romea - logo
25. května 2019 (sobota)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 7. 6. 1990: Plzeň: turecký občan

Plzeň, 15.7.2012 14:39, (ROMEA)

V seriálu o obětech rasistických vražd pokračujeme vraždou, která se odehrála již v roce 1990. Jako jeden z prvních odnesl řádění rasistů turecký občan, jehož jméno policie nezveřejnila.

Několik bodnutí do hrudníku

7. června 1990 pochodovala větší skupina skinheadů a příslušníků hnutí nazi-punk Plzní. Kolem půl desáté hodiny večer si třiadvacet z nich spletlo tureckého státního příslušníka s Romem. Skini a punkáči byli ozbrojeni řetězy, noži a tyčemi. Turka napadli, mlátili ho a bodali do něj. Bodným ranám do hrudníku na místě podlehl.

Romové zranili dva z vrahů

Po útoku se na náměstí Republiky, kde byl turecký občan zavražděn, shromáždilo asi dvě stě Romů, kteří se domnívali, že napadený byl Rom. Byli ozbrojeni tyčemi a klacky. Zaútočili na přívržence hnutí punk a skinheads, z nichž dva byli s lehkými zraněními hospitalizováni.

Policisté většinu ze skinheadů a nazi-punkáčů zastavili až několik set metrů od místa činu, poté, kdy napadli dalšího člověka tmavší pleti, z něhož se pro změnu vyklubal kanadský státní příslušník.

Epilog: Odsouzeno bylo jen 5 pachatelů ze třiadvaceti

Orgány činné v trestním řízení zjistili a zajistili pouze pět pachatelů, kteří byli vazebně vyšetřováni pro trestný čin loupeže s následkem smrti. Přípravné řízení bylo ukončeno 17. ledna 1991 podáním obžaloby.

Krajský soud odsoudil 8. března 1994 hlavního obžalovaného, Pavla Suchého, za trestný čin vraždy k trestu odnětí svobody na 9,5 roku, Jiřího Fiška na 5,5 roku, Romana Erdeie na 4,5 roku, Radovana Langa na 4 roky a Petra Belčáka na 13 měsíců nepodmíněně. Jednoho obžalovaného soud zprostil viny.

fk
Přečteno: 1685x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo