romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 5. 12. 1993, Praha 4: indický občan

Praha, 5.12.2012 8:00, (ROMEA)

Dne 5. prosince 1993, u východu ze stanice metra Budějovická v Praze 4, napadl kolem půl jedenácté v noci devatenáctiletý skinhead Milan Mudra čtyřiašedesátiletého Inda.

Nejprve ho slovně urážel a posléze ho povalil na zem a několikrát kopl do hrudníku, čímž mu způsobil zlomeninu žeber a další zranění, která si vyžádala měsíční hospitalizaci (zlomenina 5. a 10. žebra vpravo a nalomení 9.žebra vpravo).

Napadený po nějaké době zemřel v Indii na následky těchto zranění. Mudra byl obžalován pro trestné činy násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci, ublížení na zdraví a výtržnictví.

Epilog

Obvodní soud pro Prahu 4 odsoudil Milana Mudru 19. srpna 1994 k trestu odnětí svobody v trvání dvou let podmíněně na dobu pěti let. Při novém projednávání odsoudil obžalovaného k šesti měsícům nepodmíněně do věznice s dohledem.

Po dalším odvolání státního zástupe a opětovném vrácení věci byl Mudra 15. října 1996 odsouzen pro trestný čin ublížení na zdraví ke třem letům nepodmíněně do věznice s ostrahou.

Proti tomuto rozsudku se odvolal, 24. ledna 1997 městský soud jeho odvolání zamítl.

Přečteno: 941x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo