romea - logo
27. listopadu 2020 (pátek)
svátek má Xenie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

† 8. 8. 1993, Jílové u Prahy: Karel Balogh

Jílové u Prahy, 8.8.2012 0:00, (ROMEA)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Trojice útočníků napadla kolem druhé hodiny ranní po skončení diskotéky v Kulturním domě Sázava Roma Karla Balogha. Jeden z útočníků pracovník bezpečnostní agentury Zdeněk Šembera bil Balogha nejprve pěstmi, a poté mu zasadil několik bodných ran do hrudníku. Balogh téhož dne zraněním podlehl.

Do průběhu potyčky nikdo z hostů nezasahoval, což se u soudu stalo i argumentem obhájce Šembery, který opakovaně tvrdil, že jeho klient je nevinen a navíc boxera, kterým měl oběti bodné rány zasadit, nikdo ze svědků neviděl. Až přivolání městští strážníci z Balogha Šemberu stáhli, později obžalovaný u soudu tvrdil, že rvačku vyprovokoval Balogh, jenž měl navíc v minulosti zbít jeho kamaráda.

Zločin byl projednáván Krajským soudem v Praze až na začátku roku 1995, nikoli jako rasově motivovaný, Šembera byl odsouzen k 11 letům nepodmíněně ve věznici s ostrahou. Další detaily o vraždě nejsou známy. Tehdejší celostátní média se o vraždu začala zajímat až v době zahájení soudu, a to pouze v podobě dvojice krátkých zpráv v černé kronice. V

ražda byla zařazena do přehledu zahrnující všechny známé oběti násilí z nenávisti občanského sdružení Tolerance a občanská společnost.

Víte o vraždě Karla Balogha více? Prosím ozvěte se na mailovou adresu romea@romea.cz.

KAM DÁL?
† 8. 8. 1993, Jílové u Prahy: Karel Balogh
† 13. 7. 1990: Plzeň: turecký občan
† 17. 5. 1998, Orlová: Milan Lacko
† 23. 2. 1991, Lipkov u Klatov: Emil Bendík
† 15. 2. 1998, Vrchlabí: Helena Biháriová

cop
Přečteno: 4806x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo