romea - logo
22. srpna 2019 (čtvrtek)
svátek má Bohuslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 7. 6. 1990: Plzeň: turecký občan

Plzeň, 15.7.2012 14:39, (ROMEA)

V seriálu o obětech rasistických vražd pokračujeme vraždou, která se odehrála již v roce 1990. Jako jeden z prvních odnesl řádění rasistů turecký občan, jehož jméno policie nezveřejnila.

Několik bodnutí do hrudníku

7. června 1990 pochodovala větší skupina skinheadů a příslušníků hnutí nazi-punk Plzní. Kolem půl desáté hodiny večer si třiadvacet z nich spletlo tureckého státního příslušníka s Romem. Skini a punkáči byli ozbrojeni řetězy, noži a tyčemi. Turka napadli, mlátili ho a bodali do něj. Bodným ranám do hrudníku na místě podlehl.

Romové zranili dva z vrahů

Po útoku se na náměstí Republiky, kde byl turecký občan zavražděn, shromáždilo asi dvě stě Romů, kteří se domnívali, že napadený byl Rom. Byli ozbrojeni tyčemi a klacky. Zaútočili na přívržence hnutí punk a skinheads, z nichž dva byli s lehkými zraněními hospitalizováni.

Policisté většinu ze skinheadů a nazi-punkáčů zastavili až několik set metrů od místa činu, poté, kdy napadli dalšího člověka tmavší pleti, z něhož se pro změnu vyklubal kanadský státní příslušník.

Epilog: Odsouzeno bylo jen 5 pachatelů ze třiadvaceti

Orgány činné v trestním řízení zjistili a zajistili pouze pět pachatelů, kteří byli vazebně vyšetřováni pro trestný čin loupeže s následkem smrti. Přípravné řízení bylo ukončeno 17. ledna 1991 podáním obžaloby.

Krajský soud odsoudil 8. března 1994 hlavního obžalovaného, Pavla Suchého, za trestný čin vraždy k trestu odnětí svobody na 9,5 roku, Jiřího Fiška na 5,5 roku, Romana Erdeie na 4,5 roku, Radovana Langa na 4 roky a Petra Belčáka na 13 měsíců nepodmíněně. Jednoho obžalovaného soud zprostil viny.

fk
Přečteno: 1851x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo