600 nových zaměstnanců přijmou úřady práce

Úřady práce letos posílí 600 nových pracovníků, kteří se zaměří na sociální práci a na kontrolu dávek, což úředníci teď nestíhají. Rozhodla o tom vláda, novinářům to řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Její ministerstvo původně chtělo dvojnásobné navýšení s tím, že by polovina nastoupila letos a druhá od ledna příštího roku. O dalším navýšení pracovníků by se mělo jednat koncem roku.
"S náborem se začne okamžitě, úřady práce jsou připraveny," řekla ministryně. Náklady na nové zaměstnance budou do konce roku hrazeny z rezervy úřadu práce.
Podle ředitelky úřadu práce Marie Bílkové si noví pracovníci na sebe postupně vydělají. "Díky tomu, že budeme moci mnohem lépe a intenzivněji provádět sociální šetření a zároveň pracovat s klienty, měl by jak objem, tak i počet vyplácených dávek začít klesat. Stejně jako jejich případné zneužívání," uvedla v zaslaném prohlášení Bílková.
Podle materiálu pro vládu prověřování z počátku letošního roku ukázalo, že až polovina informací a podkladů od klientů nesouhlasila. To vede ke zneužívání peněz od státu, uvedli autoři. Podle nich úřad práce dostává také stále víc účelových žádostí o příspěvky na bydlení. Efektivnější kontrola by tak prý pomohla státu výrazně ušetřit. Vyplácených dávek totiž přibývá a výdaje výrazně rostou. Sociální práci a inspekci ale úřady práce nestíhají.
Strukturu úřadů práce změnila reforma exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). V dubnu 2011 vznikl "superúřad práce" s krajskými pobočkami a kontaktními místy po republice. V lednu 2012 se úředníci přestali věnovat jen problematice zaměstnanosti, ale převzali i část agendy od radnic a začali vyplácet dávky. Získali také nový počítačový systém, který působil potíže. Letos na přelomu roku se navíc museli kvůli pochybením při výběru dodavatele vrátit zas ke staronovým programům.
V roce 2011 měl úřad práce podle podkladů pro vládu přes 8100 zaměstnanců. Od roku 2012 zaměstnával už jen 6200 lidí, s částí dávkové agendy převzal ale i 1950 úředníků od radnic. Jenže tam se problematice předtím věnovalo 3600 pracovníků. Chybělo tak 1650 sil, a to hlavně inspektoři a sociální pracovníci. Ti by se měli zaměřit na pomoc lidem v tísni a také ověřovat, zda mají klienti na podporu od státu i po čase nárok. Úředníci stihnou nyní zkontrolovat jen zlomek příjemců dávek. Přetíženost, problémy a stres přispívají ke konfliktům, větší nemocnosti i k fluktuaci pracovníků, uvedlo ministerstvo.
VIDEO
Nepřehlédněte:
Kam dál:
- Ve stanovém táboře v Malešicích se první den ubytovalo 92 romských uprchlíků z Ukrajiny
- Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty: Neziskové organizace pomáhají uprchlíkům bez peněz státu a suplují jeho roli
- RomPraha: Politici nepřicházejí se smysluplným řešením situace uprchlíků na Hlavním nádraží, odmítáme represe ze strany policie
- Roman Máca: Dezinformátoři jsou jako prodejci předražených hrnců
- Jednání "romské rady": Řešení situace romských uprchlíků navrhne nový tým, povede ho zmocněnkyně
- Magda Faltová k vládním změnám podpory uprchlíkům z Ukrajiny: Jsem zklamaná a rozzlobená, opatření s námi nikdo nekonzultoval
- Vláda navrhuje zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu uprchlíků z Ukrajiny
- Vláda pomůže lidem v exekucích, schválila návrh na zopakování tzv. milostivého léta
- Deštník proti drahotě. Vláda spustila web s přehledem státní pomoci občanům kvůli růstu cen
- Rakušan jednal s ukrajinským ministrem o romských uprchlících. Ukrajinská policie se má zabývat organizovanými odjezdy Romů z Ukrajiny
- Novou vládní zmocněnkyní pro lidská práva bude Klára Šimáčková Laurenčíková
- Jurečka se opravil: Příspěvek 5000 Kč na dítě bude do ročního příjmu rodiny 1 milion Kč hrubého
Štítky:
úřad, Práce, Zaměstnanost, Sociální, Sociální dávky, MPSV, VládaHLAVNÍ ZPRÁVY
