romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 7. 6. 1990: Plzeň: turecký občan

Plzeň, 15.7.2012 14:39, (ROMEA)

V seriálu o obětech rasistických vražd pokračujeme vraždou, která se odehrála již v roce 1990. Jako jeden z prvních odnesl řádění rasistů turecký občan, jehož jméno policie nezveřejnila.

Několik bodnutí do hrudníku

7. června 1990 pochodovala větší skupina skinheadů a příslušníků hnutí nazi-punk Plzní. Kolem půl desáté hodiny večer si třiadvacet z nich spletlo tureckého státního příslušníka s Romem. Skini a punkáči byli ozbrojeni řetězy, noži a tyčemi. Turka napadli, mlátili ho a bodali do něj. Bodným ranám do hrudníku na místě podlehl.

Romové zranili dva z vrahů

Po útoku se na náměstí Republiky, kde byl turecký občan zavražděn, shromáždilo asi dvě stě Romů, kteří se domnívali, že napadený byl Rom. Byli ozbrojeni tyčemi a klacky. Zaútočili na přívržence hnutí punk a skinheads, z nichž dva byli s lehkými zraněními hospitalizováni.

Policisté většinu ze skinheadů a nazi-punkáčů zastavili až několik set metrů od místa činu, poté, kdy napadli dalšího člověka tmavší pleti, z něhož se pro změnu vyklubal kanadský státní příslušník.

Epilog: Odsouzeno bylo jen 5 pachatelů ze třiadvaceti

Orgány činné v trestním řízení zjistili a zajistili pouze pět pachatelů, kteří byli vazebně vyšetřováni pro trestný čin loupeže s následkem smrti. Přípravné řízení bylo ukončeno 17. ledna 1991 podáním obžaloby.

Krajský soud odsoudil 8. března 1994 hlavního obžalovaného, Pavla Suchého, za trestný čin vraždy k trestu odnětí svobody na 9,5 roku, Jiřího Fiška na 5,5 roku, Romana Erdeie na 4,5 roku, Radovana Langa na 4 roky a Petra Belčáka na 13 měsíců nepodmíněně. Jednoho obžalovaného soud zprostil viny.

fk
Přečteno: 1924x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo