romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

8. duben: Romové na celém světě slaví Mezinárodní den Romů

8.4.2015 0:01, (ROMEA)
Romská vlajka
Romská vlajka

Ve středu 8. dubna 2015 slaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Připomínají si tak historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především „romipen“ („romství“).

Mateo Maximoff, Gratan Puxon a herec Yul Brynner na snímku z prvního Světového kongresu Romů v roce 1971 poblíž Londýna (FOTO: Facebook.com, CONTACTS ROM)

První kongres se uskutečnil především díky iniciativě Slobodana Berberskeho, Jána Cibuly, Juan de Dios Ramirez Heredii, Grattana Puxona a Vanko Roudy. Tlumočení se ujal  Donald Kenrick a Mateo Maximoff.

Oficiálních účastníků kongresu, byly asi tři desítky, ale celkem se kongresu zúčastnilo mnohem více Romů, především těch, kteří navštívili s kongresem spojený festival v nedalekém Hampsteadu. Účastníci se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Dále již tehdy schválili oficiální označení Rom místo Cikán.

V roce 1977 pak pro potřeby hladké organizace druhého Světového romského kongresu vznikla první mezinárodní romská organizace - Mezinárodní romská unie (IRU). Druhý kongres se pak konal v roce 1978 v Ženevě. Nicméně 8. duben byl uznán mezinárodním svátkem až mnohem později, v roce 1990 ve Varšavě, kde se konal čtvrtý kongres.

Hlavní oslavy v ČR proběhnou v Praze a v Brně

Hlavní letošní oslavy Mezinárodního dne Romů se v České republice uskuteční v Praze a tradičně již v Brně. V obou městech oslavy organizuje ve spolupráci vždy několik organizací. V Praze se uskuteční speciální program oslav, ve kterém se bude prolínat zábava, hudba, tanec, zpěv spolu se symbolickým vzdáváním úcty (paťiv) významným romským osobnostem. V Brně pak letošní budou pořádány na náměstí Svobody v rámci Týdne romské hrdosti.

"Mezinárodní den Romů je pro mě z mnoha důvodů jedna z nejdůležitějších událostí v roce. Uvedu asi ten nejhlavnější - Romové toho vlastního bohužel moc nemají, proto je Den Romů něco, co by mělo být pro každého Roma připomínkou něčeho důležitého, něčeho, při čem by si měl uvědomit, jak velký a pestrý je náš národ, jak krásnou a zajímavou máme kulturu a hlavně, co všechno můžeme dokázat, když budeme držet pospolu," uvedl na Facebooku k oslavám v Praze Jan Dužda.

"Být Romem pro mě znamená velkou zodpovědnost. Veřejnost ještě více sleduje sleduje každý můj krok a já jsem odhodlán svou prací dokázat, že i Romové umí pracovat a být pracovití. Osobně jsem moc hrdý na to, že jsem Rom," dodal populární Jan Bendig.

Zpěvačka Erika Fečové by Romům k mezinárodnímu svátku popřála hodně zdraví, klidu, bezpečí, práce a bydlení. "Taky bych tímto ráda poprosila, aby se lidi navzájem podporovali, říkali si, jak jsou pro sebe důležití a měli se upřímně rádi," uvedla Erika Fečová.

VIDEO

Nepřehlédněte:

Česká ambasáda v USA pořádá mezinárodní konferenci

Na velvyslanectví ČR ve Washingtonu se ve středu 8. dubna bude k Mezinárodnímu dni Romů konat mezinárodni konference věnovaná integraci Romů do společnosti. Akce se zúčastní ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier v doprovodu náměstkyně pro lidská práva Martiny Štěpánkové a tiskové mluvčí Jarmily Balážové.

Podle Dienstbiera jsou klíčovými oblastmi pro úspěšnou integraci vzdělání, zaměstnanost, dostupné bydlení, přístup ke zdravotní péči a službám, stejně tak jako zajištění účinné ochrany před diskriminací a bezpečného soužití.

Sám ministr Dienstbier chce na kongresu hovořit o nutnosti a potřebě kvalitního vzdělání Romů. "Významným mezníkem v oblasti romské integrace bylo nedávné přijetí novely školského zákona. Novela přináší princip individuální integrace ve vzdělávání a explicitně zmíněnou inkluzi ve školském systému. Jedním z klíčových cílů novely je zlepšení přístupu znevýhodněných dětí do hlavního vzdělávacího proudu, jinak řečeno zamezení segregaci romských dětí. Prostřednictvím konkrétních podpůrných opatření rozdělených do pěti stupňů bude zajištěno vzdělávání dětí se speciálními potřebami v hlavním vzdělávacím proudu na základních školách,“ plánuje účastníky konference informovat o konkrétních krocích v ČR ministr Dienstbier.

Jarmila Balážová, tisková mluvčí ministra, vystoupí na konferenci na téma Romové a média.

ROMSKÁ VLAJKA

Spolutvůrce vlajky je Dr. W. R. Rischi, lingvista a romista z indického Čandigarhu (později zde založil Centrum romských studií), zemřel 1. prosince 2002.

Romskou vlajku tvoří dva podélné pruhy, dolní zelený symbolizuje sepjatost Romů s přírodou a horní modř s nebem, čili duchovnem, filozofií atd. Kolo uprostřed překrývající oba pruhy symbolizuje pouť, kočování, vychází také z prastarého indického kola osudu. Původně má šestnáct loukotí, jeho jasně červená barva odpovídá první čakře - elementu země.

ROMSKÁ HYMNA

Mezinárodní romskou hymnu Gelem gelem otextoval na tradiční nápěv romský hudebník a politik Jarko Jovanović z Bělehradu, který žije již dlouhá léta v Paříži. Zajímavostí pro vás může být, že čeští a slovenští Romové mají svoji vlastní hymnu „Čhajori romani“, která vznikla v koncentračním táboře Osvětim. Mezinárodní hymnu přijali až v devadesátých letech.

Přečteno: 2552x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Mezinárodní den Romů, Mezinárodní romská unie, Romská hrdostHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo