestu odnětí svobody v trvání 20 let do věznice se zvýšenou ostrahou. Odvolání obou odsouzených bylo Vrchním soudem v Praze jako nedůvodné zamítnuto.

KAM DÁL?
† 20. září 1997, Domažlice: Erika Gáborová
 † 28. 8. 1991, Jičíněves: Radek Rudolf
 † 10. 8. 1991, Hradec Králové: Josef Sztojka 
 † 8. 8. 1993, Jílové u Prahy: Karel Balogh 
 † 13. 7. 1990: Plzeň: turecký občan 
 † 17. 5. 1998, Orlová: Milan Lacko 
 † 23. 2. 1991, Lipkov u Klatov: Emil Bendík
 † 15. 2. 1998, Vrchlabí: Helena Biháriová
 Markus Pape: Vztah českých médií k extremismu a diskriminaci
 
Studie: Obraz Romů v středoevropských masmédiích po roce 1989
 Smutná bilance českého rasového násilí v 90. letech
 Rasově motivované násilí v ČR po roce 1989<

František Kostlán, Připravil
Přečteno: 1927x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo