8. duben: Romové na celém světě slaví Mezinárodní den Romů

Ve středu 8. dubna 2015 slaví Romové na celém světě Mezinárodní den Romů. Připomínají si tak historicky první Světový romský kongres, který se konal v Orpingtonu poblíž Londýna v roce 1971. Kongres položil základy mezinárodní spolupráce Romů a romské hnutí dostalo mezinárodní a politicko-společenský rozměr. Romové si tak každoročně připomínají společný původ, jazyk, kulturu, společné sjednocení a spolupráci a především „romipen“ („romství“).

První kongres se uskutečnil především díky iniciativě Slobodana Berberskeho, Jána Cibuly, Juan de Dios Ramirez Heredii, Grattana Puxona a Vanko Roudy. Tlumočení se ujal Donald Kenrick a Mateo Maximoff.
Oficiálních účastníků kongresu, byly asi tři desítky, ale celkem se kongresu zúčastnilo mnohem více Romů, především těch, kteří navštívili s kongresem spojený festival v nedalekém Hampsteadu. Účastníci se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. Dále již tehdy schválili oficiální označení Rom místo Cikán.
V roce 1977 pak pro potřeby hladké organizace druhého Světového romského kongresu vznikla první mezinárodní romská organizace - Mezinárodní romská unie (IRU). Druhý kongres se pak konal v roce 1978 v Ženevě. Nicméně 8. duben byl uznán mezinárodním svátkem až mnohem později, v roce 1990 ve Varšavě, kde se konal čtvrtý kongres.
Hlavní oslavy v ČR proběhnou v Praze a v Brně
Hlavní letošní oslavy Mezinárodního dne Romů se v České republice uskuteční v Praze a tradičně již v Brně. V obou městech oslavy organizuje ve spolupráci vždy několik organizací. V Praze se uskuteční speciální program oslav, ve kterém se bude prolínat zábava, hudba, tanec, zpěv spolu se symbolickým vzdáváním úcty (paťiv) významným romským osobnostem. V Brně pak letošní budou pořádány na náměstí Svobody v rámci Týdne romské hrdosti.
"Mezinárodní den Romů je pro mě z mnoha důvodů jedna z nejdůležitějších událostí v roce. Uvedu asi ten nejhlavnější - Romové toho vlastního bohužel moc nemají, proto je Den Romů něco, co by mělo být pro každého Roma připomínkou něčeho důležitého, něčeho, při čem by si měl uvědomit, jak velký a pestrý je náš národ, jak krásnou a zajímavou máme kulturu a hlavně, co všechno můžeme dokázat, když budeme držet pospolu," uvedl na Facebooku k oslavám v Praze Jan Dužda.
"Být Romem pro mě znamená velkou zodpovědnost. Veřejnost ještě více sleduje sleduje každý můj krok a já jsem odhodlán svou prací dokázat, že i Romové umí pracovat a být pracovití. Osobně jsem moc hrdý na to, že jsem Rom," dodal populární Jan Bendig.
Zpěvačka Erika Fečové by Romům k mezinárodnímu svátku popřála hodně zdraví, klidu, bezpečí, práce a bydlení. "Taky bych tímto ráda poprosila, aby se lidi navzájem podporovali, říkali si, jak jsou pro sebe důležití a měli se upřímně rádi," uvedla Erika Fečová.
VIDEO
Nepřehlédněte:
Česká ambasáda v USA pořádá mezinárodní konferenci
Na velvyslanectví ČR ve Washingtonu se ve středu 8. dubna bude k Mezinárodnímu dni Romů konat mezinárodni konference věnovaná integraci Romů do společnosti. Akce se zúčastní ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier v doprovodu náměstkyně pro lidská práva Martiny Štěpánkové a tiskové mluvčí Jarmily Balážové.
Podle Dienstbiera jsou klíčovými oblastmi pro úspěšnou integraci vzdělání, zaměstnanost, dostupné bydlení, přístup ke zdravotní péči a službám, stejně tak jako zajištění účinné ochrany před diskriminací a bezpečného soužití.
Sám ministr Dienstbier chce na kongresu hovořit o nutnosti a potřebě kvalitního vzdělání Romů. "Významným mezníkem v oblasti romské integrace bylo nedávné přijetí novely školského zákona. Novela přináší princip individuální integrace ve vzdělávání a explicitně zmíněnou inkluzi ve školském systému. Jedním z klíčových cílů novely je zlepšení přístupu znevýhodněných dětí do hlavního vzdělávacího proudu, jinak řečeno zamezení segregaci romských dětí. Prostřednictvím konkrétních podpůrných opatření rozdělených do pěti stupňů bude zajištěno vzdělávání dětí se speciálními potřebami v hlavním vzdělávacím proudu na základních školách,“ plánuje účastníky konference informovat o konkrétních krocích v ČR ministr Dienstbier.
Jarmila Balážová, tisková mluvčí ministra, vystoupí na konferenci na téma Romové a média.
ROMSKÁ VLAJKA
Spolutvůrce vlajky je Dr. W. R. Rischi, lingvista a romista z indického Čandigarhu (později zde založil Centrum romských studií), zemřel 1. prosince 2002.
Romskou vlajku tvoří dva podélné pruhy, dolní zelený symbolizuje sepjatost Romů s přírodou a horní modř s nebem, čili duchovnem, filozofií atd. Kolo uprostřed překrývající oba pruhy symbolizuje pouť, kočování, vychází také z prastarého indického kola osudu. Původně má šestnáct loukotí, jeho jasně červená barva odpovídá první čakře - elementu země.
ROMSKÁ HYMNA
Mezinárodní romskou hymnu Gelem gelem otextoval na tradiční nápěv romský hudebník a politik Jarko Jovanović z Bělehradu, který žije již dlouhá léta v Paříži. Zajímavostí pro vás může být, že čeští a slovenští Romové mají svoji vlastní hymnu „Čhajori romani“, která vznikla v koncentračním táboře Osvětim. Mezinárodní hymnu přijali až v devadesátých letech.
Nepřehlédněte:
- Zemřela výrazná postava romského aktivismu, romista Donald Kenrick
- John Kerry: Jménem prezidenta Obamy a všech Američanů vyjadřuji Romům respekt
- Velvyslanci k Mezinárodnímu dni Romů: Existuje celá řada romských úspěchů, stále však existuje diskriminace
- Mezinárodní den Romů 2015: Přehled akcí
Kam dál:
- V Bratislavě se konal kongres mladých Romů a Romek. Společně vypracovali deklaraci pro lepší soužití ve společnosti a důstojnější život
- Romové umí a chtějí makat, ministr Marián Jurečka se nechal ostříhat v romském Barbershopu. Netradičně tak popřál Romům k Mezinárodní dni Romů
- ZÁZNAM: Přes 3 tisíce lidí oslavilo Mezinárodní den Romů v Ostravě na náměstí
- Před libereckou radnicí vlála 8. dubna romská vlajka, městem prošel romský průvod. Vlajku vyvěsil i Liberecký kraj
- Komisařka Rady Evropy pro lidská práva: Romové prchající z Ukrajiny často čelí diskriminaci a předsudkům
- Oslavy Mezinárodního dne Romů v Ostravě: Od 13 hodin vystoupí Ricardo Kwiek, Bertík Girga, Gitana a další
- ZÁZNAM: Slavnostní galavečer k Mezinárodnímu dni Romů 2022 v Divadle Archa
- Michal Mižigár: 8. duben, Mezinárodní den Romů - Co o tomto svátku víme? Jaké mýty o něm kolují?
- ROMEA TV ŽIVĚ: Rozhovory s účinkujícími na slavnostním galavečeru Mezinárodního dne Romů 2022 v Praze
- Předseda vlády Petr Fiala a další členové vlády přejí Romkám a Romům k jejich Mezinárodnímu dni
- Radnice v Jihlavě vyvěsila na počest Mezinárodního dne Romů romskou vlajku
- Monika Šimůnková, zástupkyně ombudsmana: Přeji všem Romkám a Romům ze srdce jen to nejlepší k jejich dnešnímu svátku!
Štítky:
Mezinárodní den Romů, Mezinárodní romská unie, Romská hrdostHLAVNÍ ZPRÁVY
