romea - logo
22. srpna 2019 (čtvrtek)
svátek má Bohuslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

† 8. 8. 1993, Jílové u Prahy: Karel Balogh

Jílové u Prahy, 8.8.2012 0:00, (ROMEA)
Ilustrační foto: Lukáš Houdek

Trojice útočníků napadla kolem druhé hodiny ranní po skončení diskotéky v Kulturním domě Sázava Roma Karla Balogha. Jeden z útočníků pracovník bezpečnostní agentury Zdeněk Šembera bil Balogha nejprve pěstmi, a poté mu zasadil několik bodných ran do hrudníku. Balogh téhož dne zraněním podlehl.

Do průběhu potyčky nikdo z hostů nezasahoval, což se u soudu stalo i argumentem obhájce Šembery, který opakovaně tvrdil, že jeho klient je nevinen a navíc boxera, kterým měl oběti bodné rány zasadit, nikdo ze svědků neviděl. Až přivolání městští strážníci z Balogha Šemberu stáhli, později obžalovaný u soudu tvrdil, že rvačku vyprovokoval Balogh, jenž měl navíc v minulosti zbít jeho kamaráda.

Zločin byl projednáván Krajským soudem v Praze až na začátku roku 1995, nikoli jako rasově motivovaný, Šembera byl odsouzen k 11 letům nepodmíněně ve věznici s ostrahou. Další detaily o vraždě nejsou známy. Tehdejší celostátní média se o vraždu začala zajímat až v době zahájení soudu, a to pouze v podobě dvojice krátkých zpráv v černé kronice. V

ražda byla zařazena do přehledu zahrnující všechny známé oběti násilí z nenávisti občanského sdružení Tolerance a občanská společnost.

Víte o vraždě Karla Balogha více? Prosím ozvěte se na mailovou adresu romea@romea.cz.

KAM DÁL?
† 8. 8. 1993, Jílové u Prahy: Karel Balogh
† 13. 7. 1990: Plzeň: turecký občan
† 17. 5. 1998, Orlová: Milan Lacko
† 23. 2. 1991, Lipkov u Klatov: Emil Bendík
† 15. 2. 1998, Vrchlabí: Helena Biháriová

cop
Přečteno: 4503x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasistické vraždyHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo