romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

† 7. 6. 1990: Plzeň: turecký občan

Plzeň, 15.7.2012 14:39, (ROMEA)

V seriálu o obětech rasistických vražd pokračujeme vraždou, která se odehrála již v roce 1990. Jako jeden z prvních odnesl řádění rasistů turecký občan, jehož jméno policie nezveřejnila.

Několik bodnutí do hrudníku

7. června 1990 pochodovala větší skupina skinheadů a příslušníků hnutí nazi-punk Plzní. Kolem půl desáté hodiny večer si třiadvacet z nich spletlo tureckého státního příslušníka s Romem. Skini a punkáči byli ozbrojeni řetězy, noži a tyčemi. Turka napadli, mlátili ho a bodali do něj. Bodným ranám do hrudníku na místě podlehl.

Romové zranili dva z vrahů

Po útoku se na náměstí Republiky, kde byl turecký občan zavražděn, shromáždilo asi dvě stě Romů, kteří se domnívali, že napadený byl Rom. Byli ozbrojeni tyčemi a klacky. Zaútočili na přívržence hnutí punk a skinheads, z nichž dva byli s lehkými zraněními hospitalizováni.

Policisté většinu ze skinheadů a nazi-punkáčů zastavili až několik set metrů od místa činu, poté, kdy napadli dalšího člověka tmavší pleti, z něhož se pro změnu vyklubal kanadský státní příslušník.

Epilog: Odsouzeno bylo jen 5 pachatelů ze třiadvaceti

Orgány činné v trestním řízení zjistili a zajistili pouze pět pachatelů, kteří byli vazebně vyšetřováni pro trestný čin loupeže s následkem smrti. Přípravné řízení bylo ukončeno 17. ledna 1991 podáním obžaloby.

Krajský soud odsoudil 8. března 1994 hlavního obžalovaného, Pavla Suchého, za trestný čin vraždy k trestu odnětí svobody na 9,5 roku, Jiřího Fiška na 5,5 roku, Romana Erdeie na 4,5 roku, Radovana Langa na 4 roky a Petra Belčáka na 13 měsíců nepodmíněně. Jednoho obžalovaného soud zprostil viny.

fk
Přečteno: 1954x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo