romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 8. 8. 1993, Jílové u Prahy: Karel Balogh

Jílové u Prahy, 8.8.2012 0:00, (ROMEA)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Trojice útočníků napadla kolem druhé hodiny ranní po skončení diskotéky v Kulturním domě Sázava Roma Karla Balogha. Jeden z útočníků pracovník bezpečnostní agentury Zdeněk Šembera bil Balogha nejprve pěstmi, a poté mu zasadil několik bodných ran do hrudníku. Balogh téhož dne zraněním podlehl.

Do průběhu potyčky nikdo z hostů nezasahoval, což se u soudu stalo i argumentem obhájce Šembery, který opakovaně tvrdil, že jeho klient je nevinen a navíc boxera, kterým měl oběti bodné rány zasadit, nikdo ze svědků neviděl. Až přivolání městští strážníci z Balogha Šemberu stáhli, později obžalovaný u soudu tvrdil, že rvačku vyprovokoval Balogh, jenž měl navíc v minulosti zbít jeho kamaráda.

Zločin byl projednáván Krajským soudem v Praze až na začátku roku 1995, nikoli jako rasově motivovaný, Šembera byl odsouzen k 11 letům nepodmíněně ve věznici s ostrahou. Další detaily o vraždě nejsou známy. Tehdejší celostátní média se o vraždu začala zajímat až v době zahájení soudu, a to pouze v podobě dvojice krátkých zpráv v černé kronice. V

ražda byla zařazena do přehledu zahrnující všechny známé oběti násilí z nenávisti občanského sdružení Tolerance a občanská společnost.

Víte o vraždě Karla Balogha více? Prosím ozvěte se na mailovou adresu romea@romea.cz.

KAM DÁL?
† 8. 8. 1993, Jílové u Prahy: Karel Balogh
† 13. 7. 1990: Plzeň: turecký občan
† 17. 5. 1998, Orlová: Milan Lacko
† 23. 2. 1991, Lipkov u Klatov: Emil Bendík
† 15. 2. 1998, Vrchlabí: Helena Biháriová

cop
Přečteno: 4672x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo